chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Calendrier

Вебинари за дигитална безбедност

Posté par Dragica Ivanovska Il y a 1 mois 4 jours

Lundi 21 Septembre 2020
Skopje
,

Фондацијата Метаморфозис заедно со ISC Project и овој месец организираат два вебинари кои опфаќаат теми за кои сметаме дека се од исклучително значење на невладините организации посебно за оние кои имаат медиумски проекти како и на самите медиуми, а се од доменот на Дигитална безбедност.

Дезинформации како закана за дигиталната безбедност / 21.09 (понеделник) / 13:00ч / Должина 1 час
На вебинарот ќе се дискутираат типовите на дезинформации, начинот на кој што се создаваат и шират, нивната цел и штетата која ја предизвикуваат. Ќе се разгледаат неколку реални примери на дезинформации кај нас, причините за нивно создавање и како организациите се имаат справено со нив. Исто така ќе се дискутираат начини како да се намали штетата предизвикана од нив. Предавачи се Горан Ризаов и Гоце Арсовски од Фондацијата Метаморфозис

Безбедни мобилни комуникации / 22.09 (вторник) / 13:00ч / Должина 1 час
Комуникацијата преку мобилните уреди зазема огромен дел од целата комуникација во сегашно време. Затоа е многу важно податоците кои ги пренесуваме преку овие уреди како глас, видео и информации да се безбедни. На вебинарот ќе се дискутираат начините и алатките како податоците безбедно да се чуваат и комуницираат преку мобилните уреди. Предавач е Роберт Тодороски.

Доколку сте заинтересирани, пријавете се на следниот линк*: https://forms.gle/rPVhM23aDPkuSBxL8

Langue principale:
Frais de participation: 
Non
Évènement en ligne: 
Oui
Organisé par: 
Фондација за интернет и општество Метаморфозис
Type d'organisateur: 
Autre événement
Coordonnées : 
info@metamorphosis.org.mk ул. „Апостол Гусларот” бр. 40 Скопје телефон: +389 2 3109 325
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email