chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

Uudistetoimetus

Otvárajme vzdelávanie! Webinár: Otvorené vzdelávacie zdroje

14/05/2020
looja Marta JENDEKOVA
Keel: SK

Úrad splnomocnenca pre rozvoj občianskej spoločnostiCentrum vedecko-technických informácií SR pozývajú dňa 18. mája 2020 o 14:00 hod. na webinár, kde chcú účastníkov uviesť do témy Otvorených vzdelávacích zdrojov (Open Educational Resources/OER). Cieľom webináru je informovať aké zdroje možno považovať za otvorené, uviesť zaujímavé príklady, resp. ako ich tvoriť. 

Digitálne a online vzdelávacie zdroje sa v súčasnej dobe tešia so zrejmých dôvodov veľkej popularite. Dôležitá súčasť tejto skupiny sú otvorené vzdelávacie zdroje, ktoré vďaka tomu, že využívajú otvorené licencie, dovoľujú veľkú variabilitu využívania vrátane prekladov či úprav pre žiakov, žiačky, študentov či študentky s rôznymi vzdelávacími potrebami. V neposlednom rade je to samozrejme téma, ktorej sa aj z pohľadu transparentnosti verejných zdrojov venuje Iniciatíva pre otvorené vládnutie.

Registrácia na webinár: https://forms.gle/mEGaE8pxN6X9mFfcA


Význam dištančného vzdelávania v čase koronakrízy stúpa. Otvorené vzdelávacie zdroje sú prirodzenou súčasťou riešenia viacerých problémov vzdelávacieho systému, môžu obohatiť formu i obsah školského vyučovania, flexibilne pomôcť občanom ľubovoľného veku na ceste celoživotného vzdelávania a navyše prispievajú k občianskej spoločnosti tým, že presadzujú otvorenosť ako štandard. Preto na pripomenutie týždňa otvoreného vládnutia, ktorý sa mal konať koncom mája (ale kvôli epidemiologickým opatreniam sa presunul na jeseň), chceme v sérii webinárov hovoriť so záujemcami z radov učiacej a učiacej sa verejnosti o tom, čo otvorené vzdelávacie zdroje ponúkajú, aké podmienky by mali spĺňať, kde ich nájsť, ako ich tvoriť a licencovať.

V prvom webinári pani Zuzana Stožická z Kontaktnej kancelárie pre otvorený prístup CVTI SR predstaví otvorené vzdelávacie zdroj s krátkym prehľadom ich ponuky vo svete a na Slovensku. Druhý webinár v gescii Úradu splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti bude venovaný jednej zo základných podmienok tvorby otvorených vzdelávacích zdrojov – verejným licenciám.
 

Kontakt: silvia.horakova@cvtisr.sk

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email