chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

Blogi

Võttes omaks koolitaja rolli

05/04/2017
, Mariya Tyutina
Kieli: ET

 

"Me mängime elus erinevaid rolle.

Ükskõik millist rolli te oma elus mängite, pühendage ennast sellele täielikult." 

Sri Sri Ravi Shankar

 

Olen teinud tajutavat hüpet viimase poole aasta jooksul oma professionaalse arengu kontekstis ning näen selles mitmeid põhjusi. Üheks põhjuseks on praktilise kogemuse saamine, tänu millele kasvasin nii koolitajana kui ka täiskasvanuhariduse valdkonna eksperdina. Need erinevad professionaalse värvinguga kogemused mõjutasid professionaalse identiteedi kujunemist ning olin omaks võtnud mõtte, et  

m i n a  o l e n  k o o l i t a j a.

See on minu jaoks oluline hetk, sest tähistab ühe etapi lõppemist, mida iseloomustas kahtlemine, ebakindlus, vastutuse vältimine ning uue etapi algust, mida iseloomustab koolitaja rolli omaksvõtmine, enesekindlus ja tegutsemistahe. See on oluline ka professionaalse arengu seisukohast, sest koolitajaidentiteedi mõistmine ja omaksvõtmine on professionaalse arengu eelduseks (Karm, 2007).

Täiskasvanute koolitamist näen tõelise kunstina. E. Frommi (1956) järgi jaguneb kunsti õppimise protsess kahte ossa: teooria tundmaõppimine ja meisterlikkuse saavutamine (Fromm, 1956). Selle protsessi oluline ja lahutamatu komponent on pühendumine (Fromm, 1956), sest see avaldab mõju indiviidi enesemääratlemisele professionaalse rolli täitjana ja rolli täitmisega seotud tähenduste loomise protsessile (McCall, Simmons 1978; Stryker, Burke 2000; Burke, Stets 2003 viidanud Sarv, 2013). Vaadates tagasi, näen, et päris kiiresti olin ülikooli õpingute kõrvalt leidnud endale lisategevuse, millele pühendasin üsna palju aega ning mis põhjustas identiteedikriisi. Sellest kogemusest sain olulise õppetunni: kuigi me oleme võimelised mahutama endasse mitmeid identiteete, on uue identiteedi konstrueerimine jäägitut pühendumist ja aega nõudev protsess.

Oma professionaalses praktikas püüan lähtuda Knowles’i nägemusest koolitajast, kellel on kahene roll – kõigepealt on ta protsessi kujundaja ja alles siis teadmiste/oskuste vahendaja ning täiskasvanu õppijast, kes on kogenud, ennastjuhtiv ja motiveeritud õppima (Märja, Lõhmus & Talvi, 2003) Vastavalt sellele on minu kui koolitaja õppemeetodite valikute prioriteedis õppijakesksed õppemeetodid, mis võimaldavad õppijatel jagada oma kogemusi, õppida üksteiselt ja minul õppida nendega koos. Hetkel minu peamisteks koolituse sihtrühmadeks on noored täiskasvanud ja kõrgharidusega töötud. Olen praktika jooksul mõistnud, et nende kahe sihtgrupi õppimisvajadused on küllaltki erinevad ning koolitajana pean olema piisavalt kompetentne ja teadlik erinevate sihtgruppide eripärasustest.

Koolitades nii vene kui ka eesti keeles, olen hakanud järjest enam mõistma oma vastutusala täiskasvanuhariduse valdkonnas. Olen kahe kultuuri kandja, seega suudan mõjutada palju enam inimesi, kui mulle tundub. Teadvustasin seda päris teravalt hiljuti kõrgharidusega töötute töögrupile läbiviidud koolituse lõpus, kui mõistsin, et olin suutnud luua õpikeskkonda, kus ma ei olnud üksnes teadmiste vahendaja rollis ning koolituse "põhistaarid" olid ikkagi õppijad. Sellised koolitamis-õppimiskogemused innustavad pühendama kogu oma aega oma tugevuste arendamisele, et anda endast parimat koolitaja, suhtleja ja kuulaja rollis. 

 

Allikad:

Fromm , E. (2006). Armastuse kunst. Tallinn: Tallinna Raamatutrükikoda.

Karm, M. (2007). Eesti täiskasvanukoolitajate professionaalsuse kujunemise võimalused. Tallinn: Tallinna Ülikooli Kirjastus.

Märja , T., Lõhmus, M., & Jõgi , L. (2003). Andragoogika. Raamat õppimiseks ja õpetamiseks. Tallinn: Kirjastus Ilo.

Sarv, A. (2013). Õppejõu eneserefleksioon ja professionaalne identiteet. Tartu: Tartu Ülikooli Kirjastuse trükikoda.

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email