chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

Ajaveeb

Historie uczących się dorosłych: Wzrost pewności siebie dzięki nowym kwalifikacjom zawodowym

27/02/2017
looja Iwona Buks
Keel: PL
Document available also in: EN FR DE IT ES NL

/et/file/learner-stories-gaining-confidence-through-nvq-opportunitiesjpgLearner Stories: Gaining confidence through NVQ opportunities.jpg

Learner Stories: Gaining confidence through NVQ opportunities


Szukając inspiracji do tematu miesiąca na platformie EPALE na temat korzyści płynących z edukacji dorosłych, przyjrzeliśmy się publikacji „Umiejętność adaptacji: historie uczenia się dorosłych” (Resilience: Stories of Adult Learning), przykładom ścieżek edukacji, a także roli uczenia się przez całe życie oraz alfabetyzacji osób dorosłych.

Publikacja “Resilience: Stories of Adult Learning” powstała przy wsparciu Festival of Learning i została opublikowana oraz edytowana przez RaPAL (Research and Practice in Adult Literacies) i ACAL (Australian Council for Adult Literacy).

Poniższy fragment publikacji “Resilience: Stories of Adult Learning”, początkowo pod redakcją Tary Furlong i Keiko Yasukawa, został skrócony na potrzeby EPALE w Wielkiej Brytanii.

Margaret Green, Bradford College

Nazywam się Margaret Green. Mam 52 lata i pracuję jako Kierownik Zarządzający Dostawami w Dziale Zamówień w Calderdale and Huddersfield NHS Foundation Trust.

Karierę w NHS rozpoczęłam dziesięć lat temu od pracy w pralni. Pracowałam tam dwa lata. Następnie dostałam propozycję pracy w aptece. To otworzyło dla mnie wiele możliwości, a jedną z nich było uzyskanie kwalifikacji wymaganych na nowym stanowisku pracy. Początkowo byłam pełna obaw.

Kompetencje zdobywałam uczestnicząc w programie Intermediate Apprenticeship (program płatnej pracy, w której jednocześnie zdobywa się wartościowe kwalifikacje na poziomie polskiej szkoły zawodowej) ze specjalizacją „usługi farmaceutyczne”. Program uwzględniał uzyskanie NVQ (Krajowych Kwalifikacji Zawodowe), ukończenie BTEC (kursy zawodowe), zatrudnienie i uzyskanie kluczowych umiejętności (kompetencje językowe i matematyka na poziomie 1.) Postanowiłam więc zapisywać się na kurs NVQ ponieważ był on pierwszym krokiem i miał wzbogacić moją wiedzę oraz poprawić moją samoocenę.

Przedstawiciele NVQ (Krajowe Kwalifikacje Zawodowe) zwrócili się do mnie z informacją, że został mi przydzielony egzaminator, który miał omawiać ze mną wszelkie zapytania i rozwiewać wszelkie obawy. Było to bardzo istotne dla mnie ponieważ w tym czasie nie byłam zbyt pewna siebie i miałam sporo wątpliwości w stosunku do moich zdolności. Po jakimś czasie poczułam wiatr w żagle kiedy uświadomiłam sobie, że kursy nie kończą się egzaminem i mogę pracować nad nowymi kwalifikacjami we własnym tempie. Pasowało to do mojego stylu nauki, ponieważ w wieku 52 lat powrót do środowiska edukacyjnego wykraczał poza moją strefę komfortu.  

Początkowo byłam lekko przytłoczona przedmiotami informatycznymi, ale pod przewodnictwem mojej egzaminatorki, Nicoli Crawley, nabrałam wprawy w obsłudze komputera. Używanie systemu Ecordia było świetnym sposobem na zapisywanie progresu mojej pracy. Był łatwo dostępny i miałam szybki wgląd w poprzednie osiągnięcia. To pozwoliło mi z pewnością siebie aplikować na moje obecne stanowisko, które w dużej mierze opiera się na umiejętnościach informatycznych – na czym kiedyś w ogóle się nie znałam. Naprawdę czuję, że uzyskałam mnóstwo nowych kompetencji podczas zdobywania NVQ (Krajowych Kwalifikacji Zawodowych). Kwalifikacje, które otrzymałam po ukończeniu kursu, otworzyły przede mną wiele drzwi.

Osobisty wpływ

Osobisty wpływ, jakie to doświadczenie na mnie miało, oceniam jako pozytywny a opinia jaką otrzymałam od mojej egzaminatorki była bardzo zachęcająca, podkreślała jak dobrze radzę sobie z poszczególnymi kwestiami. Czuję, że włożyłam dużo pracy w ukończenie tego kursu aby osiągnąć standard, z którego jestem zadowolona. Nie zawsze było łatwo. Były momenty gdy płakałam i czułam, że moja praca nie jest wystarczająco dobra, ale moja egzaminatorka Nicola zawsze mnie wspierała w mojej pracy i pomagała osiągać jak najwyższe kompetencje. Jej słowa zachęty i otuchy były moim motorem napędowym. Pracowałam gównie wieczorami i w weekendy, w dzień i w nocy, wkładając moje serce i duszę w ten kurs.

Moja rodzina i moja egzaminatorka byli niesamowicie wspierający i cierpliwi podczas całego kursu i dalej wspierają mnie w nowej roli  Kierownika Zarządzającego Dostawami. Nie byłabym w stanie aplikować na tę pozycję, gdyby nie odpowiednie kwalifikacje. Moja rodzina mówi, że zauważyła znaczącą zmianę w mojej samoocenie i umiejętności uczenia się. Moi synowie są pod wielkim wrażeniem moich komputerowych umiejętności.

Moja rodzina i moja egzaminatorka byli niesamowicie wspierający i cierpliwi podczas całego kursu i dalej wspierają mnie w nowej roli  Kierownika Zarządzającego Dostawami. Nie byłabym w stanie aplikować na tę pozycję, gdyby nie odpowiednie kwalifikacje. Moja rodzina mówi, że zauważyła znaczącą zmianę w mojej samoocenie i umiejętności uczenia się. Moi synowie są pod wielkim wrażeniem moich komputerowych umiejętności.

Jestem dumna z siebie i czekam na dalsze wyzwania. Nieźle jak na kogoś, kto dorastał w niskim poczuciu własnej wartości.

Reasumując, mogę jedynie powiedzieć, że rekomenduję NVQ (Krajowe Kwalifikacje Zawodowe) każdemu, kto pragnie uzyskać nowe kwalifikacje ale przede wszystkim tym, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę i podjąć nową pracę bez względu na wiek i ocenę własnej osoby. Pomoc jest na wyciągnięcie ręki. Musisz mieć tylko odwagę, by sięgnąć poza swoją strefę komfortu i przyjąć wsparcie by rozwijać się w przyszłości.

Pełną wersję tekstu przeczytasz tutaj.

/et/file/resilience-stories-adult-learningpngResilience Stories of Adult Learning.png

RaPAL to jedyna organizacja w Wielkiej Brytanii skupiona na roli alfabetyzacji dorosłych.  Promujemy efektywne i innowacyjne praktyki w zakresie alfabetyzacji i nauczania osób dorosłych, wspieramy również edukatorów osób dorosłych i naukowców. Z przyjemnością angażujemy się w debaty, które dotyczą języka angielskiego, umiejętności pisania, liczenia oraz umiejętności korzystania z komputerów w domach, społecznościach i miejscach pracy. Poprzez naszych członków, czasopisma, konferencje, forum, politykę oraz działania promocyjne, jesteśmy aktywni w Europie i mamy doświadczenia międzynarodowe.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Kasutaja Beata Ciężka pilt

    Znam wiele takich pozytywnych historii. Znamienne jest w nich to, jak  wzrost kompetencji zawodowych wpływa na wzmocnienie poczucia własnej wartości i odzyskiwania kontroli nad własnym życiem. Zaskakujące, ale zauważyc można również zmiany w wyglądzie zewnętrzym - pojawia się większa dbałość o staranne uczesanie, ubranie, a nawet dyskretny makijaż. Sama nabieram wtedy przekonania, że moja praca w takich projektach ma sens.