chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

 
 

Blogi

Gry miejskie w edukacji dorosłych

06/11/2018
, Karol Baranowski
Kieli: PL

Zjawisko gier miejskich z pewnego fenomenu i oddolnych inicjatyw staje się czymś stałym i oczywistym. Zaryzykuję stwierdzenie, że obecnie ciężko jest w Polsce znaleźć dużą imprezę kulturalną, na której nie byłoby gry miejskiej przeznaczonej dla uczestników czy to festiwalu, czy to targów książki, spotkania autorskiego, jubileuszu czy też obchodów ważnych rocznic. Oprócz czysto rozrywkowego wykorzystania gier miejskich zaczyna się w Polsce rozmawiać o grach miejskich, które można wykorzystać w celach edukacyjnych.

Gry miejskie w swej najprostszej formule opierają się na rywalizacji drużyn, które rozwiązują różnego rodzaju zadania umiejscowione w przestrzeni miejskiej. Miasto staje się wtedy swoistą planszą do gry. Uczestnicy takiej rozrywki mogą, a nawet muszą w zależności od stopnia skomplikowania zadań przyjrzeć się bliżej tkance miejskiej, spojrzeć na nią z nowej perspektywy. W sposób bardzo intensywny przyjrzeć się budynkom, pomnikom, placom czy też ulicom.

Coraz częściej gry miejskie stosowane są jako element edukacyjny. Dzięki dobrze zaprojektowanej grze miejskiej można przekazać bardzo wiele informacji związanych z historią danego miejsca, miejscowości, budynku czy osoby. Walor edukacyjny pokrywa się tutaj z walorem rozrywkowym. Dużą zaletą gier miejskich jest ich wszechstronność. Można je projektować i organizować dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych, dla rodzin z dziećmi. Tak duży wachlarz możliwości to mocna strona gier miejskich.

/pl/file/4299366647png4299366647.png

warsztat dla dorosłych

W swojej pracy staram się, aby gry stworzone przeze mnie zawsze niosły element edukacyjny. Oczywiście zależy to od typu uczestnika dla którego gra jest stworzona. Gry miejskie dla dorosłych mogą zawierać informacje historyczne dotyczące miasta, mogą zawierać elementy psychologii, socjologii, nauki nowych technologii. To projektant gier decyduje o tym jakie elementy, zadania, fabułę będzie zawierała jego gra.

Elementy gier mogą być wykorzystywana na różnego rodzaju szkoleniach o bardzo różnorodnej tematyce i dla różnych grup odbiorców tych szkoleń. Gra miejska może być tylko rozrywką, ale zawsze ta rozrywka wymaga rozwiązywania zagadek, szyfrów, często zadań matematycznych - wiąże się więc z wysiłkiem intelektualnym, a ten każdej formie jest dla człowieka bardzo dobry.

Pracując z dorosłymi zauważyłem też, że bardzo interesującą i wciągającą formą edukacji dorosłych jest praca nad tworzeniem gry miejskiej podczas cyklicznych warsztatów. Dzięki temu grupa, która tworzy wspólnie taką grę zyskuje wiele nowych umiejętności. Wymyślając zadania siłą rzeczy muszą zdobyć informacje dotyczące tematyki zadania, poszerzają swoją wiedzę na różne tematy - często związane z historią lokalnej społeczności, miasta, regionu. Grupa uczy się wspólnej pracy, radości z tworzenia zupełnie nowej rzeczy i przede wszystkim poznaje metody dotyczące tworzenia gier miejskich.

Gry miejskie mogą być wydarzeniem jednorazowym, cyklicznym, mogą stać się stałym elementem procesu edukacyjnego. Mogą być atrakcją dla turystów odwiedzających miasto i chcących w sposób ciekawy i interesujący poznać zabytki, historię, kulturę miejsca, w którym się znajdują.

Dobrze zaprojektowana gra miejska może służyć wielu celom i może być atrakcją dla mieszkańców, dla przyjezdnych przez co staje się uniwersalnym środkiem na zaktywizowanie ludzi dorosłych.

  

Jesteś zainteresowany edukacją w bibliotekach? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Näytetään 1 - 3 3:sta
 • Käyttäjän Justyna Marciniak kuva
  Uważam, że gry miejskie są bardzo ciekawym urozmaiceniem wszelkich imprez kulturalnych. 
  Pomagają się zintegrować z innymi członkami imprezy i urozmaicić spędzany wspólnie czas, którego ludzie z własnej woli mają bardzo mało. Niestety żyjemy w ciągłym biegu i stresie, a tego typu inicjatywy pomagają zwalczyć stres poprzez oderwanie się od codzienności. 
  Tego typu inicjatywy uczą czegoś nowego, ponadto otwierają na czynności, których dotąd sami z własnej woli byśmy nie zrobili. 
  Świetny pomysł.
 • Käyttäjän Aleksandra Moćko kuva
  Gry miejskie to bardzo dobry pomysł. Mogą one stać się ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, szczególnie dlatego, że łączą różnego rodzaju aktywności. Współcześnie ludzie często nie mają czasu na dodatkową edukację, integrację ze społeczeństwem czy też zwiedzanie i poznawanie otoczenia. Dzięki takiej metodzie każdą z tych czynności możemy robić w tym samym czasie, jednocześnie aktywnie odpoczywając i przebywając z rodziną.
 • Käyttäjän Izabela Szczygioł kuva
  Bardzo interesująca i warta uwagi inicjatywa. Gry miejskie okazują się być nie tylko dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale i elementem rozrywki, aktywizacji, integracji społecznej, poszerzania wiedzy i obcowania z kulturą. Ponadto, dużym walorem tego przedsięwzięcia jest wartość edukacyjna, która sprzyja zapoznaniu się z historią danego miasta. Myślę, że jest to coś nowego, coś czego dotąd nie znałam i niewątpliwie jest to warte uwagi.