chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

Uudistetoimetus

Päťdesiate výročie vzniku Múzea školstva a pedagogiky

30/04/2020
looja Peter Maľa
Keel: SK

Múzeum školstva a pedagogiky bolo založené v roku 1970, jeho zriaďovateľom je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a organizačne patrí pod Centrum vedecko-technických informácií SR. Zameriava sa na zhromažďovanie, spracovávanie, ochraňovanie, vedecké zhodnocovanie a prezentovanie hmotných dokumentov z dejín školstva a pedagogiky na Slovensku. Zbierkový fond múzea tvorí viac ako 7900 predmetov, 26300 kníh a časopisov, 4700 listín, 300 pohľadníc a fotografií, 7100 filmov, diafilmov a diapozitívov. Bohatý zbierkový fond pomáha dopĺňať aj široká verejnosť. Múzeum aktuálne prijíma predmety, ktoré spĺňajú tieto kritériá:

  • listiny - vysvedčenia (predovšetkým priemyselných škôl z 50. a 60. rokov), zošity (do roku 1980), ocenenia, diplomy, žiacke knižky, prípravy učiteľov, indexy, maturitné a promočné oznámenia,
  • školské fotografie,
  • knihy - učebnice (do roku 1980),
  • trojrozmerné školské predmety - školské aktovky, peračníky, staré písacie potreby,
  • textil - školské uniformy, telocvičný úbor, prezúvky .

V rámci vzdelávacej činnosti múzeum ponúka viacero programov nielen pre žiakov, kde je možné sa dozvedieť, ako prebiehalo vyučovanie v minulosti, čo v minulosti žiaci používali na písanie v triede, čím je špecifická práca v múzeu a iné. Múzeum realizovalo niekoľko dlhodobých výstav ako napríklad expozícia dejín školstva a pedagogiky, prvé slovenské gymnázium v Revúcej, školská trieda a prírodovedný kabinet 60. rokov 20. storočia, slovenskí učitelia v SNP a ďalšie.

Múzeum je toho času pre verejnosť zatvorené a po presťahovaní sa na novú adresu (Charkovská 1, Bratislava – Devínska Nová Ves) sa jeho priestory pripravujú pre múzejné účely.

Foto: Múzeum školstva a pedagogiky

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email