chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

Ajaveeb

Podsumowanie programu Kulturowo-Pedagogicznego z Projektu CZAS NA STAŻ w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie.

27/04/2020
looja Ilona Krawczyk-...
Keel: PL

Zbliża się zakończenie dwuletniej przygody uczniów Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie dotyczącej realizacji flagowego projektu Czas na Staż w ramach programu Erasmus Plus. 76 uczniów brało udział nie tylko w praktykach zawodowych by rozwijać kompetencje zawodowe. W weekendy nasz irlandzki partner Your International Training zajął się organizacją wycieczek krajoznawczych. Poniżej krótki opis naszych wojaży.

Uczestnicy poszerzyli swoje umiejętności poznawcze, odwiedzili najciekawsze zakątki Youghal i okolicznych miejscowości, przyswoili wiedzę związaną z fauną i florą regionu, która bardzo różni się od tej znanej im w Polsce oraz wiedzę historyczną dotyczącą zabytków. Wycieczki pomiędzy praktykami pozwoliły uczestnikom odpocząć od obowiązków, ponadto miały wymiar aktywności fizycznej, oderwanie od ciągłej aktywności w Internecie. Ponadto miały wymierny wpływ wychowawczy na uczestników poprzez kształtowanie pozytywnego stosunku do osób innej narodowości, do ich kultury i języka a także walorów przyrodniczych Irlandii. Pokonanie wielu kilometrów na pieszo miało także wpływ na rozwijanie ich samodyscypliny i woli. Pozwoliło też na naukę orientacji w nowym terenie, gdzie tylko umiejętność korzystania z tradycyjnej mapy pozwala na odnalezienie drogi. W każdej mobilności opiekunowie odnotowywali pozytywne komentarze uczestników, obserwowali pozytywny wpływ na uczestników. Żaden z nich nie uważał tego czasu za zmarnowany. Wręcz przeciwnie 100% uczestników wyraziło ponowną chęć odwiedzenia Irlandii pod kątem turystycznym i rozwijania umiejętności językowych, Jedyne negatywne komentarze padały pod adresem pogody, która była czasami dość wietrzna i deszczowa. Uczestnicy ocenili organizację wycieczek i realizację programu kulturowego pozytywnie. Podobał im się również wybór odwiedzanych miejsc i zabytków. Reasumując, wszystkie założone cele programu kulturowego i pedagogicznego zostały osiągnięte. Więcej informacji i zdjęć z naszych wycieczek z Projektu Czas na Staż znajdziecie pod adresem strony dedykowanej programowi Erasmus plus w Naszej szkole  www.erasmus.zs-wyszogrod.pl  w zakładce CZAS NA STAŻ VOL 1 Erasmus plus.

    

  

Photo by Wynand van Poortvliet on Unsplash

Mobilność 1-2 jesień 2018

W dniu 20 października 2018 (sobota) pierwsze dwie Mobilności z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie wraz z opiekunami w ramach realizacji programu kulturowego z projektu „Czas na Staż” finansowanego z programu Erasmus plus  udali się na zaplanowane wycieczki. 

Pierwszą z nich była wycieczka do Glenshelane. Glenshelane składa się z długiej zalesionej doliny, która biegnie po obu stronach rzeki Glenshelane i ma rozległą sieć leśnych dróg, szlaków i mostów, które zapewniają spacerowiczom szeroki wybór między krótkimi spacerami i długimi spacerami. Musieliśmy przejść szlak przez las, który ma mieszankę dębu, buka i mnóstwo peelingu. Ścieżki prowadzące przez las ukazywały malownicze scenerie i połączenia mnóstwa gatunków drzew i krzewów porośniętych mchem. Wzdłuż całej drogi rozciągał się rwący strumyk, który dodatkowo uatrakcyjniał wędrówkę. Po dość wyczerpującym spacerze, który niemalże cały czas zmuszał nas do wędrówki pod górę udaliśmy się autokarem do miejscowości Ardmore. Spacer ten prowadzi na klifowe ścieżki, drobne drogi i uliczki, a także stanowiska widokowe z różnorodną florą, fauną i ptasią przyrodą oraz wspaniałe krajobrazy przybrzeżne. Szczególną uwagę przykuwały małe nadmorskie klify. Spędziliśmy tu dłuższą chwilę, aby nacieszyć wzrok przepięknym widokiem i słonecznym niebem.

W niedzielę 28 października 2018 wybraliśmy się przepięknym górskim szlakiem wprost pod 80 metrowy wodospad położony w górach Comeragh w pobliżu Lemybrien w hrabstwie Waterford. Tego dnia było bardzo wietrznie, zaś sama droga biegła cały czas pod górę. W trakcie wędrówki dodatkową atrakcją były okazałe owce i kozy pasące się na zboczach gór. Mimo bardzo silnego i porywistego wiatru, a także stromych podejść cały wysiłek włożony w pokonanie tego szlaku się opłacał.

Mobilność 3-4 Wiosna 2019

W dniu 6 kwietnia (sobota) Mobilności trzecia i czwarta wraz z opiekunami projektu „Czas na Staż” w ramach programu Erasmus plus udali się na zaplanowane wycieczki.

Pierwszą z nich była wycieczka do Mahon Falls. W niedzielę 7 kwietnia wybraliśmy się przepięknym górskim szlakiem wprost pod 80 metrowy wodospad położony w górach Comeragh w pobliżu Lemybrien w hrabstwie Waterford. Widoki zapierały dech w piersiach. W trakcie wędrówki dodatkową atrakcją były znakowane różnymi kolorami owce z małymi jagniątkami oraz kozy pasące się na zboczach gór. Mimo braku pogodnego nieba i słońca wszystkim dopisywały humory. Zmęczeni długim marszem udaliśmy się do autokaru, gdzie spożyliśmy przepyszne lunche przygotowane przez nasze Host Mamy.

Po dość wyczerpującym spacerze, który niemalże cały czas zmuszał nas do wędrówki pod górę udaliśmy się autokarem do miejscowości Lismore. Lismore to przepiękne miasto w hrabstwie Waterford w Irlandii, położone nad rzeką Munster Blackwater. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych udaliśmy się na wędrówkę urokliwymi uliczkami. Widzieliśmy świętą studnię - wypicie z niej wody gwarantuje życie wieczne. Będziemy najdłużej żyjącymi ludźmi na ziemi J. Obejrzeliśmy kościół, a także zamek, który jest przepiękną irlandzką posiadłością księcia Devonshire.

13 kwietnia 2019 roku udaliśmy się do Ardmore na uroczą przechadzkę klifowym wybrzeżem. Podziwialiśmy przepiękne widoki, lazurowe morze Celtyckie. Mimo pochmurnego nieba i wietrznej pogody bawiliśmy się wspaniale. Po wędrówce nad przepięknymi klifami udaliśmy się na mieszczącą nieopodal plażę. Warunki pogodowe nie odstraszyły niektórych uczniów od zamaczania stóp w morzu. Spędziliśmy tu dłuższą chwilę, aby nacieszyć wzrok przepięknym widokiem.

Uczniowie twierdzą, że nie zmarnowali ani chwili będąc w Irlandii. Po codziennej pracy w zakładach spotykali się na lokalnych wyprawach, czy też na zakupach.

Mobilność 5-6 Jesień 2019

W dniach 19 i 20 października (sobota i niedziela), a także 26 października (sobota) – ostatnie dwie Mobilności tj. piąta i szósta wraz z opiekunami projektu „Czas na Staż” w ramach programu Erasmus plus  udała się na zaplanowane wycieczki.

W sobotę 19 października 2019 r. grupa "smerfiąt" z Wyszogrodu udała się na dwie wycieczki. Pierwszą z nich była wycieczka do miejscowości Ardmore. Jest to nadmorska miejscowość wypoczynkowa położona w hrabstwie Waterford w Irlandii, niedaleko Youghal, na południowym wybrzeżu Irlandii. Udaliśmy się na przechadzkę wzdłuż urokliwego klifowego wybrzeża. Podziwialiśmy przepiękne widoki, lazurowe morze Celtyckie. Podczas wędrówki mieliśmy okazję zobaczyć wrak barki "Samson", która w 1987r. osiadła na mieliźnie w Ardmore. Mimo pochmurnego nieba bawiliśmy się wspaniale. Sesje zdjęciowe robione przez naszą młodzież miały miejsce na każdym etapie szlaku. Wielokrotnie z ust naszych praktykantów padło słowo „wow co za widoki”.

Po dość długim i wyczerpującym spacerze udaliśmy się autokarem na kolejną wycieczkę do miejscowości Lismore. Lismore to przepiękne miasto w hrabstwie Waterford w Irlandii, położone nad rzeką Munster Blackwater. Nie brakuje tu urokliwych zakątków. Mieliśmy okazję zwiedzić bardzo starą katedrę, a także zobaczyć zamek, który jest przepiękną irlandzką posiadłością księcia Devonshire. Podczas przechadzki leśnym szlakiem napotkaliśmy ruiny bardzo dobrze zachowanego zamku. Nieopodal zamku znajdował się również mały wodospad, który jeszcze bardziej uatrakcyjnił naszą wycieczkę. Wracając do autokaru zrobiliśmy ostatnie pamiątkowe zdjęcia.

W niedzielę 20 października organizacja przyjmująca "Your International Training" zorganizowała wycieczki w aż trzy miejsca.

W pierwszej kolejności udaliśmy się do Geoparku. Geopark Copper Coast to wyznaczony obszar położony wzdłuż południowego wybrzeża Irlandii w hrabstwie Waterford, rozciągający się na około 17 km od Kilfarrasy na wschodzie do Stradbally na zachodzie. Geopark Copper Coast był pierwszym geoparkiem wyznaczonym w państwie, a drugim na wyspie. Mieliśmy okazję obejrzeć ciekawe wystawy prezentujące zasoby mineralne pobliskich terenów oraz makiety kopalni wydobywających przeróżne surowce, a w tym pokłady miedzi.

Jedną z atrakcji wystawy znajdującej się w biurze turystycznym był symulator erozji wodnej terenów górzystych którym każdy mógł się pobawić. Urządzenie składało się z niewielkiej piaskownicy wyposażonej w małe plastikowe łopatki (takie same jak większość przydomowych piaskownic ma na swoim wyposażeniu). Przy ich pomocy można było usypać górki z piasku. Już w trakcie tworzenia mini masywu górskiego zainstalowany nad „placem zabaw” sensor ruchu, zapożyczony prosto z Xbox-a, przesyłał informacje na temat powstającego kształtu do komputera. Ten z kolei na podstawie otrzymanych informacji tworzył trójwymiarowy model naszego dzieła i wyświetlał w czasie rzeczywistym, przy pomocy wiszącego nad piaskownicą projektora, izochipsy, ukazując naszym oczom piaskową mapę 3D. To jeszcze jednak nie koniec zabawy. Zgodnie z instrukcja znajdującą się w wyraźnie widocznym miejscu aby model mógł spełnić swoja najważniejszą funkcję należało przez chwile przytrzymać otwartą dłoń nad którymś z miejsc w piaskownicy. To powodowało że w danym miejscu urządzenie symulowało opad deszczu proporcjonalny do tego jak długo trzymamy na danym miejscem rękę. Następnie kiedy już cofnęliśmy dłoń projektor wyświetlał niebieskie barwę przypominającą wodę która przemieszczała się po planszy w taki sposób jak prawdziwa woda spływając po usypanych przez nas z piasku górach.

Drugim punktem jaki zwiedziliśmy była piękna plaża znajdująca się nieopodal miejscowości Drillistown. Drillistown Bay Beach to plaża piaszczysto-żwirowa, z której rozciągają się przepiękne widoki na morze, zbocza skalne oraz wyżłobione w nich groty. Kiedy tylko dojechaliśmy wszyscy ochoczo rozbiegli się w różnych kierunkach. Miejsce było wyjątkowo urokliwe. Swoim wyglądem przypominało scenerie z filmów lub gier o piratach. Każdy z uczestników wydawał się poszukiwać szczególnego dla siebie miejsca do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Niektórzy z uczniów w „poszukiwaniu” oddalili się tak bardzo że martwiliśmy się o to czy znajdą drogę powrotną do autokaru. Pobyt na miejscu okazał się znaczne dłuższy niż pierwotnie zakładaliśmy, co tylko potwierdza jak bardzo się nam tam podobało.

Ostatnim punktem naszej wycieczki miało być odwiedzenie ruin zamku z ok. 1200 r. w pobliżu miejscowości Dunhill. Ruiny znajdują się pośrodku szlaku pieszego prowadzącego z Dunhill ok. 5 km w głąb lądu. Po dość długim spacerze po plaży Drillistown Bay Beach zapał do kolejnego  wyczerpującego spaceru wśród uczniów był, delikatnie mówiąc, umiarkowany. Jednak na szczęście ostateczne decyzje pozostają w rękach prowadzących wycieczkę i tym sposobem zadecydowano, że nie odpuszczamy i kontynuujemy eksplorowanie Irlandii. Żeby nieco ułatwić pokonanie szlaku autobus odstawił nas na jego koniec, tym samym pozwalając przemierzać go w kierunku wybrzeża, czyli w dół. Zawsze łatwiej mając różnice wysokości działającą na naszą korzyść. Wędrówka miała miejsce malowniczo położoną doliną, w pobliżu meandrującej rzeki gdzie można było podziwiać różnorakie wodne ptactwo. Spacer przebiegał sprawnie i nikomu nie sprawił większych kłopotów. Na środku drogi czekało na nas jeszcze jedno małe wyzwanie polegające na wspinaczce do ruin będących głównym celem podróży. To również poszło szybko. Pozostałości zamku robiły duże wrażenie, ale tak naprawdę dopiero zapierający dech w piersiach - widok na okoliczny krajobraz rekompensował z nawiązką przebytą drogę. Panorama ze szczytu częściowo zniszczonej wieży ukazywała naszym oczom okoliczne wzgórza porośnięte trawą, wraz z pasącymi się na nich zwierzętami, całą dolinę rzeki, a także morze Celtyckie w oddali. Całemu temu widokowi uroku dodawała również pogoda - białe chmury na tle błękitnego nieba i przebijające przez nie słońce. Mieliśmy szczęście pojawić się na zamkowym wzgórzu w popołudniowych godzinach, kiedy to światło dodatkowo podkreśla kolory pięknej jesiennej natury Irlandii.

Zamierzone cele programu kulturowo-pedagogicznego:

  • cele poznawcze (np. poznanie regionu Youghal ),
  • cele kształcące (np. poszerzenie umiejętności obserwacji, posługiwania się narzędziami, orientowania w terenie, posługiwania się ekwipunkiem turystycznym),
  • cele wychowawcze (np. kształtowanie pozytywnego stosunku do innych osób, narodu, świata zwierząt, pracy),
  • wychowanie społeczno-moralne (np. rozwijanie samodyscypliny, kształtowanie wartościowych cech charakteru i woli).
  • językowe ( rozwijanie kompetencji językowych w rozmowach z mieszkańcami Youghal oraz okolicznych miejscowości w języku angielskim)

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email