chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

Blogi

Co jest najważniejsze w zarządzaniu projektami?

22/12/2019
, Magdalena Kornaś
Kieli: PL

Zarządzanie projektami to metody i techniki pozwalające na zaplanowanie danej inicjatywy, tak by móc ją zrealizować z sukcesem w wyznaczonym terminie i określonych kosztach. Do wykonania projektu potrzebne są odpowiednie umiejętności. Najważniejsza jest specjalistyczna wiedza, jak krok po kroku rozplanować działania. Dzięki temu przedsięwzięcie przyniesie lepsze efekty, co przełoży się na sukces i większe korzyści dla uczniów. 

  

  

Przed rozpoczęciem realizacji projektu z potencjalnymi pracodawcami uczniów należy ustalić, na czym najbardziej im zależy, do czego przywiązują największą wagę, jaki poziom precyzji jest dla nich ważny oraz jakie uprawnienia uzyskają praktykanci. Następnie warto sprawdzić, czy zaprzyjaźnione szkoły realizowały już projekt w ramach programu Erasmus+, jakie były jego rezultaty, co sprawiało największe trudności, a co zostało najlepiej odebrane przez uczniów.

Potem nadchodzi faza planowania. Wówczas opracowywany jest sposób realizowania koncepcji. Należy omówić zakres projektu, cele, oczekiwania oraz harmonogram pracy. Wszyscy muszą dokładnie zrozumieć swoje obowiązki, żeby późniejsze prace przebiegały bezproblemowo.

Dokładnie zapisane informacje muszą zostać zatwierdzone. Jeśli dyrekcja ma zastrzeżenia, trzeba wprowadzić stosowne poprawki, jeszcze raz przeanalizować mocne i słabe strony konspektu. Czasami zdarza się nieprecyzyjnie określenie celów, co prowadzi do wyciągnięcia złych wniosków. W takiej sytuacji należy jeszcze raz wspólnie omówić inicjatywę, żeby wyeliminować wszelkie błędy. Kiedy wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane, można przejść do etapu realizacji.

Najpierw koordynator projektu powinien spotkać się z zaangażowanymi w projekt nauczycielami i na spokojnie omówić najważniejsze zagadnienia oraz rozwiać wszelkie wątpliwości. Później do wszystkich zaangażowanych należy wysłać pełną dokumentację, aby każdy wiedział dokładnie, co ma zrobić i w jakim terminie.

Kiedy podczas wykonywania projektu pojawią się problemy, należy je dokładnie zdefiniować, aby można je było prosto i szybko rozwiązać i zdążyć z pracą w wyznaczonym terminie. Przez cały czas koordynator musi kontrolować etapy realizacji inicjatywy, pomagać pracownikom w każdy możliwy sposób, podsuwać im najlepsze rozwiązania oraz korygować błędy.

Po zamknięciu projektu dobrze jest podsumować, jakie formy pracy przynosiły najlepsze efekty, a co stwarzało najwięcej problemów. Ułatwi to zarządzanie kolejnymi projektami, zapewni oszczędność czasu i lepsze efekty na przyszłość.

Zadowoleni i kompetentni uczniowie to priorytet wspólpracy w ramach realizowania projektów. Zarządzanie nimi daje korzyści zarówno dla partnerów, jak i uczniów, dlatego odpowiedni plan musi uwzględniać ich potrzeby. Bezproblemową organizację projektu zapewnią specjalistyczne umiejętności i szeroko rozbudowana wiedza. 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn