chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Blog

Poznali nowe metody uczenia się

12/02/2020
par Dagmara Behrend...
Langue: PL
Document available also in: EN DE HR

Są gry – komputerowe, ale nie tylko – którym wystarczy chwila, żeby wciągnęły nas bez reszty. To jest ten stopień zaangażowania, kiedy mózg chłonie najlepiej. Najlepsi edukatorzy wykorzystują ten fakt, żeby uczyć. Tajniki skutecznego uczenia się przez kilka dni przybliżali w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu animatorzy z niemieckiej organizacji International Exchanges Berlin. Warsztaty odbyły się w ramach erazmusowego projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów”.

                          

                   

- Rzeczywistość wymaga od nas, żebyśmy ciągle uczyli się nowych rzeczy. Technologia idzie do przodu i ja chcę za nią nadążać – przyznała jedna z uczestniczek berlińskich warsztatów dla seniorów i edukatorów. – Dobrze, że są takie spotkania, gdzie możemy dowiedzieć się jak to robić.

Jak się okazuje, coraz więcej z nas jest – nie słuchowcami czy wzrokowcami – a kinestetykami. - Kinestetycy to osoby, które najlepiej uczą się przez dotyk i w ruchu – wyjaśniała Ada Riggaci z International Exchanges Berlin. – Wiedza o tym, jakimi technikami uczymy się najlepiej, pozwala prawidłowo dopasować skuteczne techniki uczenia. International Exchanges Berlin to instytucja zaangażowana w zaawansowaną edukację i programy szkoleniowe. Jej odbiorcami jest szerokie grono osób w różnym wieku i o różnych kwalifikacjach. Posiada doświadczenie w pracy z międzynarodowymi zespołami szkoleniowymi oraz seniorami.

W trakcie warsztatów uczestnicy mogli przetestować takie sposoby na przyswajanie nowych umiejętności jak edukowanie przez granie, nauka przez błędy czy visual thinking. Poznali również aplikacje edukacyjne, między innymi mentimeter, usprawniającą pracę metodą burzy mózgów oraz kahoot.

               

                             

- Visual thinking, czyli wizualne myślenie to sposób na kreatywne spojrzenie na problem – tłumaczył niemiecki edukator Francesco Molinari.- Świetnie sprawdza się w pracy z dziećmi i seniorami, a także w biznesie. Stosowanie metody w edukacji wzbogaca słownictwo, wymusza prowadzenie konwersacji oraz wysuwania wniosków. Pomaga w nauce języków obcych.

Stąd pomysł na warsztaty z innowacyjnych metod nauczania, w których specjalizuje się International Exchanges Berlin. Szkolenie miało, w praktyczny sposób, przybliżyć  edukatorom oraz seniorom sposoby na nowoczesne metody nauczania, a także uczenia się.

Berlińskie warsztaty dla seniorów odbyły się w CSE „Światowid” w dniach od 21 do 24 października 2019 r. Były częścią projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów”, który polega na wymianie doświadczeń z organizacjami z trzech krajów: Hiszpanii, Niemiec i Włoch. Projekt jest realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Liderem projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów” jest CSE „Światowid” w Elblągu. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” jest samorządową instytucją kultury o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, medialnym i informacyjnym. Podstawowym celem Centrum jest realizacja zadań wojewódzkich z zakresu twórczości i jej upowszechniania, edukacji kulturalnej, informacji (w tym działalności medialnej), promocji regionu, wychowania przez sztukę, sport i turystykę.

Partnerzy: Asociación de Innovación, Formación y Empleo para el Desarrollo sostenible, Hiszpania – EURO-NET, Włochy – International Exchanges Berlin Molinari & Benedetti GbR, Niemcy.

Autor tekstu: Karolina Śluz

              

Zobacz także:

Żeby seniorzy stali się widzialni

Jesteś zainteresowany edukacją seniorów? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Affichage 1 - 1 sur 1
  • Portrait de Karolina Suska
    Mając na uwadze starzejące się społeczeństwo, stwierdzam, że to świetna inicjatywa. Nowych metod nauczania i uczenia się nigdy za wiele. Sama chętnie, poznałabym nowe tajniki związane ze skuteczną edukacją seniorów.