chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

Blogi

„Biblionet“ – iniciatyva „Visuotinės bibliotekos“ Rumunijoje

19/09/2016
, Jurgita MELAIKIENE
Kieli: LT
Document available also in: EN RO

/lt/file/biblionetjpg-0biblionet.jpg

Šešerius metus trukusi programa „Biblionet“ Rumunijos bibliotekas pavertė gyvybingais bendruomenės centrais, teikiančiais naujų paslaugų ir XXI-ojo amžiaus technologijomis paremtas priemones. Kartu su Bilo ir Melindos Geitsų fondu Rumunijos bibliotekų darbuotojų asociacija (ANBPR), Kultūros ministerija bei vietos ir nacionalinės valdžios institucijomis, taip pat viešosiomis bibliotekomis visoje šalyje „Biblionet“ padėjo bibliotekų darbuotojams prikelti Rumunijos bendruomenes naujam gyvenimui. Dėl programos bibliotekininkai įgijo modernių darbo priemonių ir technologijų, būtinų norint įvertinti bendruomenės poreikius ir teikti konkrečiam kontekstui pritaikytas paslaugas ‒ dėl jų šimtų tūkstančių žmonių gyvenimas tapo geresnis. Keičiant politiką ir vystant partnerystes „Biblionet“ pakeitė situaciją, būtina užtikrinti, kad bibliotekos ir toliau būtų svarbios partnerės, prisidedančios prie Rumunijos vystymosi.

Bilo ir Melindos Geitsų fondas — iniciatyva „Visuotinės bibliotekos“

Šio fondo iniciatyva „Visuotinės bibliotekos“ skirta tam, kad daugybei žmonių atsivertų žinių, informacijos ir galimybių pasaulis. Iniciatyva „Visuotinės bibliotekos“ yra „Visuotinės pažangos“ programos dalis, pagal ją dirbama su atrinktomis šalimis, įrodžiusiomis poreikį ir pasirengimą padėti viešosioms bibliotekoms teikti nemokamą prieigą prie kompiuterių ir interneto, taip pat mokoma, kaip veiksmingai naudotis šiomis priemonėmis.

Tikslai

Pagal programą „Bibionet“:

• daugiau nei 80 procentų Rumunijos bibliotekų įgijo priemonių ir prieigą prie interneto bei pasiekė daugiau nei 600 000 naujų interneto vartotojų;
• 4 200 bibliotekų darbuotojų išmokyti naudotis naujosiomis technologijomis, kad galėtų teikti geresnes paslaugas bibliotekų lankytojams ir bendruomenėms;
• sukurta solidi profesinio tobulėjimo sistema, apimanti 41 regioninį centrą ir turinti modernų turinį, kad bibliotekų darbuotojai ir toliau galėtų tenkinti vis sudėtingesnius savo bendruomenių poreikius;
• Rumunijos bibliotekininkų asociacija (ANBPR) tapo profesionalesnė, tiek kalbant apie gebėjimą aptarnauti savo narius, tiek apie gebėjimą puoselėti partnerystes su privačiosiomis ir viešosiomis institucijomis;
• padidėjo vyriausybės parama bibliotekoms vietos, nacionaliniu ir Europos lygiu skatinant iniciatyvas, pavyzdžiui, metinių pažangos ataskaitų vietos taryboms teikimas ar tarptautinis dialogas su partneriais Europoje. Apsiginklavę duomenimis ir sėkmės istorijomis, Rumunijos bibliotekų darbuotojai dabar su pareigūnais Bukarešte ir Briuselyje aptaria bibliotekų svarbą siekiant pažangos tiek vietos, tiek nacionaliniu lygiu.

Pagrindinė informacija

Prieiga prie informacijos yra būtinas vystymosi komponentas šiandienėje didžiulėje visuomenėje. Nors ir didėja informacijos poreikis, mažiau nei 28 procentai rumunų 2009 metais turėjo prieigą prie interneto. Šalis per pastaruosius du dešimtmečius greitai žengė pirmyn ekonomikos srityje, bet buvo pamiršta apie bibliotekas, kurios yra vienas svarbiausių vietos partnerių, galinčių užpildyti spragą tarp gyventojų poreikių ir viešojo bei privačiojo sektoriaus išteklių. Tačiau pasirinkus tinkamas investicijas ir skyrus reikiamą dėmesį, viešosios bibliotekos įrodė, kad geba būti grandimi, jungiančia visų socialinių sluoksnių žmones, ir teikti reikiamą informaciją, paslaugas ir galimybes.

Projekto veiklos

Įranga: IREX suteikė kompiuterinę, programinę įrangą ir IT paramą 2 280 viešųjų bibliotekų, o vietos valdžios institucijos investavo 25 milijonus JAV dolerių prieigai prie interneto, bibliotekų renovavimo darbams ir veiklos išlaidoms. Bibliotekų direktoriai ir informacinių technologijų darbuotojai vietos valdžios institucijų buvo išmokyti vykdyti tolesnį technologijų atnaujinimą.

Mokymas: IREX įsteigė mokymo centrus 41 Rumunijos apskričių bibliotekų sistemų, taip pat regioninius mokymo centrus penkiose apskričių bibliotekose. Be to, buvo išplėtoti vietos gebėjimai kurti ir teikti turinį asmeniškai ir per internetinę mokymo platformą. „Biblionet“ mokymo programos, kuriose didžiausias dėmesys skiriamas IT įgūdžiams, bibliotekų valdymui ir naujų paslaugų kūrimui, buvo akredituotos ir toliau įgyvendinamos regioniniuose mokymo centruose.

Asociacijos plėtra: IREX skyrė 650 000 JAV dolerių ir suteikė intensyvią techninę pagalbą, kad ANBPR galėtų sustiprinti savo organizacinius gebėjimus, pagerinti tradiciškai savo nariams siūlomas paslaugas, pavyzdžiui, mokymus, stažuotes ir nacionalines konferencijas. IREX padėjo asociacijai išsiplėsti į naujas veiklos sritis, reikalingas moderniame bibliotekų sektoriuje, pavyzdžiui, partnerystes su privačiuoju sektoriumi naujoms bibliotekų paslaugoms teikti.

Valdžios sektorius: IREX padėjo iškelti bibliotekų klausimą nacionaliniu ir ES lygmeniu, sujungdamas privatųjį verslą, NVO, Rumunijos valdžios pareigūnus ir ES atstovus įvairiuose forumuose ir darbo grupėse, kad politikai, priimdami sprendimus, gautų daugiau informacijos ir būtų parodytas svarbus bibliotekų vaidmuo modernioje visuomenėje.

Norėdami gauti daugiau informacijos, susisiekite su Pažangos fondu (angl. Progress Foundation) ir Rumunijos bibliotekų darbuotojų asociacija (ANBPR).

Šaltinis: https://www.irex.org/projects/biblionet-global-libraries-romania

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn