Hyppää pääsisältöön
News
Uutiset

Praha chce být centrem umělé inteligence

Před rokem oslnila svou návštěvou v metropoli nejvyvinutější humanoidní robotka na světě s umělou inteligencí. Tento stroj se umí učit z vlastních zkušeností a dokáže docela slušně konverzovat. Humanoidi možná už brzy nebudou v Praze jen na návštěvě. Nedávno v metropoli odstartoval projekt prg.ai, který by měl vědu a výzkum na poli umělé inteligence rozvíjet.
 
„Prg.ai je vlastně první iniciativou svého druhu, kdy se podařilo propojit dvě hlavní pražské univerzity, a to ČVUT a Karlovu univerzitu a také Akademii věd,“ říká Pavel Kordík z Fakulty informačních technologií ČVUT.Cílem projektu je do hlavního města přilákat nejlepší světové talenty z oboru a pomoci tak vzniku nových technologických firem a startupů, protože umělá inteligence dnes proniká do všech možných oblastí od letectví přes automobilový průmysl až po zemědělství.
 
Město poskytne byty

Trojice institucí bude s hlavním městem spolupracovat především v získávání peněz pro vynikající vědce působící v institucích prg.ai a spustí otevřenou výzvu na obsazení až deseti špičkových vědeckých míst ze zahraničí.„Počítáme s tím, že pro první výzkumné týmy vyčleníme kanceláře v horním patře Radničních domů a zároveň několik bytů v blízkém Kafkově domě,“ uvádí pražský radní Vít Šimral (Piráti), který má na starost školství.Kromě lákání světových kapacit do Prahy s cílem spustit ve městě inovativní výzkum, který najde dále využití v praxi, by projekt měl podpořit výuku umělé inteligence na středních školách. Cílem je vzdělat více lidí se znalostmi v tomto rostoucím odvětví.Město společně s univerzitami vytvořilo pracovní skupinu, která řeší spolupráci univerzit, středních škol a startupů při sestavování kurikula předmětů.

„Jedním z cílů je, aby si studenti, kteří se nevěnují umělé inteligenci, ale studují na pražské vysoké škole, mohli doplnit určitou vybranou množinu předmětů, a tím získali vybraný základ znalostí z AI – tedy znalostí umělé inteligence,“ přibližuje Ondřej Bojar z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, který má tuto oborovou specializaci na starost.Díky tomu by například čerstvý biolog měl také certifikát z umělé inteligence či lékařka by věděla, co jí může umělá inteligence při práci nabídnout.Iniciátoři doufají, že by se tak v Praze mohlo objevit více mladých firem. „Důležité je, že startupy, které vzniknou na akademické půdě, mají čtyřikrát větší šanci na přežití než obyčejný startup z ulice,“ vysvětluje současný stav Kordík.

Špičkoví absolventi a vědci by mohli také následně nalákat zavedené světové společnosti, které by zde zakládaly pobočky či financovaly výzkum. Podle Kordíka má prg.ai větší váhu, než když nabízejí výzkum firmám jednotlivá malá univerzitní pracoviště. „Když chci do Prahy přitáhnout třeba výzkum autonomního řízení v koncernu, musím dokázat, že na to mám podporu a kapacitu a že jsem schopen projekt uživit talenty a vědci,“ říká.

Zaměřit se na umělou inteligenci je podle zapojených univerzit důležité pro budoucnost regionu. „Naším cílem je také vysvětlit, že pracovní trh se změní, ale ne že ta místa zaniknou,“ říká Bojar. Ten doplňuje, že všechny staré profese najednou nezmizí, ale zvýší se poptávka po lidech, kteří umějí něco navíc. „Bude stále větší zájem o lidi, kteří dokážou svoji hlavu používat, a nejen vykonávat něco rutinního,“ dodává.Jako příklad uvádí převážení nákladů, kdy každý kamion potřebuje jednoho řidiče. Pokud budou auta dostatečně autonomní, může jich jet pět za sebou a potřebovat budou stále jen jednoho řidiče, který bude vědět, jak tento konvoj uměle inteligentních aut řídit. Vzdělávání v rámci prg.ai by proto mělo mít přesah i pro širokou veřejnost.

Zdroj: Mladá fronta DNES,  Kristína Paulenková, 15. 05. 2019   

Login (0)
Tunnisteet

Kirjaudu sisään tai Rekisteröidy julkaistaksesi kommentteja.

Haluatko kirjoittaa artikkelin?

Älä epäröi!

Klikkaa alla olevaa linkkiä ja aloita uuden artikkelin julkaisu!

Viimeisimmät keskustelut

EPALEn verkkokeskustelu: terveelliseen elämään liittyvien taitojen kehittäminen koronaviruksen aikakaudella

Osallistu verkkokeskusteluun ja katso suora verkkolähetys!

Lisää

EPALEn online-keskustelu: Monimuoto-oppiminen aikuiskoulutuksessa

Torstaina 26. marraskuuta klo 11.00-17.00 Suomen aikaa, EPALE järjestää online-keskustelun aiheesta monimuoto-oppiminen aikuiskoulutuksessa. Keskustelu järjestetään nyt täysin uudella formaatilla, jossa tilaisuus alkaa 30 minuutin suoralla verkkolähetyksellä, jonka aikana ja jälkeen keskustelua jatketaan EPALEn verkkoalustalla.

Lisää

EPALEn online-keskustelu: ikäihmisten sosiaalinen osallisuus ja sukupolvien välinen oppiminen

EPALE järjestää online-keskustelun ikäihmisten sosiaalisesta osallisuudesta ja sukupolvien välisestä oppimisesta keskiviikkona 28. lokakuuta klo 11.00 alkaen. Kommentit aukeavat 19. lokakuuta, jolloin osallistujat voivat halutessaan esitellä itsensä ja julkaista kommenttinsa etukäteen. Tule mukaan keskustelemaan!

Lisää