chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

Uutishuone

Kvůli robotům zanikne polovina pracovních míst, rozhodne schopnost rekvalifikace

02/11/2016
, Tomáš Fránek
Kieli: CS

Do roku 2020 mají stroje a roboti nahradit po celém světě pět až sedm milionů pracujících. Kvůli robotizaci má do dvaceti let zaniknout bezmála polovina současných pracovních pozic.

Na konferenci věnované dopadům nových technologií na pracovní místa to uvedla Barbara Hansen Čechová z neziskové organizace People Management Forum.

Podle Hansen Čechové se již nyní hovoří o možnosti zániku call-center, kde by měly operátory nahradit komunikační automaty, v ohrožení je i nekreativní část novinářské práce, kdy by rutinní agenturní zprávy (například bilance nezaměstnanosti nebo přehledy kurzů) kompilovaly počítače.

„Říká se, že během dvaceti let zanikne sedmačtyřicet procent současných pozic. Je ale třeba si uvědomit, že i před dvaceti lety byly úplně jiné pozice, desítky procent jich zanikly – a vznikly nové,“ řekla na webu České televize Čechová. „I nyní můžeme počítat s tím, že nové vzniknou, je ovšem otázka, jestli všichni lidé, kteří přijdou o práci, budou schopni se rekvalifikovat tak, aby zvládli nové požadavky. Je třeba se ptát, zda je činnost, kterou dělám, je rutinní – nebo kreativní, a nedá se nahradit algoritmem. Pokud shledáte, že se dá nahradit programem, je dobré se dovzdělat,“ dodala

Digitálnímu vzdělávání se chce věnovat i stát. MŠMT, MPSV, MPO, Úřad vlády a Czech ICT Alliance minulý týden uzavřeli dohodu o vzniku České národní koalice pro digitální pracovní místa. Její vznik je jedním z opatření Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020.

http://www.vzdelavani2020.cz/images_obsah/dokumenty/strategie/digistrate...

Koalice bude mít 3 měsíce na úvodní setkání a definování priorit k dalšímu řešení, publikování výzvy pro všechny další zájemce, kteří se k této otevřené iniciativě budou chtít připojit. „Oceňuji zájem všech stran podílet se na průběžném dialogu o tom, jak svět moderních technologií mění naši společnost, svět vzdělávání, práce ale i naše běžné osobní životy. V rámci všech strategických dokumentů pojímáme digitální vzdělávání jako jednu z našich priorit, budeme řešit podporu učitelů v osvojování si dovedností pro výuku v moderním světě, uvedla ministryně Kateřina Valachová.

Vznik Koalice svým podpisem podpořil také koordinátor digitální agendy ČR Tomáš Prouza: „Platforma zaměřená na oblast digitálního vzdělávání, která by měla širokou podporu, je něco, co tu dlouhodobě chybělo. Vítám, že se vláda rozhodla zaměřit svou pozornost na prohlubování digitálních dovedností Čechů, bez kterých se dnes v každodenním životě jen těžko obejdeme.“

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email