Liigu edasi põhisisu juurde
Blog
Blog

Kurs na sukces w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach to organizacja bazująca na rozwoju – wciąż ucząca się i ucząca innych. Chcąc sprostać oczekiwaniom współczesnych użytkowników musimy wdrażać nowe rozwiązania programowe i organizacyjne. Aby zyskać nową wiedzę i nowe kompetencje, zrealizowaliśmy projekt Kurs na sukces w bibliotece dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach to organizacja bazująca na rozwoju – wciąż ucząca się i ucząca innych. Chcąc sprostać oczekiwaniom współczesnych użytkowników musimy wdrażać nowe rozwiązania programowe i organizacyjne. Aby zyskać nową wiedzę i nowe kompetencje, zrealizowaliśmy projekt Kurs na sukces w bibliotece dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych. Wartość dofinansowania wyniosła 301.810,88 złotych.

Miał on dla nas szczególne znaczenie, ponieważ trwały w tym czasie prace związane z rewitalizacją, przebudową i rozbudową budynku dawnego młyna w Żorach ze zmianą jego przeznaczenia na cele naszej biblioteki. To miejsce z ogromnym potencjałem i duże wyzwanie organizacyjne, za którym musiało iść wiele innowacyjnych rozwiązań i nowa jakość usług. Dlatego jako pracownicy biblioteki powinniśmy kształcić się zagranicą, dyskutować na temat kultury i dziedzictwa europejskiego, tworzyć i czerpać z europejskich wzorców edukacji pozaformalnej tak, aby własnym przykładem zachęcić społeczność do aktywności i innowacji.

 

Jako główne cele naszego projektu określiliśmy:

  • wzmocnienie kompetencji kluczowych kierownictwa i pracowników w zakresie edukacji pozaformalnej,
  • wzrost wiedzy zespołu na temat funkcjonowania innowacyjnych bibliotek europejskich,
  • poszerzenie oferty edukacji dorosłych i umiędzynarodowienie działań.

 

Do realizacji tych celów wybraliśmy mobilności typu job-shadowing, kursy języka angielskiego na Malcie oraz udział w dwóch międzynarodowych konferencjach dla bibliotekarzy Next Library® w Niemczech i w Danii. Wszystkie organizacje przyjmujące zostały wybrane w sposób świadomy i przemyślany w stosunku do naszych potrzeb. Wybór szkoły językowej nie nastręczał żadnych problemów – ich ilość na Malcie jest imponująca, a przy wyborze można kierować się opiniami studentów dostępnymi na różnych stronach internetowych.

 

Aby zapisać się na konferencję potrzebne jest baczne śledzenie pojawiających się informacji o zapisach, bo bilety rozchodzą się w ciągu kilku dni, a nawet godzin! Partnerów na job-shadowing postanowiliśmy poszukać w Skandynawii, gdyż wiadomym jest, że tamtejsze biblioteki są uważane za najlepsze w Europie, a czytanie książek to najczęstsza z form konsumpcji kultury wśród Skandynawów, którzy sięgają po książki niemal powszechnie. Poszukiwania konkretnych instytucji prowadziliśmy w oparciu o zasoby internetowe, rekomendacje innych zagranicznych bibliotek, z którymi współpracujemy, instytucji krajowych oraz własną wiedzę i doświadczenia. Nie bez znaczenia była renoma tych instytucji.

 

Ostateczny wybór padł na biblioteki publiczne w Aarhus (Dania), Espoo (Finlandia) oraz w Malmö (Szwecja). Te instytucje to awangarda współczesnego bibliotekarstwa. Zostały zaprojektowane z naciskiem na tworzenie przestrzeni doświadczeń, które oprócz wypożyczania zbiorów, zachęcają ludzi do pozostania w bibliotece i korzystania z innych form aktywności. Są na wskroś innowacyjne, o szerokim wachlarzu usług, ciekawych rozwiązaniach organizacyjnych oraz zatrudniające pracowników o różnych specjalnościach. To miejsca wymarzone do odwiedzenia i obserwacji pracy. Ich profil odpowiada potrzebom projektu i są gwarancją realizacji potrzeb edukacyjnych jego uczestników. Tym samym dostaliśmy szansę uczenia się od najlepszych! Ponadto dzięki zaprzyjaźnionemu duńskiemu architektowi odwiedziliśmy także biblioteki publiczne w Aabenraa, Billund, Esbjerg, Fredericia, Gram i Herning, które interesowały nas przede wszystkim pod względem rozwiązań funkcjonalnych. Niemal na bieżąco przesyłaliśmy nasze spostrzeżenia i sugestie do architekta przygotowującego projekt aranżacji wnętrz dla nowej siedziby biblioteki w Żorach.

 

Pracownicy są zachwyceni nowymi możliwościami rozwoju. Niemal wszyscy beneficjenci projektu Kurs na sukces w bibliotece po raz pierwszy w karierze zawodowej mogli uczestniczyć w job-shadowingu, międzynarodowej konferencji, czy uczyć się w szkole językowej zagranicą. A niektórzy dzięki projektowi po raz pierwszy w życiu przekroczyli granicę Polski lub lecieli samolotem! Beneficjenci są ogromnie zadowoleni z działań, stali się bardziej otwarci, bardziej ciekawi nowych rozwiązań, nowych możliwości jakie daje im uczestnictwo w Programie i projekcie.

Dzięki jego realizacji nastąpił wzrost wiedzy naszego zespołu na temat funkcjonowania innowacyjnych bibliotek europejskich, wzrost kompetencji w zakresie stosowania nowych technologii w edukacji pozaformalnej osób dorosłych, a także wzrost wiedzy i umiejętności w zakresie tworzenia atrakcyjnej oferty i skutecznej promocji. Wzrosła nasza wiedza i umiejętności w takich obszarach jak praca z migrantami, z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, równość płci i niedyskryminacja. Mobilności zaowocowały także poprawą komunikowania się w języku angielskim i nawiązaniem nowych kontaktów zawodowych. Przebywanie w środowisku wielonarodowościowym przyczyniło się do nadania wymiaru europejskiego naszej organizacji oraz otworzyło nas bardziej na inne kultury. Jest to nowa wartość, która nie powstałaby w przypadku realizacji projektu na poziomie krajowym.

 

Jesteś zainteresowany edukacją w bibliotekach? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Login (3)

Users have already commented on this article

Logi sisse või Registreeru, et kommenteerida.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Viimased arutelud

EPALE 2021 fookusteemad. Alustame!

Kutsume sind rikastama eelseisvata aastat oma panuse ja ekspertiisiga! Alustuseks võta osa veebiarutelust, mis toimub teisipäeval, 9. märtsil kell  10-16 (CET). Kirjalik arutelu toimub otseülekandena ja juhatab sisse 2021. aasta fookusteemad. Arutelu juhivad EPALE toimkonna nimel Gina Ebner ja  Aleksandra Kozyra EAEA-st.

Veel

EPALE kogukond: Jagage oma edukaid täiskasvanuhariduse projekte töökohal õppimise kohta.

Töökohal õppimise temaatilise fookuse osana tahame kuulda teie – EPALE kogukonna – arvamusi kõigi edukate projektide, algatuste ja programmide kohta.

Veel