chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Blog

Pieaug mācīšanās tiešsaistē: ieguvumi un izaicinājumi skolotājiem – Pirmā daļa: Ieguvumi

03/05/2019
par NSS UK
Langue: LV
Document available also in: EN HU

Pieaug mācīšana tiešsaistē

Pēdējos gados tiešsaistes kursu popularitāte izglītības tirgū ir radījusi daudz diskusiju. Skolotāji, iestādes un izdevēji, kas tehnoloģiju attīstībā neiet līdzi laikam, riskē zaudēt savu vietu tirgū. Mācību process attīstās tiešsaistes virzienā, vai to atbalstām, vai ne, un mēs nevaram palikt malā. Tajā pat laikā, vai, steidzoties palielināt tehnoloģiju izmantošanu izglītības procesā, mēs esam pienācīgi izvērtējuši gan priekšrocības, gan trūkumus, ko tas rada skolotājiem?

/lv/file/teacherandstudentonlinelessonjpg-0teacher_and_student_online_lesson.jpg

Teacher and student online

Daudzās mācību jomās ir notikusi pāreja uz mācībām tiešsaistē: valodu kursi, profesionālās apmācība, īsie kursi, izklaides un personīgo interešu motivēti kursi un pat universitāšu grādu ieguve daļēji vai pilnībā notiek tiešsaistē. Tas, protams, ietekmē skolotāju lomu. Skolotājiem ir jāiekļauj tehnoloģijas savā mācīšanas stratēģijā, ja vien viņi joprojām vēlas ieņemt svarīgu lomu savu studentu mācību procesā.

 

Pirmajā šī emuāra daļā pievērsīsimies pozitīvajiem aspektiem, ko rada mācīšana tiešsaistē.

 

Labā ziņa

Mācīšanai tiešsaistē pilnīgi noteikti ir daudz pozitīvo aspektu. Skolotājiem, kuriem ir arī citi darba pienākumi, mācīšana tiešsaistē var noderēt kā papildinājums viņu pamata lomai. Spēja veidot elastīgu darba grafiku un noteikt dažādu samaksas likmi, dod priekšrocības un  ļauj skolotājiem būt noteicējiem pār savu dzīvi. Pat, ja mācīšana tiešsaistē ir pedagoga vienīgais darbs, iespēja brīvi izvēlēties savu darba laiku, ir svarīga. Tas ir īpaši noderīgi, ja nākas mācīt studentus, kas dzīvo otrpus okeāniem, un jāstrādā citā laika zonā. Esat cīrulis? Sāciet dienu līdz ar saullēktu! Pūce? Strādājiet pēcpusdienā un dariet to kaut līdz pusnaktij! Tas pats attiecas uz skolotājiem, kam ir ģimene un jāvelta laiks bērnu audzināšanai, vai arī jābūt mājās, lai rūpētos par radiniekiem.

Vēl viena neapšaubāma priekšrocība ir iespēja strādāt attālināti. Vai vēlaties dzīvot laukos tālu no izglītības iestādēm? Nav problēmu – darbs tiešsaistē jums ļauj to darīt. Ja vēlaties paņemt garākas brīvdienas vai arī doties ceļojumā, jūs varat turpināt strādāt tiešsaistē, tādējādi apmaksājot savu atrašanos ceļojumā. Vienīgais, par ko šādā gadījumā ir jāpārliecinās, ir stabila interneta savienojuma pieejamība.

/lv/file/tropicalbeachjpgtropical_beach.jpg

Remote destination with tropical beach


Skolotājiem, kas strādā tiešsaistē, varētu būt vieglāk koncentrēties uz studentiem, kuriem mācības sagādā grūtības. Īpaši tad, ja tiešsaistes mācības notiek individuāli. Skolotājs var mērķtiecīgi strādāt ar konkrētā cilvēka problemātiskajām jomām, ļaujot studentam iegūt maksimālu labumu no mācību procesa.

Daudzas digitālās platformas, kas atbalsta izglītību tiešsaistē, dod skolotājiem iespēju saglabāt informāciju un piekļūt tai, pieslēdzoties portālam. Šāda automātiska organizācija ļauj skolotājiem koncentrēties uz tiem sava darba aspektiem, kam nepieciešams vairāk uzmanības, piemēram, uz nodarbību plānošanu vai komunikāciju ar studentiem. Dažas platformas pat piedāvā atbalstu studentu darbu novērtēšanā. Tas ir neapšaubām ieguvums, kas palielina efektivitāti, jo daudzi skolotāji pavada neatbilstoši daudz laika, labojot izglītojamo darbus, kas ir milzīga un nogurdinoša papildu slodze pēc mācību stundām.

Iespējams, lielākā priekšrocība, ko piedāvā tiešsaistes izglītība, ir fakts, ka skolotājs joprojām saglabā vadošo lomu izglītības procesā. Tehnoloģijas nevar aizvietot skolotāja darbu, bet tās piedāvā noderīgus rīkus mācību pieredzes uzlabošanai gan skolotājam, gan studentam. Lēmums mācīt tiešsaistē var palīdzēt kontrolēt darba procesu un palielināt skolotāja sirdsmieru.

/lv/file/maleteacheronlinejpgmale_teacher_online.jpg

Male teacher online


Šī emuāra ieraksta otrajā daļā pārrunāsim tiešsaistes izglītības trūkumus un pašu izglītojamo pieredzi.


Kādas tehnoloģijas jūs izmantojat papildus mācību stundām? Vai jūs strādājat tiešsaistē vai reālā klasē? Pastāstiet mums komentāros!


Jums varētu interesēt arī:

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Affichage 1 - 10 sur 13
 • Portrait de Mahira Spiteri
  Dear NSS UK, 

  Many thanks for this blog post. Please note that I've created a podcast about the benefits after reading the blog post and it can be found here: https://anchor.fm/dashboard/episode/e92dhf

  Thank you for your contribution. 

  Regards, 
  Mahira Spiteri 
  NSS Malta 

 • Portrait de Ilze Zača
  Man kā cilvēkam, kas nemīl būt "piesiets" konkrētai vietai un darbalaikam "Mācīt tiešsaistē" skan kā sapņu darbs. Šai iespējai tiešām ir ļoti daudz ieguvumu, taču ticu, ka arī ne mazums mīnusu...
  Ja es kā skolotāja izvēlētos mācīt attālināti, noteikti vēlētos piesaisti kādam digitālam automatizētam rīkam- platformai, kas palīdzētu veikt nodarbību plānojumu, optimizētu komunikācijas procesu ar studentiem, sniegtu atbalstu studentu mājasdarbu novērtēšanā un citās būtiskās lietās. 
 • Portrait de Rigonda Jekuma
  Manuprāt, mācības tiešsaistē ir labs risinājums, jo mūsdienu cilvēka ikdiena ir aizņemta, noslogota un šis ir lielisks risinājums, kā apvienot steidzīgo ikdienu ar izglītošanos.
 • Portrait de Ivans Burenkovs
  Tā kā tehnoloģiju nozīme mūsu dzīvēs pieaug, ir tikai dabiski, ka mācīšanās tiešsaistē arī pieaug. Piekrītu,ka skolotājs joprojām saglabā vadošo lomu izglītības procesā. Skolotājiem acīmredzot ir jāpielāgojas, lai šādas nodarbības būtu interaktīvās. Tiešsaistes apmācība padara visu procesu mazāk personisku, kas, manuprāt, kopumā nav labi izglītībai.
 • Portrait de Sarmīte Glovecka
  Es piekrītu ar rakstā rakstīto, ka mācīšanai tiešsaistē ir daudz pozitīvo aspektu, un es pati arī esmu par mācīšanos tiešsaistē, taču vienmēr ir risks tajā pazust.
  Ja mācīšanos tiešsaistē izmantot prātīgi un ar mēru, tad viss būs kārtībā. Taču, ja aizstāt visu ar IKT un tikai ar tiešsaistēm, tad, piedodiet, esmu pret. 
 • Portrait de Sigita Upīte
  Manuprāt, mācības tiešsaistē ir lielisks risinājums tiem kuri savu laiku plāno un, piemēram, pirmā prioritāte ir darbs , jo iespējams nepieciešams uzturēt ģimeni, kas mūsdienās ir pašsaprotams, ka arvien vairāk kļūst jaunu vecāku un izglītībai klātienē nav laika. Kāpēc gan moderns skolotājs par atbilstošu samaksu nevarētu veikt savus darba pienākumus tiešsaistē.
 • Portrait de Santa Lempa
     Salīdzinot mācību procesu pirms, apmēram, divdesmit gadiem ar mūsdienām, varam secināt, ka digitālo tehnoloģiju un resursu straujajai attīstībai ir liela ietekme un pēdējo gadu laikā digitāie reursi skolās tiek izmantoti arvien plašāk. Tāpēc pieaug arī mācības tiešsaitē.
     Rakstā minētie pozitīvie asekti šķiet noderīgi, īpaši aizņemtiem cilvēkiem, kas ļoti plāno savu laiku vai kuriem nesaista ierastā skolas vide, taču, manuprāt, skolēnam jāsocializējas gan skolas vidē, gan jāprot darboties, izmantojot digitātos resursus. Es vairāk priekšroku dotu kombinētai mācību videi. Iespējams, samazinot mācību stundu skaitu un piedāvājot vairāk pastāvīgus uzdevumus, taču neliedzot iespēju satikties gan ar skolotāju, gan ar klasesbiedriem klātienē.
     Protams, pastāv arī īpaši gadījumi, kad skolēns daudz ceļo, piemēram, sporta vai citu sasniegumu dēļ un nav iesējams atrasties skolā katru dienu - tad mācības tiešsaitē ir labs un noderīgs variants jaunas mācību vielas un jaunu prasmju apgūšanā, atrodoties, piemēram, ārpus savas valsts.

 • Portrait de Zane Baltgaile
  No vienas puses, protams, var atzinīgi vērtēt visus, rakstā jau minētos, ieguvumus - brīvi plānot laiku, strādāt attālināti (pat atrodoties atvaļinājumā) u.c. Tomēr, manuprāt, tehnoloģijas ne tikai padara procesus (tajā skaitā izglītības) pieejamākus un "brīvākus", bet līdz ar šo brīvību nojauc robežas starp darbu, ikdienu un atpūtu. Mājas vairs nav vieta, kurā es NEesmu darbā un brīvdienas vairs nav laiks, kurā es pilnībā atpūšos no intelektuālās slodzes ikdienā. Tāpat arī es esmu par pamatā reālu savstarpēju saskarsmi starp cilvēkiem - mēs jau tāpat ļoti daudz laika pavadām pie "ekrāniem" un ar citiem komunicējam ar viedierīču starpniecību. 
 • Portrait de Laura Ērgle
  Laiks iet uz priekšu un cilvēki nevar atpalikt no tā. Mūsdienās cilvēki ir nereti aizņemti un nespēj paspēt visu, ko gribētu. Mācības tiešsaistē šo lietu varētu atvieglot.  
 • Portrait de Kristaps Otersons
  Paldies!
  Kā daļēja laika klātienes students pedagoģijā varu pamatoti piekrist, ka tiešsaistes mācīšanās ir vērtīga studiju sastāvdaļa. Manuprāt, pie nosacījuma, ka savu pasniedzēju pazīstu, ka viņš vai viņa ir atsaucīgs komunikācijā, ka bāzes lietas tiek nostiprinātas klātienes nodarbībās. Kā reiz tas, uz ko šis daļējas klātienes modelis būvēts. Redzu, ka pedagoģijas izglītībā šāda kombinēšana strādā labi, un iespējams apvienot darbu un kvalitatīvas studijas.
  Attiecībā  uz mācīšanu skolēniem, kur vēl gan nevaru dalīties ar īstu pieredzi, tomēr no teorētiski apgūtā un novērotā arī saredzu kā vērtīgu jau pieminēto principu - kombinēšanu.  Ir vispārzināms, ka stundas ir ļoti īsas, savukārt mājās bērnam arī jāatpūšas, jāapmierina citas savas intereses, jāpalīdz ģimenei u.c. Tomēr sagatavoties jaunai tēmai, izpildot internetā  testu, spēli, uzdevumu, noskatoties video un atbildot uz 1-2 skolotāja jautājumiem var būt gan interesanti skolēnam, gan palīdzēt konstruktīvi un rezultatīvi novadīt klātienes stundu. Tas, kas šādu darbošanos padarītu par tiešsaistes mācīšanos, acīmredzot būtu a) skolotāja līdzdalība procesā - pieejamība tiešaistē un b) tas, ka šo mazo uzdevumu veikumu vai pierādījumus skolēni iesniegtu jau iepriekš e-veidā. Iespējams, tādā veidā var nonākt arī pie klātienes stundu skaita samazinājuma. Un papildu ieguvums būtu skolēnu patstāvīgas mācīšanās prasmju un iemaņu attīstīšana, arī pieaugoša atbildība, arī citu caurviju prasmju apguve un nostiprināšana.