chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

Ajaveeb

Kurs na sukces w bibliotece

17/02/2020
looja Aleksandra Zawa...
Keel: PL

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach to organizacja bazująca na rozwoju – wciąż ucząca się i ucząca innych. Chcąc sprostać oczekiwaniom współczesnych użytkowników musimy wdrażać nowe rozwiązania programowe i organizacyjne. Aby zyskać nową wiedzę i nowe kompetencje, zrealizowaliśmy projekt Kurs na sukces w bibliotece dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych. Wartość dofinansowania wyniosła 301.810,88 złotych.

Miał on dla nas szczególne znaczenie, ponieważ trwały w tym czasie prace związane z rewitalizacją, przebudową i rozbudową budynku dawnego młyna w Żorach ze zmianą jego przeznaczenia na cele naszej biblioteki. To miejsce z ogromnym potencjałem i duże wyzwanie organizacyjne, za którym musiało iść wiele innowacyjnych rozwiązań i nowa jakość usług. Dlatego jako pracownicy biblioteki powinniśmy kształcić się zagranicą, dyskutować na temat kultury i dziedzictwa europejskiego, tworzyć i czerpać z europejskich wzorców edukacji pozaformalnej tak, aby własnym przykładem zachęcić społeczność do aktywności i innowacji.

 

Jako główne cele naszego projektu określiliśmy:

  • wzmocnienie kompetencji kluczowych kierownictwa i pracowników w zakresie edukacji pozaformalnej,
  • wzrost wiedzy zespołu na temat funkcjonowania innowacyjnych bibliotek europejskich,
  • poszerzenie oferty edukacji dorosłych i umiędzynarodowienie działań.

 

Do realizacji tych celów wybraliśmy mobilności typu job-shadowing, kursy języka angielskiego na Malcie oraz udział w dwóch międzynarodowych konferencjach dla bibliotekarzy Next Library® w Niemczech i w Danii. Wszystkie organizacje przyjmujące zostały wybrane w sposób świadomy i przemyślany w stosunku do naszych potrzeb. Wybór szkoły językowej nie nastręczał żadnych problemów – ich ilość na Malcie jest imponująca, a przy wyborze można kierować się opiniami studentów dostępnymi na różnych stronach internetowych.

 

Aby zapisać się na konferencję potrzebne jest baczne śledzenie pojawiających się informacji o zapisach, bo bilety rozchodzą się w ciągu kilku dni, a nawet godzin! Partnerów na job-shadowing postanowiliśmy poszukać w Skandynawii, gdyż wiadomym jest, że tamtejsze biblioteki są uważane za najlepsze w Europie, a czytanie książek to najczęstsza z form konsumpcji kultury wśród Skandynawów, którzy sięgają po książki niemal powszechnie. Poszukiwania konkretnych instytucji prowadziliśmy w oparciu o zasoby internetowe, rekomendacje innych zagranicznych bibliotek, z którymi współpracujemy, instytucji krajowych oraz własną wiedzę i doświadczenia. Nie bez znaczenia była renoma tych instytucji.

 

Ostateczny wybór padł na biblioteki publiczne w Aarhus (Dania), Espoo (Finlandia) oraz w Malmö (Szwecja). Te instytucje to awangarda współczesnego bibliotekarstwa. Zostały zaprojektowane z naciskiem na tworzenie przestrzeni doświadczeń, które oprócz wypożyczania zbiorów, zachęcają ludzi do pozostania w bibliotece i korzystania z innych form aktywności. Są na wskroś innowacyjne, o szerokim wachlarzu usług, ciekawych rozwiązaniach organizacyjnych oraz zatrudniające pracowników o różnych specjalnościach. To miejsca wymarzone do odwiedzenia i obserwacji pracy. Ich profil odpowiada potrzebom projektu i są gwarancją realizacji potrzeb edukacyjnych jego uczestników. Tym samym dostaliśmy szansę uczenia się od najlepszych! Ponadto dzięki zaprzyjaźnionemu duńskiemu architektowi odwiedziliśmy także biblioteki publiczne w Aabenraa, Billund, Esbjerg, Fredericia, Gram i Herning, które interesowały nas przede wszystkim pod względem rozwiązań funkcjonalnych. Niemal na bieżąco przesyłaliśmy nasze spostrzeżenia i sugestie do architekta przygotowującego projekt aranżacji wnętrz dla nowej siedziby biblioteki w Żorach.

 

Pracownicy są zachwyceni nowymi możliwościami rozwoju. Niemal wszyscy beneficjenci projektu Kurs na sukces w bibliotece po raz pierwszy w karierze zawodowej mogli uczestniczyć w job-shadowingu, międzynarodowej konferencji, czy uczyć się w szkole językowej zagranicą. A niektórzy dzięki projektowi po raz pierwszy w życiu przekroczyli granicę Polski lub lecieli samolotem! Beneficjenci są ogromnie zadowoleni z działań, stali się bardziej otwarci, bardziej ciekawi nowych rozwiązań, nowych możliwości jakie daje im uczestnictwo w Programie i projekcie.

Dzięki jego realizacji nastąpił wzrost wiedzy naszego zespołu na temat funkcjonowania innowacyjnych bibliotek europejskich, wzrost kompetencji w zakresie stosowania nowych technologii w edukacji pozaformalnej osób dorosłych, a także wzrost wiedzy i umiejętności w zakresie tworzenia atrakcyjnej oferty i skutecznej promocji. Wzrosła nasza wiedza i umiejętności w takich obszarach jak praca z migrantami, z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, równość płci i niedyskryminacja. Mobilności zaowocowały także poprawą komunikowania się w języku angielskim i nawiązaniem nowych kontaktów zawodowych. Przebywanie w środowisku wielonarodowościowym przyczyniło się do nadania wymiaru europejskiego naszej organizacji oraz otworzyło nas bardziej na inne kultury. Jest to nowa wartość, która nie powstałaby w przypadku realizacji projektu na poziomie krajowym.

 

Jesteś zainteresowany edukacją w bibliotekach? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Kasutaja Karolina Suska pilt
    Wow! Dzięki za super inspirację. Gratuluję Wam podjęcia wyzwania, zrealizowania dużej ilości zadań w tym projekcie, a także otwartości na to co nowe. Możecie być świetnym przykładem dla innych bibliotek, które chciałyby coś zrobić, a czasem się boją. Jestem przekonana, że Wasz "kurs na sukces" przełoży się na wiele nowych inicjatyw. A ja chętnie będę pokazywała Was, jako przykład, że wszystko jest do zrobienia - mobilność międzynarodowa zespołu bibliotekarzy także!