chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

Blogi

Mūžizglītība – glābiņš no draudošā bezdarba

16/09/2016
, Jānis Kutraitis
Kieli: LV

 

/lv/file/muzizgladultresortjpg-0muzizgl_adult_resort.jpg

Mūžizglītība Adult resort la.lv

Nākamajos piecos gados pieaugušo apmācībai un pieaugušo izglītības sistēmas izveidē plānots ieguldīt 27 miljonus eiro, no kuriem lauvas tiesa – 23 miljoni – nāks no Eiropas Sociālā fonda (ESF), bet četri miljoni būs Latvijas valsts budžeta finansējums. Teju 40 000 Latvijas iedzīvotāju būs iespējams pilnveidot savu jau esošo profesionālo kvalifikāciju vai arī iegūt jaunas profesionālās prasmes. “Latvijas Avīzes” žurnāliste Ilze Kuzmina portālā la.lv sīkāk iztirzā šo tēmu.

Kāpēc nepieciešams tik daudz naudas tērēt pieaugušu, bieži vien savulaik jau pietiekami izskolotu cilvēku izglītošanā? Tāpēc, ka Ekonomikas ministrija prognozē: nākotnē iespējamas darba tirgus disproporcijas. Tātad darbaspēka piedāvājums neatbildīs darba devēju pieprasījumam. Piemēram, palielināsies speciālistu pārpalikums humanitāro un sociālo zinātņu jomās, vienlaikus veidosies dabaszinātņu, IKT un inženierzinātņu speciālistu trūkums. Aptuveni 30 procenti no vispārējo vidējo izglītību beigušajiem neturpina mācības un nonāk darba tirgū bez konkrētas profesijas, taču pieprasījums pēc mazkvalificēta darbaspēka samazinās. Ja nekas nemainīsies, 2022. gadā vairāk nekā 25 tūkstošiem jauniešu bez iegūtas profesijas vai prasmēm būs problēmas atrast darbu. Savukārt darbaspēka ar laikmetam atbilstošu vidējo profesionālo izglītību pietrūks.

Arī tad, ja savulaik iegūts pietiekami augsts kvalifikācijas līmenis, mūsdienās prasmes var būt novecojušas vai arī apgūtā profesija darba tirgū vairs var nebūt pieprasīta. Tādos gadījumos darbs cilvēkam vēl ir, taču viņš ir pakļauts gana augstam bezdarba riskam. Tieši šādiem ļaudīm paredzēts ESF finansētais projekts.

Projekta īstenotājs būs Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Tās direktore Dita Traidās stāsta: vislielākās iespējas tikt pie ESF un valsts finansējuma tālāk­izglītībai būs tiem, kas ir ar zemām prasmēm un izglītības līmeni, strādā maz atalgotās profesijās, kam nav lielu izredžu kāpt pa karjeras kāpnēm. Tālākizglītoties gribētājiem būs jābūt vismaz 25 gadus veciem, taču priekšroka iegūt finansējumu mācībām būs tiem, kuri sasnieguši vismaz 45 gadu vecumu, jo šo vecumu sasniegušos visvairāk apdraud bezdarbs.

Jāveido sistēma

D. Traidās uzsver: projekta mērķis ir ne tikai konkrēto nodarbināto personu apmācība, bet arī pieaugušo izglītības sistēmas izveidošana. Kaut darba tirgus speciālisti jau sen brīdina par to, ka daudzu ekonomiski aktīvo cilvēku prasmes drīzumā neatbildīs darba tirgus vajadzībām, vienotas pieaugušo izglītības sistēmas Latvijā nav. Ik pa laikam šajā jomā ir kādi ES struktūrfondu ieguldījumi, kas jo sevišķi bieži vērsti uz bezdarbniekiem, taču nav skaidra regulējuma pieaugušo izglītošanai, tai nav arī regulāra valsts finansējuma.

Tāpēc viena no Eiropas Komisijas prasībām, piešķirot finansējumu pieaugušo skološanai, bijusi šāda: aktivitāte jāīsteno tā, lai valstī izveidotos skaidra pieaugušo izglītības pārvaldības sistēma. Tieši tāpēc šoreiz strādājošos pieaugušos izglītos Izglītības un zinātnes ministrijas pakļautībā esoša aģentūra. Savukārt Labklājības ministrijas Nodarbinātības valsts aģentūra, kas iepriekš īstenoja ESF finansētu pieaugušo izglītošanas projektu, šoreiz būs tikai sadarbības partnere. Tā kā saskaņā ar Izglītības likumu arī pašvaldībām jāiesaistās pieaugušo izglītošanā, VIAA sadarbosies ar mūžizglītības koordinatoriem, kuriem vajadzētu būt katrā vietējā varā – vai nu pašvaldībā, vai Izglītības pārvaldē, vai pieaugušo izglītības centrā. Koordinatori arī centīsies apzināt, kuriem apkaimē dzīvojošajiem jo sevišķi būtu nepieciešama izglītošanās, un ieteiks viņiem atbilstošāko izglītības programmu. Tādējādi tiks arī gādāts par to, lai labumu gūtu tie, kuri patiešām ir visapdraudētākie darba tirgū, nevis tikai tie, kuri ir visaktīvākie un visinformētākie.

Ar rakstu pilnībā varat iepazīties portālā la.lv šeit!

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Näytetään 1 - 10 12:sta
 • Käyttäjän Ilze Biteniece kuva
  Manuprāt, lieliska iespēja uzņemt jaunas zināšanas un jaunu pieredzi cilvēkiem,kuri ir sasnieguši 45 gadu vecumu un kaut kāda iemesla dēļ nav varējuši,bet gribējuši sevi pilnveidot kādā jomā!
  Domāju,ka gan jauniešiem gan vecāka ggājuma cilvēkiem šī ir iespēja pilnveidot sevi,gūt atbilstošas prasmes mūsdienu darba tirgum,tādējādi paverot sev iespējas vieglāk atrast darbu, vai padarīt efektīvas jau esošās darba metodes savā darbā.
  Uzskatu,ka šobrīd dzīvojam tadā laikā,kurā katru dienu tiek ieviests kaut kas jauns un vel nebijis. Tapēc ir svarīgi sekot līdzi visām aktualitātēm,papildināt savas zināšanas,lai vienmēr būtu zinošs un spētu orientēties šodienā!
 • Käyttäjän Amanda Melnalksne kuva
  Ņemot vērā neprognozējamo tik strauji mainīgo darba tirgu, kas jau vien pēc 10 gadiem var iekļaut pavisam vēl nebijušas profesijas un jau esošajās profesijās pieprasīt neskaitāmi daudz jaunu prasmju, īpaši IKT prasmes, nepieciešams pilnveidot izglītības sistēmu, vai šajā gadījumā, runājot par pieaugušo izglītību, nepieciešams  izveidot vienotu izglītības sistēmu pieaugušo izglītībai, pieaugušo kvalifikācijas papildināšanai, iesaistot izglītības iestādes, kuras līdz šim koncentrējušās tikai tieši uz jauniešu izglītošanu - vidusskolas, tehnikumus un augstskolas. Manuprāt, tas, ka šoreiz pieaugušo izglītību koordinē Izglītības un zinātnes ministrijas pakļautībā esoša aģentūra, nevis Labklājības ministrijas Nodarbinātības valsts aģentūra, ir  vairāk atbilstoši šī projekta galvenajam mērķim - pieaugušo izglītības sistēmas izveide, nevis vien konkrēto nodarbināto personu apmācība, kā iepriekšējos līdzīgos projektos, kas tiešām būtu vairāk atbilstoši Labklājības ministrijas Nodarbinātības valsts aģentūrai.
  Balstoties uz prognozētajām tik straujajām pārmaiņām darba tirgū - Pasaules ekonomikas forums paredz, ka 65% no jaunajiem cilvēkiem, kuri patlaban sāk pirmās skolas gaitas, strādās profesijā, kāda šodien neeksistē -,nepieciešama ne tikai pieaugušo izglītības sistēmas izveide, bet arī bērnu un jauniešu izglītības sistēmas pilnveide, kas rit pilnā sparā projektā "Kompetenču pieeja mācību saturā".
  Diemžēl, manuprāt, ar pieaugušo izglītību problēmas varētu rasties tajā, ka ļoti daudz cilvēku būs arī tādi, kuri, lai gan acīmredzami draudētu bezdarbs, nevēlētos mainīt savus paradumus, izkāpt no savas komforta zonas, lai uzlabotu savu kvalifikāciju laicīgi un piedalītos izglītojošās programmās; liela daļa tam pievērstos tikai tad, kad būtu jau bezdarbnieka statusā.
 • Käyttäjän Karina Tambovska kuva
  На сегодняшний день в нашей стране пенсионный возраст все дальше отодвигается от цифры 60. При таком положении вещей, люди, которые в годы своего обучения получили определнную профессию и работали по специальности, в нынешнее время могут оказатья за чертой "востребованных на рынке труда". Люди, уже не такие "бойкие" и " пробивные" оказываются или на низкооплачиваемых работах или совсем безработными. В данном случае предоставление уже не молодым людям возможности обучаться даёт им не только реальную возможность в будущем получить достойную работу,  но и мотивирует людей к переменам, к общению, к вере в свои силы и способности. Также, нахожу это актуальным и для женщин, которые на протяжении многих лет не выходили на работу, занимаясь воспитанием детей, что, к сожалению, практически финансово не поддерживается государством. Таким замечательный мамам есть возможность получить профессию и после долгих трудовых семейных лет, снова быть востребованными на рынке труда, тем самым реализуясь в профессиональной деятельности, и , стоит заметить, пенсию платят в зависимости от стажа, а воспитание детей в "стаж" не входит...
 • Käyttäjän Elina Krampane kuva

  Mācīties visa mūža garumā vairs sen nav tikai personīgās izaugsmes mērķa labad, bet arī nepieciešamība, lai izdzīvotu strauji mainīgajā darba tirgū. Ekonomiskās un sociālās pārmaiņas, straujo moderno tehnoloģiju attīstība, globalizācija, utt. ir tikai daži iemesli. Svarīgi būtu arī neapjukt kvalifikācijas kursu, semināru jūklī un piemeklēt specifiski savai darba vietai nepieciešamo izglītības nozari. Spēcīgam atbalstam un padomdevējam ir jābūt tiešajai vadībai, kas ir savas nozares speciālisti, seko inovācijām un ir ieinteresēti ieguldīt cilvēkresursos savas iestādes labā. 

   

 • Käyttäjän Gerda Kaspare kuva

  Apkopot visus vienā sistēmā ir diezgan neiespējami, jo iegūtie dati mūsu mainīgajam laikam nespēj 100% atbilst. Ir pozitīvi, ka darba devēji izsaka, kādas jomas un specialitātes ir nepieciešamas, tas dod iespēju ātri noreaģēt un piedāvāt cilvēkiem pārkvalificēties, bet šeit ir otra neiespējamība, daudzi šādas iespējas pārkvalificēties nevēlas, jo tas prasa laiku, grūtības, iziešanu no savas komfortzonas. 

 • Käyttäjän Egita Drobina kuva

  Ar katru dienu, nedēļu, gadu parādās jauni izgudrojumi, jaunas tehnoloģijas, profesijas, amati, tāpēc ir tik svarīgi pēc iespējas vairāk cilvēkus, it īpaši tos, kam pāri 40,iepazīstināt un izglītot ar jaunāko informāciju,nepieciešamajām zināšanām un iemaņām. Tā vecāka gājuma cilvēki, gan atvieglos sev dzīvi, gan būs noderīgi darba tirgū. 

  Manurāt, ja mēs būsim apņēmīgāki, izglītotāki, zinošāki un darba spējīgi, tad situācija valstī būs manāmi labāka,sakārtotāka un cilvēki laimīgāki.

 • Käyttäjän Sigita Kokoreviča kuva

  Lai uzlabotu kopējo situāciju valstī, ir jākoncentrējas uz to, kā iesaistīt darba tirgū cilvēkus, kuri ilgstoši nav strādājuši- slimības, ģimenes, vai citu apstākļu dēļ. Jāsecina, ka lielākoties mūžizglītībā iesaistās tie cilvēki, kuri jau ir aktīvi, pilnvērtīgi sabiedrības locekļi, bet tie, kuriem tas būtu visvairāk nepieciešams, izvēlas stāvēt malā. Lai situāciju mainītu, ir jārada atbilstošs piedāvājums, lai katrs būtu nevis spiests, bet gan no sirds ieinteresēts pilnveidot sevi gan profesionālajā, gan personības līmenī. 

  Uzskatu, ka Latvijas sabiedrībai ir vēl tāls ceļš ejams līdz sabiedrības kopējā kapacitātes līmeņa paaugstināšanai, bet tas, ka par to tiek domāts un diskutēts, jau vien norāda uz to, ka mēs dodamies pareizajā virzienā.

 • Käyttäjän Jolanta Tāraude kuva

  Mūžizglītība ir ārkārtīgi noderīgs veids, kā iegūt jaunas zināšanas ne tikai pieaugušajiem pēc 45, bet arī jauniešiem,kas beiguši studijas. Programmas, ko piedāvā nereti noder gan sadzīvē, gan darbojoties jau profesionālajā sfērā, un kas ir pats svarīgākais, tas noder tiem, kuru bijusī vai esošā profesija vairs nav tik aktuāla.Piekrītu tam,ka šādā veidā valsts var novērst tik augsto bezdarba līmeni un,cilvēkiem dot iespēju atgriezties darba tirgū, un kādam pat sniegt jaunu iespēju apgūt sen izsapņoto profesiju,kas tieši šobrīd izrādās ir tik pieprasīta.

 • Käyttäjän Ilze Ivanova kuva

  Problēma, ar ko saskaras mūsdienu pieaugušais, ir tas, ka viņš nereti neizprot mācīšanās būtību, un viņam maz tiek piedāvātas sevis pilnveides iespējas, lai būtu gatavs savai karjerai. 2011.gadā CSPD veiktā pētījuma rezultāti liecina, ka galvenie piedalīšanās iemesli neformālajā izglītībā bijuši iegūt ikdienā noderīgas zināšanas un prasmes (95,3%); par interesējošo  problēmu (91,6%) un karjeras nolūkos (86,1 %) Darba devēji vēlas redzēt darbiniekus ar laikam atbilstošu prasmju komplektu, kā radoša domāšana, saziņas spēja, elastīgums, un citas. Tajā pašā laikā viņi norāda, ka darba tirgus kandidātiem un augstskolu beidzējiem piemīt tikai dažas no viņiem vajadzīgajām kompetencēm. Tādēļ vēl jo lielāka nozīme ir neformālās izglītības piedāvājumam un tās radītajai mācību videi, kam ir potenciāls nodrošināt tās pieaugušo mācību vajadzības, kuras nav spējusi sniegt formālā izglītība. Tas savukārt norāda, ka tas mācīšanās rezultāts, ko pieaugušie sagaida no neformālās izglītības, ir viņu vajadzību apmierināšana. Tādēļ neformālajai izglītībai ir svarīgi zināt pieaugušo vajadzības, lai radītu apstākļus to apmierināšanai.

 • Käyttäjän Madara Veseta kuva

  Uzskatu, ka ir pozitīvi vērtējams, ka tik liels skaits (90 un vairāk procentu) neformālā izglītībā iegūst ikdienā noderīgas zināšanas un prasmes un mācās par sev interesējošu problēmu. Tas norāda, ka šobrīd neformālā izglītība ir tendēta uz aktuālām nozarēm, kas ir svarīgas mūsdienu cilvēkam.