chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

Uutishuone

Oholila si hlavu Rachel z Přátel? Mediální gramotnost míří na děti i dospělé

03/04/2017
, Tomáš Fránek
Kieli: CS

Evropská komise minulý týden vydala studii o mediální gramotnosti v zemích EU, kterou po ni zpracovala Evropská audiovizuální observatoř. Studie v letech 2010 až 2016 sledovala, co jednotlivé země podnikly pro to, aby se mediální gramotnost jejich občanů zvýšila. V Česku ve sledované době vznikla řada projektů, jež mají lidem pomoci lépe porozumět médiím. Kromě rozvoje mediální výchovy ve školách se zaměřovaly například i na seniory nebo zdravotně či sociálně znevýhodněné.

V Česku ale nefunguje žádná oficiální síť, která by jednotlivé instituce zabývající se rozvojem mediální gramotnosti propojila. Není ani úplně jasné, která instituce za její rozvoj nese odpovědnost. "Problém je také financování. Kdyby bylo na tuto oblast ze strany státu vyčleněno více peněz, mediální gramotností se jistě bude zabývat více projektů," vysvětlila Šťastná z Fakulty sociálních věd UK, která s Evropskou komisí v této věci spolupracovala.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/skolni-inspekce-se-chce-zamerit-na-medialni-vychovu-narizuje/r~7a1bfc8a161111e7b2a40025900fea04/?_ga=1.146858303.926613496.1487335976

http://www.obs.coe.int/documents/205595/8587740/Media+literacy+mapping+r...

Představitelka Rachel z legendárního seriálu Přátelé si oholila hlavu. Budou děti této nepravdivé zprávě věřit? V rámci mediální výchovy tak své žáky zkoušela učitelka ze školy v Germantown v americkém Marylandu.

Naučit mladé lidi rozlišovat pravdivé zprávy od těch falešných považuje za svou prioritu také Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V roce 2018 přibude schopnost odhalit fake news k mezinárodnímu testování patnáctiletých žáků PISA. Testy ze čtenářské, matematické a přírodovědné gramotnosti doplní také takzvané globální kompetence, v jejichž rámci se vyzkouší i odhalování fake news. BBC to oznámil Andreas Schleicher, ředitel odboru vzdělávání OECD.

"Když dříve studenti potřebovali něco vědět, podívali se do encyklopedie a mohli věřit tomu, že to, co se tam dozvědí, je pravda. Ale dnes jdou na Facebook nebo nějakou webovou stránku a tam to tak nefunguje. Musí umět rozlišit, zda to, co se tam dozvědí, je pravdivé," říká Schleicher. Nepravdivé informace se s příchodem sociálních sítí šíří stále intenzivněji, většinou záměrně. "Na východ od nás se skutečně jedná o pokusy zdiskreditovat evropskou demokracii," říká Eva Romancovová, která na ministerstvu vnitra sestavila tým bojující s dezinformacemi. Příkladem je v Česku server Aeronet.cz nebo ve světě televizní kanál Russia Today, kde se objevují dezinformace a ruská propaganda.

Přesto se Česká republika do testů prověřujících schopnost žít v globalizovaném světě − a tedy i odhalování nepravdivých zpráv − nezapojí. "Je to otázka priorit. Jednotlivé země si testy vybírají, my se nezúčastníme hlavně z finančních důvodů. Každá část stojí poměrně velké peníze," uvádí Ondřej Andrys, náměstek vrchního školního inspektora. 

http://domaci.ihned.cz/c1-65679850-mezinarodni-testy-proveri-zda-zaci-odhali-fake-news

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email