Hyppää pääsisältöön
Blog
Blogi

Pięć rad (i więcej) dla edukatorów dorosłych

Platforma EPALE to dla mnie miejsce, w którym mogę znaleźć inspiracje, propozycje nowych metod nauczania czy sposobów motywowania dorosłych do nauki.

ok. 7 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Platforma EPALE to dla mnie miejsce, w którym mogę znaleźć inspiracje, propozycje nowych metod nauczania czy sposobów motywowania dorosłych do nauki. Jej społeczność tworzą właśnie ci praktycy, którzy chcą rozwijać własne kompetencje zawodowe, chcą prowadzić dyskusje, dzielić się doświadczeniem, rozmawiać na temat warsztatu swojej pracy.

Kiedy pojawiło się przede mną zadanie, w którym miałam przekazać pięć rad właśnie dla tej społeczności – nie powiem – uznałam to za wyzwanie. Jak to? Tylko pięć? Jak to – aż pięć? Pomyślałam po chwili…

         

 

Na tle drewnianego blatu dłonie kobiety robiącej notatki w kalendarzu

Photo by Cathryn Lavery on Unsplash

        

1. Pamiętaj – nie jesteś za stary(a)!

Zaczęłam dość dosadnie. Zapewne można by napisać: „pamiętaj – uczymy się całe życie”, postanowiłam jednak odwołać się do emocji, bo to one najczęściej blokują nas w realizacji działań. Obawa, strach i przeświadczenie, że już za późno, nie powstrzymały 80-letniej Masako Wakamiya w rozpoczęciu nauki programowania i zaprezentowania swojej pierwszej aplikacji dla seniorów rok później. Królowa Elżbieta II zaczęła natomiast tweetować w wieku 91 lat. Z pewnością pisałam już o tym wielokrotnie na łamach EPALE, zatem przejdę do drugiej rady.

          

2. Zażywaj pigułki …wiedzy!

Pigułka wiedzy (ang. knowledge pill, learning pill, skill pill) atomizuje wiedzę, poszerza naszą perspektywę̨ i punkt widzenia. Stała się łatwo dostępna za sprawną urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu, umożliwia bowiem porcjowanie informacji i przedstawienie ich w postaci krótkiego filmu, pliku audio lub animacji. Mnie pigułki wiedzy inspirują także do tego, by sięgnąć po poszerzone źródło – książki i publikacje, których (stan na 2010 rok) jest, bagatela, ponad 130 milionów.

          

3. Daj się poznać!

Dlaczego warto publikować, dzielić się wiedzą i próbować inspirować innych? Dzięki temu rozwijasz się̨! Wystawiasz się̨ – swój punkt widzenia – na rożne scenariusze, które "rzucają̨ ci pod nogi inni" edukatorzy i praktycy. Inne punkty widzenia, inne scenariusze, pomysły, dyskusje na ich temat to ... nowe i świeże koncepcje! Nieustannie także testujesz samego/samą siebie! To ważne. Dlaczego? Chronisz się dzięki temu przed tym, by nie wpaść w pułapkę umysłu eksperta.

Lubimy czuć się ekspertami. Często wiąże się z uznaniem, umocnieniem pewności siebie. Jednak, gdy to status eksperta zacznie definiować naszą wartość, może dojść do tego, że będziemy odrzucać nowe informacje i wiedzę, szczególnie te, które różnią się od posiadanych przez nas. Będziemy bać się utraty tego statusu. Wyjściem z pułapki umysłu eksperckiego może być ciekawość, eksploracja nieznanych miejsc i tematów oraz zmiana podejścia – z umysłu eksperta na umysł eksploratora.

       

4. Nie daj się zamknąć w bańce!

Bańka filtrująca czy bańka informacyjna to zjawisko personalizowania ukazywanych w Internecie treści oraz dopasowywania ich do profilu konkretnego użytkownika. Zakrzywia ona nasz punkt widzenia, utrudniając możliwość zmiany punktów widzenia, koncepcji czy przekonań. Czy da się z niej wydostać? Oczywiście – to przecież tylko bańka. Czy warto? Tak! Na świecie tyle się przecież dzieje! Spójrzmy na Mapę Trendów 2021.

Ta opracowywana od czterech lat przez Infuture institute mapa wskazuje na trendy w pięciu obszarach (społeczne, polityczno-regulacyjne, technologiczne, ekonomiczne i środowiskowe). Każdy z trendów dodatkowo umieszczony jest w strefie wskazującej poziom zbliżania się do momentu, w którym dane trendy są wiodące w społeczeństwie. Co istotne, trendy z różnych kategorii wchodzą̨ też w relacje między sobą̨. To dla mnie, edukatora osób dorosłych, bardzo interesujące zestawienie. Dlaczego? Ponieważ jego analiza, dostarcza mi istotnych danych i wskazuje na zainteresowanie społeczeństwa, chęć działania, chęć zdobywania wiedzy z danych obszarów.

W moich zainteresowaniach badawczych znajdują się te trendy, które zostały umiejscowione na Mapie (styczeń, 2021) właśnie w obszarze trendów społecznych. Należą do nich między innymi takie zjawiska, jak:

  • Srebrne tsunami

Do 2050 roku co trzeci Europejczyk będzie miał ponad 60 lat. Rosnąca liczba osób starszych w społeczeństwie wpływa na funkcjonowanie i projektowanie miast, miejsc pracy, produktów etc. (MT, styczeń, 2021).

  • Against Loneliness

Izolacja społeczna i samotność wpływają na zdrowie społeczeństw (nie tylko psychiczne, ale i fizyczne) generując poważne konsekwencje, także ekonomiczne. Walka ze skutkami spowodowanymi brakiem kontaktów międzyludzkich jest coraz bardziej istotna, szczególnie w czasie pandemii (MT, styczeń, 2021).

Wiem natomiast, że nie mogę zamknąć się w bańce jedynie tych trendów, ponieważ one się przenikają, Muszę i chcę być otwarta na inne zjawiska i relacje zachodzące pomiędzy nimi – jak na przykład związek z trendem zrobotyzowanego życia.

  • Zrobotyzowane życie

To trend, który odnosi się do wykorzystywania automatyzacji i robotów w coraz większym stopniu w różnych obszarach życia społeczno-gospodarczego, od przemysłu po pomoc w opiece nad starszymi osobami, edukację etc. Technologie: roboty społeczne, roboty przemysłowe, IoT, (internet rzeczy), 5G  (MT, styczeń, 2021). [1]

     

5. Nawiązuj relacje!

W ostatniej radzie odwołuję się do wyników badania, które trwały aż 75 lat! Naukowcy z Harvarda prowadzili tak długo badania, by dowiedzieć się, co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi.

Robert Waldinger – ostatni kierownik tych badań na jednej z konferencji TEDx powiedział: „Dobre relacje z innymi ludźmi sprawiają, że jesteśmy zdrowi i szczęśliwi. Kropka”. [2]

Jako edukatorzy nauczamy, inspirujemy do uczenia się, nabywania umiejętności, zmieniania postaw –  nie tylko tym, co i jak robimy lub mówimy, ale też dzięki temu, jacy jesteśmy. Warto inspirować innych do bycia szczęśliwymi.

W tytule obiecałam więcej rad niż te pięć, które tu wymieniłam. Dlaczego? Powód jest prosty. Ta lista nie jest zamknięta. Jestem przekonana, że każdy z Was doda do niej swoją radę. Serdecznie do tego zapraszam.

    


   

dr Nina Woderska – z wykształcenia pedagog, wykładowca na studiach podyplomowych z psychogerontologii na Uniwersytecie Wrocławskim i w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu, pracownik Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu oraz trener w Stowarzyszeniu Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO.  Ambasadorka EPALE.

  

Zobacz także:

91 lat i pierwszy tweet

Narysuj kropkę

Puk puk! Kto tam? Pułapki w myśleniu i prokrastynacja w czasie kwarantanny

(Nie) widzialna ręka – wsparcie seniorów w czasie kwarantanny

Jak stracić wolontariusza w 10 dni?

         


Źródła:

[1] Mapa Trendów 2021, Infuture institute, www.infuture.institute/mapa-trendow.

[2] Waldinger R. What makes a good life? Lessons from the longest study on happiness, https://www.ted.com/talks/robert_waldinger_what_makes_a_good_life_lessons_from_the_longest_study_on_happiness/transcript

 

 

Login (3)

Users have already commented on this article

Kirjaudu sisään tai Rekisteröidy julkaistaksesi kommentteja.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Viimeisimmät keskustelut

EPALEn online-keskustelu: Monimuoto-oppiminen aikuiskoulutuksessa

Torstaina 26. marraskuuta klo 11.00-17.00 Suomen aikaa, EPALE järjestää online-keskustelun aiheesta monimuoto-oppiminen aikuiskoulutuksessa. Keskustelu järjestetään nyt täysin uudella formaatilla, jossa tilaisuus alkaa 30 minuutin suoralla verkkolähetyksellä, jonka aikana ja jälkeen keskustelua jatketaan EPALEn verkkoalustalla.

Lisää

EPALEn online-keskustelu: ikäihmisten sosiaalinen osallisuus ja sukupolvien välinen oppiminen

EPALE järjestää online-keskustelun ikäihmisten sosiaalisesta osallisuudesta ja sukupolvien välisestä oppimisesta keskiviikkona 28. lokakuuta klo 11.00 alkaen. Kommentit aukeavat 19. lokakuuta, jolloin osallistujat voivat halutessaan esitellä itsensä ja julkaista kommenttinsa etukäteen. Tule mukaan keskustelemaan!

Lisää

EPALEn online-keskustelu: aikuisoppimisen tulevaisuus

Keskiviikkona 8. heinäkuuta 2020 klo 11.00–17.00 Suomen aikaa, EPALE järjestää online-keskustelun aikuisoppimisen tulevaisuudesta. Tule mukaan pohtimaan aikuisoppimisen sektorin nykytilaa ja niin sen haasteita kuin mahdollisuuksiakin. Online-keskustelumme moderoi EPALEn asiantuntija Gina Ebner (Secretary-General of EAEA).

Lisää