chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

 
 

Resurssi

Monitor vzdelávania a odbornej prípravy

Kieli: SK

Julkaisija Monika Drinkova

Monitor vzdelávania a odbornej prípravy za rok 2019 predstavil komisár Tibor Navracsics na druhom európskom samite o vzdelávaní dňa 26. septembra 2019. Hlavnou témou najnovšieho vydania sú učitelia. Učitelia sa považujú za faktor, ktorý má najväčší vplyv na vzdelávanie študentov v školskom prostredí.

/en/file/beznazvupngbez_nazvu.png

Pri príprave monitoru sa využívajú nové údaje a vďaka tomu sa v ňom poukazuje na spoločné výzvy, ktorým čelia členské štáty EÚ v snahe prilákať a udržať si najlepších pedagogických pracovníkov. Očakáva sa, že táto výzva bude ešte náročnejšia počas nasledujúceho desaťročia, v ktorom sa očakáva vlna odchodov skúsených učiteľov do dôchodku.Tohtoročné vydanie Monitoru vzdelávania a odbornej prípravy vychádza desať rokov po začatí uplatňovania strategického rámca pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a v odbornej príprave – ET 2020. Európske krajiny dosiahli veľký pokrok v oblasti rozšírenia účasti na vzdelávaní od zavedenia referenčných hodnôt EÚ v rámci tohto procesu v roku 2009.

Približne 20 % žiakov vo veku 15 rokov v celej Európe však stále zostáva ohrozených tzv. vzdelanostnou chudobou, pretože nemajú základné kompetencie v oblasti gramotnosti a matematiky, prípadne nemajú dostatočné znalosti prírodovedných predmetov. Medzi ďalšie prioritné oblasti monitorovania patria: jazykové zručnostivzdelávanie dospelýchučitelia, investovanie do vzdelávania a odbornej prípravy, IKT vo vzdelávanípodnikanie vo vzdelávaní a odborné vzdelávanie a príprava (OVP).

Hlavné body: 

  • Slovenská republika zlepšuje vzdelávanie a stratostlivosť v rannom detstve, čo je osobitne pozitívne pre deti z chudobných rodín. 
  • Slovensko prijíma strategickejší prístup k celoživotnému vzdelávaniu, zvyšovaniu úrovne zručností a rekvalifikácií. 
  • Miera predčasného ukončenia školskej dochádzky od roku 2010 naďalej rastie, pričom na východnom Slovensku sa približuje k 14 percentám. 
  • Investície do vzdelávania a odbornej prípravy nie sú dostatočné, čo sa odráža na platoch učiteľov, ktoré sú napriek nedávnemu zvyšovaniu stále nízke. 

 

 

Resurssin tekijä(t): 
Európska komisia
Julkaisupäivämäärä:
Tiistai, 1 lokakuu, 2019
Asiakirjan kieli
Resurssin tyyppi: 
Muu
Maa:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn