chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

 
 

Calendrier

Улогата на мажите во родовата еднаквост

Posté par LJUPKA KJURKCHIEVA Il y a 3 semaines 3 jours

Jeudi 26 Septembre 2019
Skopje
,

Националниот демократски институт од 23 до 27 септември организира Недела на женски права и родова еднаквост. Оваа недела се состои од серија активности со цел унапредување на родовата еднаквост, но и да се поттикнат дискусиите, и да се дефинираат решенијата на проблемите со кои се соочуваат жените во секојдневниот живот. Во рамките на оваа Недела НДИ организира и панел дискусија на тема:

Улогата на мажите во родовата еднаквост
Настанот се одржува во Бест Вестерн Хотел на 26 септември со почеток во 10.00 часот.

Во продолжение можете да ја погледнете програмата:

10:00 Воведни забелешки 
Крис Хеншоу, директор, НДИ
10:15 Панел дискусија
Модератор: Саша Гавриќ, Kанцеларија за демократско управување на ОБСЕ во Скопје
Панелисти: Дамјан Манчевски, министер за информатичко општество и администрација
Фадил Зендели, претседател на Постојана анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот, Собрание на Република Северна Македонија
Даниела Рангелова, претседателка на Комисија за еднакви можности, Собрание на Република Северна Македонија
Џабир Дерала, претседател, ЦИВИЛ
Даниела Димитриевска, извршна директорка, Македонско женско лоби
12:00 Завршни забелешки
Александра Цветковска, виша програмска менаџерка, НДИ

Langue principale:
Type d'évènement: 
Conférence
Frais de participation: 
Non
Évènement en ligne: 
Non
Organisé par: 
Национален демократски институт
Type d'organisateur: 
Autre événement
Groupe cible: 
Réseaux et organisations de formation des adultes
Projets et partenariats
Professionnels des médias
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn