chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

Uudistetoimetus

Skandinaviškas bendruomeniškumo pavyzdys - Vaggeryd biblioteka

27/11/2019
Keel: LT
Veggeryd biblioteka

Atvira, jauki ir demokratiška biblioteka. Tokius epitetus galima suteikti Vagerryd viešajai bibliotekai Švedijoje. Ši biblioteka laikoma bene aktyviausia bendruomenės kompetencijų telkėja, kurioje nuolat darbuojasi tik 4-5 bibliotekininkai, tačiau pastari darbai lenkia ir kelias dešimtis darbuotojų turinčių bibliotekų pasiekimus. Biblioteka dalinasi patalpomis su vietos gimnazija, tačiau yra puikia pritaikyta ne tik jaunimui, bet ir įvairaus amžiaus bibliotekos skaitytojams ir svečiams. Joje gausu interaktyvių žaidimų, komfortiškų interjero detalių bei poilsio zonų jaukiam laikui su knyga, veikia nedidelė kavinė, kurios erdves galima rezervuotis susitikimams, parodoms ar knygų ar projektų pristatymams.

Vienas sėkmingiausių bibliotekos projektų – kūrybinių dirbtuvių erdvė bendruomenėms (angl. Markerspace). Šioje erdvėje netrūksta priemonių išrankiausių kūrėjų skoniui. Bibliotekos lankytojai gali naudotis 3D spausdintuvais, siuvimo mašinomis ir kitais reikmenimis (angl. 3Doodler, littleBits, 4D Frame, Strawbees), programavimui skirta įranga, virtualios realybės akiniais (Epson BT 200,) planšetėmis su filmų kūrimo programomis, nuotraukų ir vaizdo siužetų maketavimo programėlėmis (angl. iMotion, iMovie). Galima sakyti, kad kūrybinė erdvė talpina viską, ko gali prireikti tiek rankdarbiams, tiek robotų kūrimui. Kolektyvai arba pavieniai skaitytojai gali atvykti į kūrybinę laboratoriją jiems patogiu laiku (nuo 10 iki 15 val.) arba iš anksto rezervuoti erdves individualiam darbui, dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose bei seminaruose ar net pasiskolinti rankdarbiams reikalingų medžiagų ir kurti namuose. Bibliotekos planuose – mobili kūrybinė erdvė, autobusiuku keliaujanti po Vaggeryd apskrities bibliotekas. Regiono bibliotekų specialistai bus supažindinti su kūrybinės erdvės teikiamomis galimybėmis ir išmaniosiomis programomis tam, kad galėtų perduoti žinias savo bibliotekos lankytojams.

Tačiau kūrybinė erdvė nėra vienintelis viešosios bibliotekos „juodasis arkliukas“. Puikus bendruomenės telkimo pavyzdys – kultūros paveldo projektas jaunimui. Iniciatyvos moto – „Būti ten, kur yra jaunas žmogus“. Projekto metu siekiama atkreipti jaunų žmonių dėmesį į skirtingas kultūros paveldo sritis, vietoves ir amatus bei taip formuoti asmeninį jauno žmogaus kultūros identitetą. Kultūros paveldo pažinimas vyksta per aktualias jaunimui temas, kurias pasiūlo patys projekto dalyviai, neapsiriboja vien tradicinėmis parodomis ar edukacijomis bei pažintimi su kultūros paveldo istoriją. Pastaroji pateikiama per šiuolaikišką prizmę – tatuiruočių meną (tatuiruočių raštai atliepia tradicinius tautinių drabužių raštus ir kt.) ir virtualią realybę (filmuojami reprezentaciniai filmai su 360 laipsniu kamera kultūros paveldo objektuose).

Išskirtinis ir Vaggeryd bibliotekos padalinys – Hagshult biblioteka. Nedideliame kambarėlyje veikianti biblioteka primena stebuklingų drabužių spintą, iš kurios žengiama į mistikos kupiną grožinės literatūros pasaulį. Tik kartą per savaitę veikianti biblioteka (ketvirtadieniais, 17-19 val.) nepraranda savo aktualumo ir nestokoja mažųjų skaitytojų dėmesio. Hagshult bibliotekos ir viso miestelio siela – bibliotekininkė Lilli-Ann Bertilsson. Senjorė ne tik aptarnauja nuolatinius bibliotekos skaitytojus, bet ir organizuoja bendruomenėms skirtus vakarus, kurių metu visus susirinkusius vaišina firminiu ir daugybę kulinarinių apdovanojimų laimėjusiu sūrio pyragu.

Daugiau apie kraštotyros veiklų aktualizavimą Švedijos bibliotekose bus pasakojama „Erasmus+“ projekto „Cultural Heritage for the Future: Discover, Share and Learn“ projekto partnerių tyrime „Libraries for communities“. Studijoje siekiama atskleisti, kodėl kultūros paveldo tema yra reikšminga suaugusiųjų švietime ir kaip ji gali pasitarnauti telkiant vietos bendruomenę. Taip pat rasite projekto partnerių iš Danijos, Estijos, Slovėnijos ir Lietuvos bibliotekų iniciatyvų ir skirtingoms visuomenės grupėms organizuojamų renginių bei paslaugų pristatymus, kuriuos papildys nuotraukos ir vaizdo įrašai.

Projekto „Kultūros paveldas ateičiai: atrask, mokykis ir dalinkis“ įgyvendinimo laikotarpis: 2018.09.01 - 2020.08.31. Projekto numeris: 2018-1-LT01-KA204-047028. 

Šis projektas finansuojamas remiant Europos komisijai „Erasmus+“ programos lėšomis, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn