chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

 
 

Blogi

Hallinnollista hankehumppaa vapaaehtoisvoimin

08/01/2019
, Katinka KÄYHKÖ
Kieli: FI

Olemme pieni yhdistys, jonka mahdollisuudet tukea jäsentensä kansainvälistymistä ovat rajalliset. Muuan eurooppalainen yhteistyökumppanimme rohkaisi meitä hakemaan ERASMUS+ KA1 rahoitusta, niin että voisimme lähettää myös Suomesta osallistujia ensimmäiseen yhteiseurooppalaiseen bibliodraamaohjaajien koulutukseen. Ajatus innosti ja arvelutti, mutta hetken asiaa pohdittuamme ryhdyimme koko silloisen yhdistyksen hallituksen voimin rakentamaan hakemusta: ”Yhdessä moninaisuudessa - Suomen edustajien osallistuminen eurooppalaiseen bibliodraamaohjaajien koulutuskokonaisuuteen".

Jo hakemuksen kirjoittaminen oli meille ensikertalaisille melkoinen urakka, mutta varattu aika riitti ja opastustakin löytyi tarvittaessa. Iloksemme saimme rahoituksen 20 kansainväliselle liikkuvuudelle vuosina 2017-2019 ja ensimmäinen liikkujamme pääsi matkaan kesäkuun lopulla 2017.

Selkeä työnjako helpottaa

Olimme alusta lähtien sopineet, että yhdistyksen puheenjohtaja, sihteeri ja rahastonhoitaja muodostaisivat hankkeen koordinaatiotiimin ja kullekin heistä oli jo hakemuksessa määritelty selkeät vastuualueet. Sama tiimi kävi myös kokonaisuudessaan OPH:n rahoituksen saaneille organisaatioille suunnatussa koulutuspäivässä oppia hakemassa, niin että pääsimme kaikki ”samalle kartalle”.

Yhdistyksen hallituksen päätöksellä koordinaatiotiimille annettiin valtuudet tarvittaessa päättää kiireellisiä hankkeeseen liittyviä asioita ilman koko hallituksen koolle kutsumista. Tämä olikin tarpeen, sillä jo sovitun lähtijän yllättävän sairastumisen tai vapaiden kurssipaikkojen peruuntumisten kaltaisia muutoksia ei voi ennakoida ja sijoittaa kätevästi hallituksen kokousaikatauluihin sopiviksi. Lähtijöiden valinta ja muut suuremmat kysymykset ovat kuitenkin pysyneet koko ajan hallituksen päätösvallassa.

Rehellisyyden nimessä on myönnettävä, että koordinaatiotiimin tekemän vapaaehtoisen työn määrä on hankkeen myötä kasvanut. Sihteeri on rehkinyt viestinnän eteen, puheenjohtaja hoitanut mentorointi-, päätös- ja sopimusasioita ja rahastonhoitaja askarrellut toimivampia sopimuspohjia, kirjanpidon tukilomakkeita ja käytännön ohjeistuksia sekä huolehtinut laskuista ja Mobility Toolin täyttämisestä. OPH:n asiantuntijoilta on kuitenkin aina voinut kysyä neuvoa tarvittaessa ja kysymyksiin on myös poikkeuksetta saatu ripeästi vastauksia. Organisaatiotukivaroin on pystytty ostamaan myös asiantuntija-apua esimerkiksi hankkeen kirjanpitoon.

Kuormituksen kasvaminen yhtäällä on toisaalta aktivoinut myös muita hallituksen jäseniä ja esimerkiksi viestintävastuun kantamiseen on löytynyt useampiakin hartioita. Kuulumisia toistaiseksi toteutuneista koulutuksista on jaettu jäsenistön ja muidenkin tietoon muun muassa yhdistyksen verkkosivujen, jäsenkirjeiden ja sosiaalisen median kautta. ”Maailmalla" opissa käyneet ovat jakaneet kokemuksiaan ja oppimaansa myös yhdistyksemme kotimaisissa koulutuksissa ja jäsentapaamisissa. Lisäksi yksi eurooppalaisen koulutuksen vuoden 2018 moduuleista toteutettiin Suomessa.

Hankkeen tähänastisia vaikutuksia

"Yhdessä moninaisuudessa" -liikkuvuushankkeemme tuloksia arvioitiin ensimmäisen kerran noin puolen vuoden kohdalla. Tuolloin yksi yhdistyksemme edustaja kävi läpi kaksivuotista eurooppalaisen bibliodraamaohjaajan koulutusta ja 7 muuta jäsentä (joukossa useita ensikertalaisia) oli osallistunut johonkin neljästä tarjolla olleesta kansainvälisestä koulutustapahtumasta. Jo puolessa vuodessa jäsenistöämme oli osallistunut kansainvälisiin koulutuksiin 39 päivän verran - normaalisti vastaava luku on 5-10 päivää vuodessa.

Liikkuvuushankkeeseen osallistuneiden jäsenten kokemukset ovat olleet positiivisia, ja moni on ilmaissut halunsa lähteä koulutusmatkalle uudelleen, mikäli vastaava tilaisuus vain järjestyy. Onnistuneet omakohtaiset kokemukset kulttuurisesti, kielitaidollisesti ja uskonnollisestikin kirjaviin bibliodraamaryhmiin osallistumisesta rohkaisevat myös ohjaamaan heterogeenisempia ryhmiä; ainakin yksi liikkujistamme on jo ehtinyt ohjaamaan bibliodraamaa myös turvapaikkaa hakevien kanssa.

Yleisesti ottaen voi todeta, että Yhdessä moninaisuudessa -liikkuvuushanke on virkistänyt yhdistystämme ja lisännyt mielenkiintoa sitä kohtaan. Olemme saaneet uusia jäseniä ja vanhojen jäsenten joukossa on havaittavissa aiempaa suurempaa aktiivisuutta. Myös institutionaaliset suhteemme ovat ottaneet selkeitä askelia eteenpäin.

Nyt tohdimme jo ajatella, että kesään 2019 mennessä toteutettaviksi luvatut 20 liikkuvuutta saadaan kaikki tehdyiksi matkan varrelle osuneista muutoksista huolimatta. Uutta liikkuvuushakemusta suunnitellaan jo aktiivisesti. Tästä on hyvä jatkaa!

/fi/file/koordinaatiotiimijpg-0koordinaatiotiimi.jpg

Koordinaatiotiimi Katinka Käyhkö, Sirpa Juola ja Leena Väyrynen-Si
Kuva: Katinka Käyhkö

Tämä blogiteksti on osa Suomen bibliodraamayhdistys ry:n kokoelmablogia, jonka artikkelit tarjoavat välähdyksiä Erasmus+ hankkeemme liikkujien kokemuksista, mutta myös pienen, vapaaehtoisvoimin toimivan yhdistyksen vastuunkantajien huomioita kansainvälisen hankkeen pyörittämisestä.

PALAA ETUSIVULLE

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn