Liigu edasi põhisisu juurde
News
Uudised

Kultūros įstaigų veiklos apžvalga

Dabartinės migrantų krizės kontekste akcentuotas gyvybiškai svarbus suaugusiųjų švietimo vaidmuo remiant migrantų integraciją ir įgūdžių vystymą visoje Europos Sąjungoje.

Siekdama paremti vykstančias diskusijas ir debatus šia tema, EPALE balandžio 25–29 dienomis organizuoja migrantų švietimo savaitę.

Ieškokite įdomių informacinių išteklių ir šios srities ekspertų parašytų straipsnių EPALE svetainėje bei mūsų Facebook ir Twitter puslapiuose. Naujausias žinias rasite per #epale2016.

Europai ypatingai aktuali pabėgėlių integracija. „Epale“ pateikia labai įdomią patirtį iš Vokietijos. R. Winkler straipsnyje „Multaqa: muziejus kaip susitikimų vieta – pabėgėliai Berlyno muziejų gidai“ (“Multaqa: Museum as Meeting Point – Refugees as Guides in Berlin Museums”, https://ec.europa.eu/epale/en/blog/multaqa-museum-meeting-point-refugees-guides-berlin-museums) rodomas pavyzdys, kaip kultūros įstaigos gali padėti integruoti į Europą plūstančius pabėgėlius įtraukdamos juos į jiems patiems naudingas veiklas. Dalyvaudami Berlyno muziejų projekte, pabėgėliai iš Sirijos ir Irako mokosi dirbti gidais, kad paskui galėtų vesti ekskursijas savo tėvynainiams jų gimtąja kalba ir taip padėti naujai atvykusiems pažinti šalies istoriją ir kultūrą. Tokiu būdu skatinama integracija, tarpkultūriniai mainai, ugdoma istorinė žmonių patirtis.

Iš kitur į Europą atvykusiems žmonėms integruotis padeda ne tik muziejai, bet ir bibliotekos. Apie Norvegijos bibliotekininkų patirtį pasakojama straipsnyje „Bibliotekos atveria duris pabėgėliams“ (The Library Opens its Doors to Refugees, https://ec.europa.eu/epale/en/blog/library-opens-its-doors-refugees-0). Bergeno viešoji biblioteka rengia kalbos užsiėmimus pabėgėliams, moko juos naudotis kompiuteriais, tačiau Nyderlandų ir Švedijos bibliotekininkai šioje srityje patyrę dar labiau.  „Epale“ publikuojamas straipsnis yra puikus pavyzdys tiems, kas nori sužinoti, kaip bibliotekos gali pasinaudoti programos „Erasmus+“ parama, kad pakeltų savo darbuotojų kvalifikaciją pabėgėlių integracijos srityje ir suteiktų jiems galimybes mokytis iš užsienio kolegų.  Norvegijos tarptautinio bendradarbiavimo ir švietimo centro atstovas R. Isaksen teigia, kad šios programos dėka norvegų bibliotekininkai perėmė išskirtinai vertingą Nyderlandų bibliotekų patirtį panaudojant bibliotekas kaip integracijos erdves ir Švedijos Malmės miesto bibliotekos įdirbį imigrantų  švietime.  

Nemažai straipsnių „Epale“ skyrė ir kitoms kultūros įstaigų veikloms. Straipsnyje „Meno pasaulio demistifikacija“ (Demystifying the Art World, https://ec.europa.eu/epale/en/blog/demystifying-art-world-0) rašoma apie įdomų Kultūros klubo projektą Airijoje, kuris tapo vienu iš 2016 m. šioje šalyje vykusio konkurso AONTAS STAR nominacijos laimėtojų. Šia nominacija įvertinami fantastiški Airijos suaugusiųjų švietimo projektų pasiekimai. Kultūros klubo projekto esmė – kritinės meno analizės kursas suaugusiems. Grupė besimokančių suaugusiųjų reguliariai susitinka su meno žinovais ir jo kūrėjais. Diskutuodami ir dalyvaudami seminaruose, meno renginiuose  jie mokosi meno kritikos, jo vertinimo subtilybių, o vėliau informuotai daro sprendimus ir renkasi. Ši veikla ne tik plečia žinias, tobulina kalbą, bet taip pat smarkiai padidina besimokančiųjų pasitikėjimą savimi.

Apie tai, kad 2016 m. pabaigoje Briuselyje atidaroma labai įdomi ir  unikali kultūros įstaiga „Europos istorijos namai“ rašo A. Kirwan straipsnyje „Europos istorijos namai: erdvė suaugusiųjų ir visą gyvenimo mokymuisi“ („The House of European History: a Space for Adult and Lifelong Learning“, https://ec.europa.eu/epale/en/blog/house-european-history-space-adult-and-lifelong-learning). Šešis aukštus užimsianti ekspozicija suteiks galimybę tyrinėti svarbiausius istorinius įvykius, kurie praeityje turėjo ir dėl savo svarbos tebedaro poveikį visam Europos kontinentui. Šie naujai atidaromi namai  – Europos Parlamento projektas, kurio tikslas į politinį, ekonominį, socialinį ir kultūrinį Europos fenomeną pažvelgti iš plačių tarptautinių perspektyvų. Muziejuje vartotojų lauks 24 kalbomis kalbantys elektroniniai gidai, įtraukiančios ir kūrybiškos „atradimų erdvės“, „šeimų takai“, bus skatinamos diskusijos tarp įvairių kartų.   

Kaip 6 metus trukusi „Biblionet“ programa pakeitė Rumunijos viešąsias bibliotekas, kad jos taptų  gyvybingais bendruomenių centrais, kur gyventojams siūlomos naujos paslaugos ir XXI amžiaus technologijos? „Biblionet“ programos pasiekimai apžvelgti straipsnyje „Biblionet“ - Pasaulio bibliotekų programa Rumunijoje (Biblionet - Global Libraries Romania, https://ec.europa.eu/epale/en/blog/biblionet-global-libraries-romania). Bilo ir Melindos Geitsų fondui (Bill & Melinda Gates Foundation) suteikus ženklią paramą, Rumunijos bibliotekininkų asociacija (ANBPR), kultūros ministerija, nacionalinė ir vietos valdžia bei viešosios bibliotekos bendruomenėms įkvėpė naujos gyvybės. Gyventojų poreikius atitinkančios technologijos ir paslaugos jau pagerino tūkstančių šios šalies žmonių gyvenimus. Labai svarbu ir tai, kad per inicijuotus pokyčius politikoje ir intensyvų partnerysčių skatinimą programa garantavo bibliotekoms svarbų vaidmenį skatinant visuomenės pažangą.   

Nors labai daug vietos „Epale“ skyrė kultūrai ir menui, savo įdomumu neatsiliko ir kitos suaugusiųjų švietėjams skirtos temos.  Pristatyta nauja Airijos nacionalinių gebėjimų strategija iki 2025 metų „Airijos ateitis“ apibrėžia šiuolaikinių gebėjimų profilį bei pateikia svarbiausių ateities gebėjimų viziją, o taip pat gaires jiems pasiekti. Ši strategija gali būti pavyzdžiu daugeliui šalių. Joje akcentuojamas Airijos vyriausybės ilgalaikis ekonomikos planas, kuris užtikrins jos atsinaujinimą. Pirmasis šio plano žingsnis – šalyje kurti daug ir gerų darbo vietų, kurias užimti gebės tik puikiai išsilavinę, turintys gerus įgūdžius, greitai ir lengvai prie aplinkos prisitaikantys žmonės. Bus siekiama sukurti lanksčią mokymo sistemą, kuri laiku reaguotų į nuolat kintančias aplinkybes ir galėtų žmogui suteikti ateinančiam dešimtmečiui reikalingiausių gebėjimų rinkinį.  Apie tai rašoma straipsnyje „Nauja Airijos nacionalinių gebėjimų strategija“ (“New National Skills Strategy for Ireland, https://ec.europa.eu/epale/en/content/new-national-skills-strategy-ireland).

Suaugusiųjų mokymasis svarbus tuo, kad jis padeda pagerinti žmogaus gerovę, todėl suaugusiųjų švietėjams džiugi žinia yra tai, jog Pasaulinio švietimo fondas (The Universal Education Foundation) pradėjo leisti naują interneto žurnalą apie mokymąsi gerovei stiprinti. Straipsnyje „Naujas žurnalas apie mokymąsi gerovei“ (New E-magazine on Learning for Well-being, https://ec.europa.eu/epale/en/content/new-e-magazine-learning-well-being) aptariama idėja kiekvieną naujojo žurnalo numerį skirti tam tikrai suaugusiųjų švietimo temai analizuojant ją iš įvairiausių perspektyvų. Žurnalo leidėjai J. Gordon ir L. O'Toole sako, jog siekia, kad kiekvienas žurnalo straipsnis atskirai ir visi jie kartu prisidėtų prie išsamaus konkrečios temos pristatymo ir skatintų skaitytojus ją tyrinėti toliau. Ką tik pradėtas leisti leidinys skirtas specialistams, mokslininkams, tyrėjams, tarptautiniams ekspertams bei valdžios atstovams. Demonstruojant šios srities projektus ir iniciatyvas siekiama tobulinti supratimą apie mokimąsi gerovei. Žurnale bus pristatomi moksliniai tyrimai, analizuojamas politikos vaidmuo, siūlomos priemonės suaugusiųjų švietėjų profesiniam tobulėjimui. Jame bendradarbiaus įvairią patirtį turintys specialistai iš įvairių šalių. Pirmąjį žurnalo numerį jau galima skaityti internete adresu http://www.l4wb-magazine.org/#!blank/tiafl

 

 

 

Login (0)

Soovid artiklit kirjutada?

Ära kahtle!

Vajuta allolevale lingile ja alusta uue artikli postitamisega!

Viimased arutelud

EPALE 2021 fookusteemad. Alustame!

Kutsume sind rikastama eelseisvata aastat oma panuse ja ekspertiisiga! Alustuseks võta osa veebiarutelust, mis toimub teisipäeval, 9. märtsil kell  10-16 (CET). Kirjalik arutelu toimub otseülekandena ja juhatab sisse 2021. aasta fookusteemad. Arutelu juhivad EPALE toimkonna nimel Gina Ebner ja  Aleksandra Kozyra EAEA-st.

Veel

EPALE kogukond: Jagage oma edukaid täiskasvanuhariduse projekte töökohal õppimise kohta.

Töökohal õppimise temaatilise fookuse osana tahame kuulda teie – EPALE kogukonna – arvamusi kõigi edukate projektide, algatuste ja programmide kohta.

Veel