chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

Ajaveeb

Santé, bien-être et éducation des adultes

30/06/2016
looja Jonny Lear
Keel: FR
Document available also in: EN BG HR NL LT DE PL LV

Il existe un lien étroit entre éducation des adultes, santé et bien-être ; l'apprentissage peut non seulement contribuer à un mode de vie sain et au développement de connaissances en matière de santé, mais aussi favoriser le bien-être personnel et le bonheur en général.

Début février, l'Office for National Statistics (l'institut national britannique de la statistique, ONS) a publié les données d'une enquête de trois ans (2012-2015) sur le bien-être personnel au Royaume-Uni. Selon les premiers résultats de cette enquête, les personnes âgées de 65 à 79 ans déclarent les plus hauts niveaux de bien-être personnel et constituent le groupe d'âge le « plus heureux ». Les personnes âgées de 45 à 59 ans déclarent, pour leur part, le niveau de satisfaction dans la vie le plus bas et le niveau d'anxiété le plus élevé.

L'enquête, qui portait sur 300 000 adultes de tout le Royaume-Uni, met en évidence un certain nombre de facteurs contribuant aux statistiques de chaque tranche d'âge. La solitude et la mauvaise santé chez les personnes âgées de 80 ans et plus ainsi que les responsabilités de la garde d'enfants et de parents âgés pour les 45-59 ans sont des facteurs qui expliquent en partie les faibles niveaux de bonheur de ces tranches d'âge.

Le rôle de l'éducation

Un document politique de l'Association européenne pour l'éducation des adultes (EAEA) intitulé « Éducation des adultes et santé » conclut que l'éducation des adultes devrait bénéficier d'un soutien accru, étant donné que l'apprentissage s'avère créer un sentiment de bien-être et de bonheur personnel chez l'apprenant.

L'éducation des adultes joue un rôle dans l'adoption d'un mode de vie plus sain et plus heureux.  L'amélioration des connaissances en matière de santé permet de faire preuve d'un meilleur discernement et donc de faire des choix éclairés liés à la santé. Citons, par exemple, la compréhension des bienfaits d'une alimentation équilibrée et de l'importance d'un exercice physique régulier, deux facteurs qui contribuent à mener une vie plus saine, sur le plan mental et physique, et à réduire le stress et l'anxiété.

L'apprentissage dans un environnement dédié à l'éducation des adultes, où les individus peuvent acquérir des connaissances sur leur santé auprès d'un professionnel, peut avoir des effets positifs en leur permettant de prendre les bonnes décisions pour leur santé.

Les activités en milieu non formel peuvent contribuer au développement de la confiance en soi et des compétences. De tels cours peuvent rassembler les gens et réduire le risque de solitude en renforçant les relations sociales, essentielles au bien-être.

Rôle de l'apprentissage communautaire

L'ONS souligne que les 45-59 ans déclarent souffrir de la plus grande anxiété, qui peut prendre la forme d'un certain nombre de troubles tels que des phobies et le stress post-traumatique, les chiffres montrant que 4,7 personnes sur 100 souffrent d'anxiété. Il est cependant difficile pour les personnes qui souffrent d'anxiété et de troubles mentaux de s'exprimer ouvertement. L'apprentissage communautaire est l'une des meilleures approches pour promouvoir l'éducation et la santé des adultes : elle offre aux familles et aux individus un environnement où les groupes d'apprentissage par les pairs favorisent le développement de la solidarité et de l'apprentissage et où il est possible de s'exprimer ouvertement.

Le ministère britannique des entreprises, de l'innovation et des compétences a financé à hauteur de 20 millions de livres sterling une initiative visant à favoriser la collaboration de prestataires d'éducation pour adultes de 61 municipalités avec des partenaires locaux spécialisés dans la santé mentale. Les projets pilotes de Mental Health and Further Education (MFHE) sont de courtes formations d'apprentissage communautaire à temps partiel destinées à tester l'efficacité de formations pour adultes sélectives dans le soutien au rétablissement de personnes ayant souffert de troubles mentaux légers à modérés. Ces formations, qui intègrent les connaissances en matière de santé et l'éducation dans le cadre de l'apprentissage communautaire, représentent un moyen efficace de tendre la main aux apprenants défavorisés.

De telles initiatives permettent à tous, patients et apprenants, d'avoir accès à l'éducation et aux connaissances en matière de santé qui les concernent. Le lien entre le 'bonheur', la compréhension de notre mode de santé et l'amélioration des connaissances en matière de santé est démontré par l'accessibilité des formations pour adultes et des environnements d'apprentissage communautaire.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Kasutaja Made Šalme pilt
  Ļoti patīkami, ka ar vien biežāk un biežāk mēs runājām par šo un citiem līdzīgiem tematiem. 
  Katra laime jau atkarīga no paša, bet svarīgi, lai katrs cilvēks varētu sākt ar rūpēm par savu veselību, pēc tam jau pārējais viss pienāks. Savukārt, mainot šo secību - atstājot veselību pēdējā vietā, var gadīties, ka pārējais viss nepienāks. Pat, ja pienāks, tad kādā kvalitātē?

 • Kasutaja Renāte Ēķe pilt
  Paldies! Man patika teikums "pieaugušo izglītībai ir nepieciešams lielāks atbalsts, jo pierādījies, ka mācīšanās uzlabo cilvēku pašsajūtu un ļauj kļūt laimīgākiem" - līdz šim nebiju par to iedomājusies, bet tā tik tiešām ir, jo kurš gan iegūstot jaunas zināšanas un prasmes ir nelaimīgs? Protams, ka jūtas tikai pacilāts un priecīgs, ka viņa "zināšanu lādītē" ir kaut kas jauns un ir iespēja to kaut kur pielietot. Un tik tiešām - tieši tādēļ pieaugušo izglītībai ir nepieciešams lielāks atbalsts. 
  Manuprāt, ir jāveido vairāk bezmaksas kursi par to, kur tiek runāts par veselīgu dzīvesveidu, jo mēs taču visu laiku runājam, ka veselība ir pirmajā vietā! Ieguvēji, protams, ir tie, kas zina vairāk! 
  Piekrītu tam, ka "kopīga mācīšanās ir viena no labākajām pieejām pieaugušo izglītībā un veselības veicināšanā, jo tā notiek vidē, kur vienaudži sniedz savstarpēju atbalstu un mācīšanās iespēju ģimenēm un indivīdiem, dodot tiem iespēju brīvi sarunāties", jo tā mēs varam brīvi sarunāties, gūt emocionālu atbalstu no saviem vienaudžiem, kas dažbrīd mums ir visvairāk arī nepieciešams. 
  Veselības pratība mums visiem ir ļoti nepieciešama! Vēlreiz paldies par rakstu! 
 • Kasutaja Ilze Veinberga pilt
  Ar gadiem veselības aprūpe uzlabojas, un cilvēkiem tā ir pieejamāka, bet tomēr cilvēki nepaliek veselāki un laimīgāki. Tā iemesls ir zināšanu trūkums, jaunības dullums un finanšu nepietiekamība. Visi zina, ja nesaudzēsi savu veselību jau jaunībā, tad vecumdienās to varēs ļoti labi redzēt. To var dzirdēt no ļoti daudz pensionāriem, kas savu veselību jaunībā nav taupījuši un nav par to domājuši. Ir arī daļa cilvēku kuriem finanses neatļauj laikus rūpēties par savu veselību. Bet tomēr lielākā daļa veselības problēmas rodas no nezināšanas. Skolēni bioloģijas stundās ne visai klausās ko skolotāja stāsta par slimībām, arī ārstā neklausās, vai to visu uzklausa uz brīdi, lai paliktu labāk un viss. Cilvēku izglītotība ietekmē gan viņu veselību, gan labsajūtu.
 • Kasutaja Mona Richardson pilt
  Health and fitness play vole in living of happy and successful lives about people always are very conscious. Writing of papers is become easy for students because of paper writing services in writers charge cheaply and provides quality works.
 • Kasutaja Andželika Nellija Buņkovska pilt
  Jau sen tiek par to runāts, ka gudrāki cilvēki jūtas labāk. Šis iemesls ir zināšanas un iespējas viegli atrast domubiedrus. Cilvēki, kas nevēlas sevi pilnveidot un nevēlas iegūt jaunas zināšanas paliek mājās un praktiski nedara neko, bet cilvēki kuri vēlas to visu dodas uz kursiem, lekcijām, satiek savus domubiedrus ar kuries diskutē, socializējas un apmainās ar informāciju. Protams laimīgāks būs cilvēks kas socializējas arī ārpus sava darba vai ģimenes, kas uzzin jaunu informāciju, kas arī pielieto to praksē. Arī zināšanas par veselīgāku dzīvesveidu iespaido cilvēku, varbūt ne līdz līmenim, kad cilveks visu ievēro, bet varbūt līdz līmenim, kad cilvēks ievēro nelielu daļu, vai apzinās ka dara ko nepareizi. Cilvēks bez zināšanām pat nezinās ka viņs dara ko nepareizi.
 • Kasutaja Anda Kalveniece pilt
  Būtu ļoti jauki, ja tiktu izveidotas vairākas, vai tiktu finansiāli atbalstītas tās kustības, kuras rīko bezmaksas kopējos treniņus visām vecumu grupām, papildinot tos arī ar īsām ievadapmācībām 15-30min garām, kur visas šīs saistošās tēmas tiek vieglā veidā izstāstītas cilvēkiem. Pašvaldībai tas nemaz neprasītu tik lielas finanses - zāles īre un kādi 2 treneri/speciālisti uz ~2-4h dienā 2 reizes nedēļā. Cilvēki pārsteidzoši labprātīgi iesaistās šādos pasākumos, un tas varētu būt lielisks veids, kā sniegt šādu informāciju vēl vienai daļai cilvēku, turklāt sniedzot šādu informāciju klātienē, ar iespēju uzdot un saņemt atbildi uz jautājumiem, nodrošinātu šādas informācijas sniegšanas efektivitāti.
 • Kasutaja Darja Nikolajeva pilt
  Piekrītu, ka pieaugušo izglītībai ir nepieciešams lielāks atbalsts. Ne visi zin, ka ieviešot savā dzīvē veselīgus paradumus, ir iespējams samazināt negatīvos efektus, ko atstāj stress un arī attālināt novecošanās procesus. Treniņi, sabalansēts, vērtīgs uzturs un labs miegs trauksmainu notikumu laikā spēj pasargāt organismu no stresa radītā negatīvā iespaida. Būtu labi lai arī mūsū valstī organizētu tādus pieaugušo izglītības kursus. Interesanti arī ir mācīšanās projekti Lielbritānijā, kas ļauj atlabt no nelielām līdz vidējām garīgās veselības problēmām. Mūsdienās, kad ļoti daudz cilvēku cieš no garīgās veselības problēmām, tas ir ļoti aktuāli. Tas var palīdzēt samazināt psihotropu medikamentu vai antidepresantu lietošanas.  
 • Kasutaja Santa Baumane pilt
  Apsveicami, ka Lielbritānija pievērš tik lielu uzmanību pieaugušo veselības pratībai un izglītībai, tērējot tam daudz līdzekļu un izstrādājot reālus un darboties spējīgus priekšlikumus. Piekrītu rakstā minētajam par pieaugušo izglītības nozīmi, kas saistās tālāk jau ar veselības pratību, vientulības samazināšanu un personīgās laimes un labsajūtas veicināšanu. Uzskatu, ka šo pētījumu rezultāti un uz tiem balstīto kursu izstrāde, ir labs un ļoti vērtīgs piemērs arī citām valstīm. Tāpēc, ka Lielbritānija nav vienīgā valsts, kur cilvēki jūtas un atrodas tādā situācijā kā tika noskaidrots pētījumā. 
 • Kasutaja Lūcija Neicgale pilt
  Piekrītu visiem uzskatītajiem plusiem, kas pastāv nodarbojoties ar sportu: samazina stresu, trauksmi, uzlabo garīgo, emocionālo stāvokli u.t.t. Lasot šo rakstu es nodomāju:"Cik ļoti nepieciešams ir apzināties skolotājiem par fizisko aktivitāšu nozīmi, jo skolotāji ir tie, kas rāda bērniem piemēru." Skolotāji bieži sastopas ar disciplīnas problēmām klasē, bet varbūt ir vērts padomāt, kāpēc tā bērni uzvedas? Varbūt derētu noskaidrot vai bērni brīvajā laikā nodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm? Ļoti iespējams, ka pie uzvedības problēmām būs attiecināms fizisko aktivitāšu trūkums. Nav noslēpums, ka skolā fiziskajām aktivitātēm tiek veltītas divas mācību stundas, bet tas, protams, ir gaužām par maz... Tāpēc, skolotāji-popularizēsim fiziskās aktivitātes skolā, nodarbosimies ar tām paši, un puse problēmu tiks atrisinātas! :)
 • Kasutaja Elīna Freiberga pilt
  Manuprāt, šie dati ir diezgan likumsakarīgi - Lielbritānijā pensionēšanās vecums vīriešiem ir 65 gadi, sievietēm tas pakāpeniski paaugstinās, 2018. gadā arī sievietēm šis vecums sasniegs 65 gadus, līdz ar to, sasniedzot pensijas vecumu, cilvēki jau ir nobrieduši un apzinās, ka darba gadi ir aizritējuši - vairāk laika var veltīt paši sev, savai ģimenei, bērniem un mazbērniem, draugiem, kas arī ir tās lietas, kas cilvēkam sniedz laimes sajūtu. Un vecumā no 49- 59 gadiem, kā jau arī rakstā tika minēts, palielinās trauksmes izjūta, viens no iemesliem arī ir darba tirgus, kad ir jābūt pārliecinātam un darbspējīgam, lai saglabātu savu jau līdz šim esošo darba vietu, jo šajā vecumā atrast jaunu darbu, it īpaši citā darba jomā, ir daudz grūtāk. Tādēļ arī piekrītu, ka šajā vecumā ir būtiski nodrošināt pieaugušo izglītošanu, lai viņos rodas vismaz pārliecība un apziņa, ka viņi spēj apgūt arī jaunas, līdz šim nezināmas lietas, ko izmantot turpmākajā darbā.