Blog
Blog

Sztuczna inteligencja w edukacji: przyszłość uczenia się?

Jak sztuczna inteligencja może zmienić sposób w jaki (się) uczymy?

ok. 7 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Sztuczna inteligencja rozwija się jako dziedzina. Wdrożeń jest wiele: od marketingu, przez finanse, po zarządzanie zasobami ludzkimi (np. skanowanie CV). Czy jest miejsce na sztuczną inteligencję również w edukacji? Czy istnieje ryzyko, żeby sztuczna inteligencja zabrała pracę nauczycielom?

AI w edukacji: nadchodząca rewolucja?

Termin AI jest często używany w bardzo szerokim zakresie. Istnieją różne metody sztucznej inteligencji. Jednym z nich jest uczenie maszynowe w którym, najogólniej ujmując — algorytmy uczą się naśladować zachowanie innych systemów. Innym popularnym rodzajem sztucznej inteligencji jest deep learning. Ta metoda polega na przesyłaniu danych do sieci neuronowej. Najbardziej znanym zbiorem danych do nauki jest widzenie komputerowe. To inaczej rozpoznawanie obiektów. Sposób działania AI może wahać się od miękkiej AI do twardej AI. Miękka sztuczna inteligencja działa podobnie jak ludzie. W ten sposób trener może wytłumaczyć AI, co ma robić, wydając polecenia. Sztuczna inteligencja musi jednak uczyć się sama, wchodząc w interakcję ze środowiskiem. Z drugiej strony twarda sztuczna inteligencja przypomina bardziej to, co robi Deep Learning.

napis Data has aa better idea

Photo by Franki Chamaki on Unsplash

Sztuczna inteligencja w edukacji: szanse i zagrożenia

Z mojego punktu widzenia ryzyko jest znacznie mniejsze niż szanse. Sztuczna inteligencja może z pewnością zakłócić obecne modele edukacji. System edukacji jest stosunkowo statyczny, choć stale ewoluuje. Edukacja odbywa się zwykle w „klasie”, w której jeden nauczyciel uczy wielu uczniów. Nauczyciele są ważni i wartościowi. Dlaczego więc mielibyśmy je zastąpić? Potrzebujemy przekonującego powodu, aby rozważyć sztuczną inteligencję w edukacji. Takim powodem może być możliwość personalizacji możliwości edukacyjnych. Możesz ustawić swój osobisty kurs dla siebie. Możesz zbudować kurs wokół swojego stylu uczenia się, korzystając z gier edukacyjnych i symulacji. Możesz nawet korzystać z wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Sztuczna inteligencja w edukacji: jak ją wdrożyć?

Dużym problemem jest to, jak sztuczna inteligencja może uczyć się jak ludzie. Od prostych koncepcji po radzenie sobie z bardziej złożonymi sytuacjami. Czy sztuczna inteligencja może uczyć przedmiotów „z prawdziwego życia”? Na przykład, jak sztuczna inteligencja poradzi sobie z porażką? Jak może pomóc uczniom w radzeniu sobie z egzaminem? Umiejętność obserwowania i uczenia się „w czasie rzeczywistym” i „pod wpływem stresu” jest tym, co odróżnia sztuczną inteligencję od ludzi. Podsumowując, sztuczna inteligencja może uczyć się w znacznie szybszym tempie. Problem polega na tym: jak to się stosuje? Z jednej strony sztuczna inteligencja może zastąpić nauczycieli. Jesteśmy w punkcie, w którym niektóre szkoły i uczelnie używają urządzeń mobilnych do nauczania, z myślą, że technologia służy tylko do zbierania danych o uczniach i instruktorach.

AI w edukacji: przyszłość uczenia się?

Sztuczna inteligencja urosła do punktu, w którym zaczyna osiągać granice tego, do czego może zostać wykorzystana. Ale to może być przyszłość nauki. Większość obecnych systemów edukacji opiera się na podejściu dowodzenia i kontroli. Model ten w dużej mierze opiera się na kontroli państwa, masowej skali i scentralizowanym podejmowaniu decyzji. W zastosowaniu do edukacji, w dużym stopniu polega na rządzie, który napędza zmiany i innowacje w systemach edukacji. Jednak technologia AI zapewnia rozwiązanie. Technologia AI daje poszczególnym nauczycielom możliwość wprowadzania zmian. Sztuczna inteligencja pozwala im podejmować decyzje, których nie może podjąć żaden człowiek, szczególnie w świetle sprzecznych priorytetów. Technologia AI może umożliwić podejmowanie inteligentnych decyzji i umożliwić uczniom dokonywanie wyborów, które mają wpływ na ich doświadczenia edukacyjne.

Podsumowanie

Dla każdego ucznia marzeniem jest zawsze robić postępy, osiągać sukcesy. Wkładają swoje serce, aby stawać się lepszymi w tym, co robią. Trudno im czekać na efekty swojej ciężkiej pracy. W edukacji ich marzeniem jest zawsze robić lepiej. Zastosowania sztucznej inteligencji w edukacji są ogromne. Mogą pomóc uczniom skupić się, pomóc w przewidywaniu i tworzeniu spersonalizowanej nauki. Moim zdaniem to jest przyszłość nauki.

KURTYNA OPADA

Tekst powyżej został w ponad 90% napisany przez sztuczną inteligencję w narzędziu WriteSonic. Poniżej znajdziesz film, w którym pokazuję, jak powstawał. Ze względu na to, że oryginalny tekst powstał w języku angielskim, posiłkowałem się dodatkowo Google Translate, co nieco osłabiło jakość tekstu.

Mimo to – myślę, że tego typu wsparcie może być dla nas nieocenioną pomocą w tworzeniu materiałów edukacyjnych. Tekst wygenerowałem w pięć minut. W czasie krótszym niż zaparzenie herbaty powstała gotowa opinia sztucznej inteligencji na podejmowany przeze mnie temat. Najbardziej zaintrygowało mnie jej zdanie na temat skostniałego systemu edukacji, w którym sztuczna inteligencja może pełnić kluczową funkcję!

Koniecznie daj znać w komentarzu, jakie wrażenie wywołał na Tobie ten tekst napisany przez komputer :)

 

Inne zastosowania sztucznej inteligencji w edukacji

Eugene Ching wyróżnia 6 umiejętności sztucznej inteligencji[1]: personalizacja i profilowanie, prognozowanie, rozpoznawanie schematów i anomalii, zrozumienie języka, rozpoznawanie obiektów, osiąganie celów. Te mechanizmy mogą w różny sposób pomagać w edukacji.

Korzystając z pierwszego mechanizmu – personalizacji i profilowania moglibyśmy obserwować sposoby, w jakie uczą się nasi podopieczni i dopasowywać metody nauczania i interwencje, które zwiększą skuteczność ich nauki. Karmienie AI takimi danymi jak: czas poświęcony na naukę, wybrana forma nauki, materiały, z których korzystamy, wyniki egzaminów (i odpowiedzi, które wybraliśmy) pozwoliłoby na stworzenie wirtualnego doradcy, wspierającego w wyborze strategii uczenia się. Z tego mechanizmu korzysta już np. Spotify, czy Netflix, sugerując utwory, które Ci się spodobają.

Korzystając z mechanizmów prognozowania, moglibyśmy znacznie lepiej dostosowywać programy szkoleniowe do potrzeb uczestników. Przy dobrze skonfigurowanym systemie, to sztuczna inteligencja zadbałaby o pomiar efektywności szkoleń na poziomie zmiany zachowań i ROI. Im bogatsza byłaby taka baza, tym bardziej precyzyjnie sztuczna inteligencja mogłaby wskazywać, kiedy warto przeprowadzić szkolenie, lub inną interwencję. Mam nadzieję, że takie rozwiązania wkrótce zaczną być wdrażane w firmach, żebyśmy jeszcze w tej dekadzie mogli z nich korzystać!

Mechanizmy konwersacyjne mają ogromne możliwości wykorzystania w edukacji. AI mogłaby dzwonić w naszym imieniu do uczestników, żeby przeprowadzić analizę potrzeb, przypominać im o wdrożeniu planów poszkoleniowych, czy wspierać ich w autorefleksji. Pojawiają się też wdrożenia AI jako substytutu trenera w szkoleniach online, choć akurat tej formy nie popieram ;)

Rozpoznawanie schematów i anomalii jest tym, co na co dzień robią edukatorzy wspierając osoby, które mają trudności z przyswojeniem materiału, czy pokonaniem zadania. Wychwytujemy tych, którzy działają poza schematem i czasem im pomagamy, a czasem gratulujemy inwencji. AI mogłaby pomóc nam w tym obszarze tak, jak pomaga nam dokańczać zdania w Gmail.

Osiąganie celów jest jednym z zastosowań sztucznej inteligencji, od których wszystko się zaczęło. Takim celem było dla niej kiedyś pokonanie Kasparowa w szachach. Jak Beth Harmon, młoda wtedy jeszcze technologia sztucznej inteligencji, dzień i noc przyjmowała różne schematy szachowe, rozgrywała niezliczone ilości partii, żeby przygotować się do tego celu. Sztuczna inteligencja uczy się, wdrażając feedback tak, jak chcielibyśmy, żeby wdrażał go uczestnik naszego szkolenia. Dzięki temu podejściu możemy liczyć na jej wsparcie w niemal każdym zadaniu. Zwiększanie efektywności szkoleń, zwiększanie szansy wdrożenia rozwiązań ze szkolenia, zwiększanie ilości osób, które zapiszą się na nasz bezpłatny webinar itp. Analityczne oko AI może dostrzec zależności tam, gdzie my nie stawialibyśmy nawet hipotezy, a to jest moim zdaniem sposób na rewolucję w edukacji.

Znacie jakieś ciekawe zastosowania sztucznej inteligencji w edukacji? Podzielcie się w sekcji komentarzy!


Radosław Czahajda - trener, naukowiec, aktywista. Koordynator europejskiej społeczności Trainers' Forum, współfundator inkubatora innowacji społecznych Impossible. Przeprowadził ponad 1500 godzin warsztatów, szkoleń i wystąpień dla trenerów, korporacji i organizacji pozarządowych w kilkunastu krajach Europy. W działalności naukowej szuka odpowiedzi na to, jak organizować najbardziej skuteczne szkolenia, a w trakcie warsztatów i wystąpień konferencyjnych promuje ważne odkrycia naukowe w obszarach edukacji, zasobów ludzkich, przedsiębiorczości i marketingu. Ambasador EPALE.


Interesują Cię nowe technologie w edukacji osób dorosłych? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod prowadzenia szkoleń, narzędzi trenerskich i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE!  

Zobacz także:

Trener kontra AI-trener. Zestaw pytań, które warto sobie zadać

Podstawy Sztucznej inteligencji - darmowy kurs online #AI Challenge

Poznaj Sztuczną Inteligencję - cykl darmowych kursów online "Elements of AI"

Sztuczna inteligencja w edukacji

"Syntentyczny" wykładowca właśnie składa swoje CV


Źródła: 

[1] Ching, E (2020), Understanding the 6 major capabilities of AI, medium.com

Login (0)

Users have already commented on this article

Logi sisse või Registreeru, et kommenteerida.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Viimased arutelud

EPALE 2021 fookusteemad. Alustame!

Kutsume sind rikastama eelseisvat aastat oma panuse ja ekspertiisiga! Alustuseks võta osa veebiarutelust, mis toimub teisipäeval, 9. märtsil kell 10-16 (CET). Kirjalik arutelu toimub otseülekandena ja juhatab sisse 2021. aasta fookusteemad. Arutelu juhivad EPALE toimkonna nimel Gina Ebner ja  Aleksandra Kozyra EAEA-st.

Veel

EPALE kogukond: Jagage oma edukaid täiskasvanuhariduse projekte töökohal õppimise kohta.

Töökohal õppimise temaatilise fookuse osana tahame kuulda teie – EPALE kogukonna – arvamusi kõigi edukate projektide, algatuste ja programmide kohta.

Veel