chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Blog

Webinarium EPALE: Ewaluacja nie musi być nudna! - nagranie

19/05/2017
par Iwona Buks
Langue: PL

18 maja 2017 roku odbyło się pierwsze z cyklu Webinarium EPALE, podczas którego nasza Ambasadorka, Beata Ciężka, zaprezentowała metody ewaluacji projektów szkoleniowych.

Podczas spotkania omówiliśmy co warto ewaluować i w jakich sytuacjach  informacja, że „nie było ciasteczek czekoladowych” może być użyteczna a także czy można ocenić jakość szkolenia zanim się je w ogóle przeprowadziło. Uczestnicy webinarium wspólnie zastanawiali się czy ankieta „załatwi sprawę” a także poznali alternatywne metody prowadzenia ewaluacji szkoleń.  

Poniżej prezentujemy nagranie z webinarium. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z materiałem.

 

 

Mamy nadzieję, że zaprezentowane zagadnienia wzbudzą Państwa zainteresowanie i sprawią że chętniej sięgną Państwo po zaprezentowane metody.

Zachęcamy Państwa do dyskusji. Jeśli podczas webinarium, nie zdążyli Państwo zgłosić pytań lub teraz, w wyniku refleksji, pojawiły się nowe, to serdecznie zapraszamy do wpisania ich poniżej w komentarzach. Nasza Ambasadorka na pewno odpowie na wszystkie zadane pytania w kolejnym artykule.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem EWALUACJA SZKOLEŃ TO NIE TYLKO ZADOWOLENIE UCZESTNIKA PO SZKOLENIU.

***

Beata Ciężka - jest autorką i realizatorską szkoleń z zakresu ewaluacji. Była wykładowcą na studiach podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej. Specjalizuje się w badaniach jakościowych i analizach eksperckich. Jest Ambasadorką EPALE.

 

Webinarium EPALE - cykl spotkań on-line, których celem jest promowanie wysokiej jakości uczenia się dorosłych w Europie. Spotkania, kierowane do kadry edukacji dorosłych, są okazją do wymiany doświadczeń a przez to do doskonalenia kompetencji zawodowych.

 

ZAREJESTRUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI EPALE! OTRZYMASZ INFORMACJĘ O KOLEJNYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NAS SPOTKANIACH!

 

Zobacz także:

Beata Ciężka - Ewaluacja wewnętrzna – szybko, łatwo, przyjemnie i użytecznie

Beata Ciężka - Strategie ewaluacji szytej na miarę

Beata Ciężka - Praktyczne wskazówki do planowania i projektowania ewaluacji

Webinarium EPALE: Nowoczesne technologie w aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną - nagranie

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Affichage 1 - 4 sur 4
 • Portrait de Bożena Bukal

  Dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem. Poruszyła Pani ważną kwestię użyteczności zbieranych informacji - o co chcemy zapytać, po co zbieramy informacje, kto ich potrzebuje i w jaki sposób przełożymy je na wprowadzenie zmian. Bardzo wartościowe jest dla mnie spojrzenie na badanie potrzeb szkoleniowych z szerszej perspektywy - jako jeden z elementów ewaluacji oraz zastosowanie alternatywnych metod, które pomimo swej prostoty, w bezpośredniej interakcji z uczestnikami, mogą dostarczyć bardzo cennych informacji.

 • Portrait de Edyta Długoń

  Dziękuję bardzo za ten materiał. Szczególnie ciekawa była dla mnie sekcja dotycząca alterantywnych metod ewaluacji szkolenia (do mojej "walizki" na pewno wezmę "list do trenera/organizatora", spodobał mi się również pomysł z "gadającą ścianą"). W szkoleniach warsztatowych tzw. runda końcowa jest dobrym czasem na zebranie informacji od uczestników odnośnie szkolenia (nawet kiedy uczestnik milczy to też jest informacja dla trenera/organizatora odnośnie szkolenia).

  Co wprowadziłabym do webinarium? Na koniec spotkania zastosowałbym głosowanie wśród uczestników nad przydatnością prezentowanego materiału lub nad innym tematem, przydatnym dla trenera/organizatora w zakresie ewaluacji tego spotkania :)

 • Portrait de Beata Ciężka

  Od kilku lat z powodzeniem wykorzystują dostępne w sieci portale do prowadzenia badań on-line. Nie będę reklamować publicznie konkretnych firm. Ale musze przyznać, że mam tu dobre doświadczenia. Jeżeli prowadzimy ewaluację bezpośrednio po przeprowadzeniu szkolenia warto od razu uczestnikom dać adres ankiety i poprosić, żeby wypełnili ankietę jeszcze przed opuszczeniem sali szkoleniowej. Mamy gwarancję, że większość uczestników wypełni ankietę. Jeżeli przekażemy adres ankiety później, 30% zwrotów możemy potraktować jako wielki sukces. Zaletą realizacji badań on-line jest to, że otrzymujemy od razu zagregowane wyniki (policzone częstości, rozkłady procentowe i zestawienia odpowiedzi pytań otwartych), mamy również możliwość pobrania plików wynikowych umożliwiających analizy w Excelu i SPPS.  

   

  Beata Ciężka – ewaluatorka programów i projektów (w tym projektów szkoleniowych), jest autorką i realizatorską szkoleń z zakresu ewaluacji, była wieloletnim wykładowcą na studiach podyplomowych z ewaluacji na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Handlowej. Specjalizuje się w badaniach jakościowych i analizach eksperckich. Jest Ambasadorką EPALE.

 • Portrait de Piotr Peszko

  Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję za nagranie. Niestety nie mogłem uczestniczyć w spotkaniu na żywo. 

  Moim zdaniem jest to jeden z lepszych materiałów tłumaczący poco ewaluować. Niestety ewaluacja nie kojarzy się dobrze ani trenerom, ani nauczycielom. Ten webinar pokazuje, że można ewaluację odczarować i opowiedzieć o niej w sposób, który skłania do tego, żeby zająć się nią na poważnie. 

   

  Mam jednocześnie pytanie: Z jakich narzędzi skorzystać, aby zautomatyzować zbieranie danych i ich interpretacje?