chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

 
 

Blog

Digitálna kompetencia vzdelávateľov dospelých

22/05/2019
par Peter Maľa
Langue: SK

"Je načase, aby sme sa znovu pozreli na digitálnu kompetenciu vzdelávateľov dospelých. Musíme sa zhodnúť na tom, čo títo vzdelávatelia potrebujú vedieť, a ubezpečiť sa, že majú dostatok času, zdrojov a podporu na ďalšie rozvíjanie svojej digitálnej kompetencie", tvrdí v článku pre elmmagazine.eu Graciela Sbertoli, generálna tajomníčka Európskej siete pre základné zručnosti (EBSN).

Čo je digitálna kompetencia? Je to kľúčová kompetencia, ktorá zahŕňa sebaisté a kritické využívanie digitálnych technológií pre prácu, voľný čas a komunikáciu. Je rozdelená do piatich oblastí: informačná a dátová gramotnosť, komunikácia a spolupráca, tvorba digitálneho obsahu, bezpečnosť a riešenie problémov.

/sk/file/digitaljpg-2digital.jpg

Podľa Sbertoliovej sa digitálne zručnosti musia začleniť do všetkých druhov vzdelávania dospelých, aby sa zabezpečila funkčná úroveň digitálnej kompetencie pre celé obyvateľstvo, pretože ak sa tak nestane, bude to na úkor hospodárskeho rozvoja každého členského štátu EU.

Z výsledkov výskumu "The Digital Agenda Scoreboard 2014", ktorý uskutočnila Európska komisia, vyplynulo, že až takmer polovica (47%) obyvateľov EÚ mala nedostatočnú digitálnu kompetenciu, vrátane takmer jednej štvrtiny, ktorá nemala žiadnu digitálnu kompetenciu. Autorka dúfa, že údaje za rok 2019 budú o niečo lepšie, ale konštatuje, že je ešte pred nami dlhá cesta, aby sme zmenili tento nepriaznivý stav. Digitálna kompetencia je podľa nej nevyhnutná pre začlenenie sa do súčasnej spoločnosti, čo si vyžaduje kvalifikovaných vzdelávateľov dospelých.

Autorka ďalej píše, že príliš veľa z nás a našich kolegov (vzdelávateľov dospelých) ešte nezískalo uspokojivú úroveň v tejto oblasti, ktorá sa stala nevyhnutnou pre občanov 21. storočia. Z tohto dôvodu je potrebné zahrnúť digitálne zručnosti, vrátane kompetencie efektívne ju použiť, do všetkých nariadení o vzdelávaní dospelých. Naučiť sa používať digitálne nástroje a zariadenia pomôže zvýšiť flexibilitu a efektívnosť základných vzdelávacích procesov, samozrejme za predpokladu, že vzdelávatelia ich budú vedieť používať. Vývoj týchto nástrojov a zariadení úplne zmenil naše možnosti učenia sa, ale zatiaľ len rozvíjame nové didaktické prístupy, ktoré budú zodpovedať týmto možnostiam.

Využívanie digitálnych nástrojov neznamená, že ich vzdelávateľ vo výučbe používa neustále. Digitálne kompetentný vzdelávateľ musí poznať úroveň digitálnych kompetencií svojich účastníkov vzdelávania a rovnako musí vedieť, kedy efektívne použiť digitálny nástroj a kedy to nie potrebné.

Rôzne digitálne platformy nám otvorili nové možnosti v rámci tzv. kolaboratívneho učenia, kde jednotliví učiaci sa medzi sebou komunikujú a učia sa od seba navzájom v rámci formálneho a aj neformálneho vzdelávania. Niečo podobné vidíme aj medzi vzdelávateľmi, ktorí zdieľajú svoje skúsenosti v online komunitách. Takýto spôsob zdieľania skúseností je podľa Sbertoliovej potrebné podporovať.

Nemôžeme si dovoliť pokračovať v situácii, keď najskúsenejší vzdelávatelia, ktorí vzdelávajú 20 alebo 30 rokov, zaostávajú, pretože nemajú čas, podporu a zdroje, ktoré sú potrebné na získanie dôkladných znalostí týchto nástrojov. Štáty EU (vrátane Slovenska) sa preto zapájajú do revízie svojich politík vzdelávania dospelých v rámci implementácie odporúčania Rady EÚ s názvom "Cesty zvyšovania úrovne zručností" ("Upskilling Pathways“) a zabezpečia, že celý vnútroštátny sektor vzdelávania dospelých bude digitálne kompetentný, čo je základným prvkom dobre vyváženej a integrovanej národnej politiky.


Celý článok: https://elmmagazine.eu/articles/digital-competence-for-adult-educators-now/


 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn