chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

Ajaveeb

Nuo seminaro iki sėkmingo projekto

14/07/2020
looja Rita Vargalytė
Keel: LT

Turbūt kiekvienam mokymų  vadovui, organizatoriui norisi išgirsti, kad mokymų dalyviai sėkmingai pritaikė  įgytas žinias ir įgūdžius ir,  kad mokymai padėjo pasiekti norimo rezultato.  Kas nulemia mokymų dalyvių žinių ir įgūdžių pritaikymą? Kokie mokymai yra kokybiški?

Dėkavonė už seminarą ir statistika

Paieškoti atsakymų į šį klausimą paskatino į elektroninį paštą gauta ,,dėkavonės“ žinutė ,,su džiugesiu pranešu, o kartu ir dėkoju už pagalbą, patarimus bei motyvavimą teikti paraišką, kurią laimėjome. Vakar pranešė, kad esame laimėtojų sąraše mobilumo KA1 projektuose!”  Šią  žinutę gavau  iš  seminaro „Epale“, „Erasmus+” ir „Nordplus“ projektų teikiamos galimybės bedarbystės prevencijos, suaugusiųjų švietimo ir neįgaliųjų organizacijoms“, kurį kartu su Švietimo mainų ir paramos fondu (toliau – ŠMPF) organizavome  sausio mėnesy Telšiuose, dalyvės Vitos Zaborienės. Žvilgtelėjau į ŠMPF tinklalapį,  suradau programos „Erasmus+“ 2020 m. suaugusiųjų švietimo organizacijų darbuotojų mobilumo tinkamų ir gavusių finansavimą paraiškų (KA104) sąrašus. Suskaičiavau:  Telšių seminare dalyvavo 36 dalyviai  iš 19 organizacijų;  KA104 projektų  konkursui paraiškas pateikė septynios  organizacijos,  iš jų  dviejų organizacijų projektai gavo finansavimą. Tarp jų - Viešosios  įstaigos  Skuodo informacijos centro (toliau – SIC) projektas ,,Mažos organizacijos iššūkiai ir vaidmuo taikant informacines kompiuterines technologijas“. Toliau nebeskaičiuosiu, o pasidalinsiu SIC darbuotojų įžvalgomis, kas jų nuomone nulėmė  sėkmę. Tikiuosi ši patirtis bus naudinga ne tik mokymų organizatoriams, bet ir suaugusiųjų švietėjams, planuojantiems dalyvauti projektuose.

Poreikis, turinys, aplinka

Kaip teigia SIC direktorė  Gražinitė  Jokšienė  ,,visada norėjome teikti paraišką  gauti finansavimui iš programos „Erasmus+”. Gavusios kvietimą su pateikta išsamia informacija apie būsimą renginį, nedvejodamos   su kolege užsiregistravome į seminarą  apie ,,Erasmus+“  ,,Epale“,  „Nordplus“ teikiamas galimybes bedarbystės prevencijos, suaugusiųjų švietimo ir neįgaliųjų organizacijoms.

Seminare dr. Edita Trečiokienė, Švietimo mainų paramos fondo projektų koordinatorė, pristatė Erasmus+“ suaugusiųjų švietimo mobilumo projektų tikslus, mobilumo dalyvius ir galimas veiklas. Taip pat papasakojo apie  „Nordplus“ programą suaugusiųjų mokymui: „Nordplus Adult“, „Nordplus Nordic Languages“ ir  „Nordplus Horizontal“. Švietimo mainų paramos fondo projektų koordinatorė, Viktorija Malinauskienė, išsamiai supažindino su „Erasmus+“ strateginių partnerysčių projektų paraiškų teikimu. Patirtimi apie tarptautinių projektų naudą suaugusiesiems pasidalijo  Aldona Kleivienė,  Telšių švietimo centro metodininkė.  Mokymų dalyviai kartu su  Rita Vargalyte, „Epale“ eksperte,  praktiškai išbandė kaip užregistruoti organizaciją ,,Epale“ platformoje, kad galėtų susirasti partnerių  tarptautiniams projektams.

Seminaro dalyvės  V. Zaborienės nuomone, visų pranešėjų pateikta medžiaga sudomino, norą praktiškai pritaikyti žinias  įtvirtino  Telšių švietimo centro darbuotojų kelių  metų  patirtis, vykdant programos ,,Erasmus+“ projektus įvairiose pozicijose: koordinatoriaus ir partnerio vaidmenyse. Lektorių  pasisakymai buvo grindžiami patirtimi, projektų rezultatais, kurie  sudomino kiekvieną. ,,Išgirdau puikių praktinių pavyzdžių, naujovių, patarimų bei naujų galimybių bendrauti ir bendradarbiauti tarptautinėje aplinkoje. Šaunu, kad renginio metu liko laiko diskusijoms, klausimams ir atsakymams. Mokymų metu užmegzti  ryšiai, padėjo  rengiant projekto paraišką. Iškilus klausimams skambindavau į Telšių švietimo centrą pasikonsultuoti“,  teigė V .Zaborienė.  SIC direktorė mano, kad organizatorių skiriamas dėmesys, jų nuoširdūs patarimai sudomino  naujokus, motyvavo naujiems veiksmams, paskatino domėtis projektų sąlygomis ir rengti paraiškas.

Komandinis darbas: atsakomybė, džiaugsmas

Pasak SIC metodininkės, grįžusios iš susitikimo, dar  kartą  peržiūrėjo mokymų medžiagą, užrašytas svarbiausias idėjas mokymosi dienoraštyje ir  kartu su direktore  bei kitais SIC darbuotojais pradėjo planuoti veiklas.  Labai svarbią vietą užėmė projekto veiksmų plano parengimas,  pagrindinės idėjos išgryninimas, partnerių paieška ir daugybę kitų sprendimų bei susitarimų. ,,Pirmiausia visi centro darbuotojai susitelkėme ties paraiška įstaigos mobilumo projektui. Komandinis darbas virte virė… Ar buvo sunku? Žinoma, kad taip, todėl, kad patys prisiėmėme atsakomybę ir norą mokytis visi kartu ir dar vienoje komandoje, tarptautinėje aplinkoje. Mūsų iniciatyva ir didžiulis noras išmokti naujų dalykų informacinių technologijų srityje iš užsienio ekspertų mus vežė… Partnerių paieška ilgai neužtruko. Sėkmingai pateikėme į ,,Epale“ platformą projekto aprašymą ir į mūsų prašymą atsiliepė net keletą užsienio partnerių. Pajutome neapsakomą džiaugsmą, kad mūsų siekiai bus pateisinti turint nuostabius, kompetentingus partnerius, kurie padės tobulėti mūsų darbuotojams, keistis kaip besimokančiai organizacijai ir pajusti poveikį mūsų pagrindiniams klientams – suaugusiesiems. Pateikę paraišką pagal projektą KA1, pamiršome visus sunkumus ir padarytas klaidas, nors su šia paraiškos idėja mintimis gyvenome dar keletą savaičių“, nuoširdžiai savo patirtimi dalijosi Viešosios  įstaigos  Skuodo informacijos centro centro metodininkė Vita Zaborienė.

Kodėl? Ką? Kaip?

Taigi,  kas nulėmė mokymų dalyvių  žinių ir įgūdžių pritaikymą?  Kaip teigia  dr. J. Melnikova straipsnyje ,,Neformaliojo suaugusiųjų švietimo kokybės vertinimo aspektai“ (https://epale.ec.europa.eu/lt/resource-centre/content/neformaliojo-suaugusiuju-svietimo-kokybes-vertinimo-aspektai)  švietimo kokybės samprata dažniausiai susijusi su vartotojų/klientų poreikių tenkinimo kategorija. Klientas ir yra bene svarbiausias švietimo kokybės vertintojas, nes kokybiška paslauga turi atitikti ir tenkinti jo lūkesčius. Iš mokymų dalyvių pasisakymų  matome, seminaro programa ir jame pateiktas turinys atitiko minėtų mokymų dalyvių poreikį ir lūkesčius. Sėkmingą mokymąsi nulemia ne tik „ką“, kuris reiškia turinį ir programą, bet ir „kaip“. Mokymosi aplinka ir metodologija yra ne mažiau svarbios nei turinys.  Labai svarbu mokymuose sukurti neformalią, dalyvių pasitikėjimą savimi skatinančią aplinką, padėti dalyviams užmegzti bendradarbiavimo ryšius, kad ir po mokymų dalyviai ir lektoriai, organizatoriai galėtų tarpusavyje komunikuoti sprendžiant situacijas su praktinių mokymų žinių ir įgūdžių pritaikymu.

Rita Vargalytė, ,,Epale" ekspertė, Telšių švietimo centro direktorė

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email