European Commission logo
Luo käyttäjätili
Blog
Blogi

Kaip iš musės dramblys išaugo

Šiandien noriu pasidalinti ne nuobodžia teorija apie tai, kaip ir ko kolegos mokėsi, ne kultūrinių skirtumų apžvalga, bet papasakoti apie tai, kaip visiems žinomas posakis „Nedaryk iš musės dramblio“ virto realybe gerąja prasme.

Kai 2018 metais rengėme „Erasmus +“ suaugusiųjų švietimo mobilumo projektą „Suaugusių kurčiųjų švietėjų kompetencijų  tobulinimas interaktyvių ir nuotolinių mokymų srityje“ ir planavome projekto mobilumus jau žinojome, kad kurčiųjų švietėjams tinkamų mokymo programų vargu ar rasime kokiame nors kataloge. Todėl iškart planavomės didesnes nei įprastai dalyvių grupes (net po 5 dalyvius) ir kryptingai rinkomės patikimus partnerius, kurie galės paruošti kokybiškas mokymosi programas specifinei dalyvių grupei. Mokymus Jungtinėje karalystėje pradėjome planuotis vos pasirašėme paramos sutartį. Nors jie buvo suplanuoti tik po metų, visgi mokymų turiniui ir idėjai reikėjo laiko subręsti ir tinkamai paruošti. Štai čia ir atsirado ta musytė, kuri pradėta auginti. Mokymus JK pasiūlėme organizuoti visai ne britei, bet olandei, žinomai gestų kalbos vertimo specialistei, buvusiai pasaulio gestų kalbos vertėjų asociacijos prezidentei Maya de Wit. Jos turimas įdirbis ir pažintys, patirtis ir profesionalumas leido visiškai patikėti, kad mokymai įvyks ir bus sėkmingi. Pirmojo laiško, o vėliau ir susitikimo su ja metu buvo pristatytas laimėtas projektas ir pasiūlyta idėja imtis organizuoti mokymus mūsų projekto dalyviams. Kartu aptartos galimos mokymų temos ir rasta būtent ta, kuri tiek mums, tiek jai buvo ypač patraukli: vertimas filmavimų ir vaizdo transliacijų metu. 

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.
Tokia svarbi tema aktuali ne tik Lietuvos specialistams, dirbantiems su kurčiųjų bendruomene. Ši tema aktuali visame pasaulyje, juolab, kad nėra jokių standartų ar bendrų taisyklių, kaip gestų kalbos vertėjas turi atrodyti ekrane, kokio dydžio ar spalvos jis turi būti. Tad mūsų projekto dalyvių padiktuotas poreikis pradėjo augti pritraukiant vis daugiau tos srities specialistų. Daugelį metų Jungtinėje karalystėje veikianti BBC televizijos kompanija pasižymi ypatingu dėmesiu kurčiųjų auditorijai ir kokybišku vertimu į gestų kalbą. Taigi, žinia apie norą mokytis atkeliavo iki Red Bee kompanijos, kuri teikia gestų kalbos vertimo paslaugas BBC televizijai. O toliau musė augo kaip ant mielių! Profesionalės Maya de Wit pagalba penkių asmenų grupės mokymai ėmė augti: pradėjo plėstis lektorių ratas, mokymai įgavo aiškią tematiką ir auditoriją, atsirado daugiau norinčių pasimokyti. Nors mokymai buvo suplanuoti 2019 metų lapkričiui, kvietimas į mokymus paskelbtas dar liepą! Kodėl? Nes į paskelbtus mokymus suplanavome pakviesti ne penkis, o net septyniasdešimt penkis dalyvius. Jau spalio pradžioje į mokymus nebeliko nei vienos laisvos vietos!Ir štai... lapkričio 14 dieną septyniasdešimt penki dalyviai iš aštuoniolikos pasaulio šalių, net šeši pranešėjai ir aštuoni gestų kalbos vertėjai, užtikrinantys visų dalyvių pilnavertį dalyvavimą mokymuose, suskrido, suvažiavo į pirmuosius tarptautinius mokymus „Gestų kalbos vertimas televizijoje ir medijoje“. Tokio didžiulio susidomėjimo nesitikėjome nei mes – projekto rengėjai, nei mokymų organizatoriai. 

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.
Unikali atmosfera, daugybė profesionalų vienoje vietoje, neįkainojamos patirtys, pažintys, partnerystės – viskas susipynė dvi dienas trukusiuose intensyviuose mokymuose. Išskirtinai mūsų projekto dalyviams mokymai buvo papildyti dar dvejomis dienomis, kurių metu jie susipažino su kurčiųjų bendruomenės gyvenimu Jungtinėje karalystėje, apsilankė vaizdo studijoje, kurioje filmuojami gestų kalbos vertėjai ir net turėjo galimybę pasifilmuoti ir išbandyti savo jėgas patys. Dalyviai ne tik susipažino su Reb Bee studijos veikla, bet ir sulaukė kvietimo atvykti stažuotis ilgesniam laikui. Beje, iš sutaupytų projekto lėšų į mokymus išsiuntėme ne 5, o 6 dalyvius!Savo mokymų įspūdžiais ir gautomis žiniomis dalyviai jau ruošiasi pasidalinti su savo kolegomis Lietuvoje organizuojamuose patirčių mokymuose. Į juos atvykti pareiškė norą ir kolegos iš Latvijos, sužinoję apie lietuvaičių gautą patirtį tarptautiniuose mokymuose. Na o mažytė musytė, kuri kaip mintis užgimė 2018 metų vasarį ir ilgai brandinta bei auginta, užaugo į tikrų tikriausią dramblį, išdidžiai pražingsniavusį lapkričio 14-17 dienomis Londono gatvėmis ir įsikūrusį Vakarų Londono universiteto auditorijoje, kurioje įvyko pirmieji Europoje tarptautiniai mokymai gestų kalbos vertėjams ir specialistams „Vertimas gestų kalba televizijoje ir medijoje“. Erasmus Plus programos dėka auginamos svajonės ir atsiranda reali galimybė jas realizuoti, todėl kviečiu visus svajoti ir auginti dramblius, žirafas, stručius ir ką tik sugalvosite!

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.

 

Mokymai Jungtinėje karalystėje organizuoti įgyvendinant „Erasmus +“ projektą „Suaugusių kurčiųjų švietėjų kompetencijų tobulinimas interaktyvių ir nuotolinių mokymų srityje“ (Nr. 2018-1-LT01-KA104-046612). Projektas įgyvendinamas keturių partnerių konsorciume, kuriam vadovauja VšĮ Vilniaus kurčiųjų reabilitacijos centras. Projekto partneriai – Vilniaus apskrities gestų kalbos vertėjų centras, Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakultetas ir UAB „LGK Plius“. Pagrindiniai projekto tikslai yra skatinti gestų kalbos vertimo paslaugas kurtiesiems asmenims teikiančiųjų specialistų kvalifikacijos kėlimą užtikrinant kokybišką kurčiųjų (ir ne tik) suaugusiųjų asmenų švietimą šiuo klausimu bei kurti inovatyvias mokymosi aplinkas ir programas užtikrinant kokybišką ir kūrybingą suaugusių kurčiųjų asmenų švietimą gestų kalbos vertimo klausimais. Projekto metu numatomi keturi kvalifikacijos kėlimo kursų mobilumai į Jungtinę Karalystę, Daniją, Italiją bei Kiprą, kuriuose bendrai dalyvaus 16 dalyvių ir 6 lydintys asmenys iš keturių konsorciumo partnerių organizacijų. Dalis jų – asmenys su klausos negalia, kuriems bus teikiama gestų kalbos vertėjų pagalba mokymosi metu.

___________________________________________________________________________________

Straipsnio autorė – Svetlana Beniušienė, edukologijos magistrė, Vilniaus apskrities gestų kalbos vertėjų centro direktoriaus pavaduotoja, VšĮ Vilniaus kurčiųjų reabilitacijos centro savanorė, asociacijos „Tėvai švietimui“ steigėja bei valdybos narė,„Erasmus +“  programos projektų rengėja bei koordinatorė dar nuo 2001 metų. Beveik dvidešimties metų darbo patirtis asmenų su klausos negalia integracijos srityje. Įgyvendinta per 20 įvairių tarptautinių projektų jaunimo mainų, mokymų, suaugusių švietimo srityje. Šiuo metu projekto „Suaugusių kurčiųjų švietėjų kompetencijų tobulinimas interaktyvių ir nuotolinių mokymų srityje“ koordinatorė.

Login (1)

Kommentti

Superinė sėkmės istorija! Aš taip pat skaičiau labai susidomėjusi, smagu, kad projektas sulaukė tokios sėkmės, o kad dalyvių skaičius iš 5 išaugo iki 75 išvis fantastika! Mano aplinkoje yra kurčiųjų, žinau, kiek nepatogumų jie patiria ne tik bendraujant su girdinčiaisiais ar gaunant įvairias paslaugas...Be vertėjų - vargas. Didelis darbas padarytas, labai prasmingas ir naudingas projektas! Sveikinu ir dėkoju ne tik už galimybę pasidžiaugti šia sėkmės istorija, bet ir už prasmingą iniciatyvą.
Login (0)

Paskaičius apie tokio projekto rezultatus ir prasmę, atsikvepi, pagalvojus, kad štai dėl tokių inovatyvių projektų, pasiekiant suaugusiųjų mokymosi grupes, kurioms ypač svarbi mokymosi patirtis, ir turi veikti programa Erasmus+ suaugusiųjų šveitimui: mokosi iš geriausiųjų, suburia tuos, kurie tai geriausiai supranta ir kuriems to labiausiai reikia... Šaunuoliai drambliai...
Login (0)

Users have already commented on this article

Kirjaudu sisään tai Rekisteröidy julkaistaksesi kommentteja.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Viimeisimmät keskustelut

EPALEn verkkokeskustelu: Aktiivinen ikääntyminen ja elämän siirtymät

Mikä elämän siirtymävaiheissa on haastavaa? Miten sukupolvien välinen oppiminen voi auttaa aktiivisessa ikääntymisessä ja elämän siirtymävaiheissa?

Lisää

EPALE verkkokeskustelu: Uutisia koskeva aikuisten medialukutaito – miksi se on tärkeää juuri nyt?

Kerro näkemyksesi uutisia koskevasta aikuisten medialukutaidosta!

Lisää