chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

 
 

Ajaveeb

Trochę o zespołach rozproszonych, a trochę o uczeniu się z tekstów

14/10/2019
looja Radek Czahajda
Keel: PL

W drodze do Krakowa na szkolenie ze współpracy w zespołach rozproszonych miałem przyjemność zapoznać się z książką Andrzeja Koniuka „Manager. Poradnik działań skutecznych i angażujących”. Ta lektura zainspirowała mnie do wielu rzeczy, dlatego polecam ją serdecznie osobom, które szkolą menedżerów średniego szczebla, jak i samym menedżerom. Po lekturze zdałem sobie sprawę, że badam skuteczność, a nie efektywność szkoleń, jak do tej pory myślałem. Nie interesuje mnie, jak zrobić najbardziej oszczędne czy szybkie szkolenie, ale jak zrobić szkolenie tak, żeby osiągnęło swoje cele. Potem może przyjdzie czas na optymalizację.

Andrzej w swojej książce bawi się formą, skłaniając mocno czytelnika do refleksji, pracy nad sobą, wdrażania rozwiązań w swoją praktykę. Mimo że widziałem już takie zabiegi w książkach, często je zwyczajnie pomijałem, chcąc jak najszybciej uporać się z lekturą. Tu w końcu zadziałało. Tam, gdzie trzeba było się zatrzymać, zatrzymywałem się. Gdzie trzeba było zrobić listę, robiłem listę itp.

To zainspirowało mnie do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób ja daję Wam przestrzeń do interakcji z moimi tekstami. W większości z nich, mimo że pełno jest konkretnej wiedzy, sposób jej przekazu nie sprzyja zapamiętywaniu czy zrozumieniu. Nie ma odwołań do znanych Wam schematów czy możliwości interakcji z przekazywaną wiedzą, co przecież jest tak ważną częścią stosowanych przez nas wszystkich metod nauczania.

  

W tym artykule chciałbym to zmienić, troszkę poeksperymentować formą. Opowiem Wam o badaniach prof. J.F. Nunamakera, jednego z ośmiu ludzi wymienionych przez "Forbes" jako kluczowych innowatorów IT. Profesor Nunamaker zajmował się między innymi skutecznością w zespołach rozproszonych. W związku z globalizacją temat ten jest coraz bardziej popularny i ważny, co też obserwuję w liczbie zapytań o szkolenia w tym obszarze, dlatego myślę, że ta wiedza może Wam się przydać.

Nunamaker przez lata badał wiele zespołów pracujących w różnych lokalizacjach. Na tej podstawie określił 9 kluczowych wyzwań, przed jakimi stoją zespoły rozproszone[i]. Opiszę je poniżej i zaproszę do małego wyzwania.

  

Po lekturze zaproponujcie w komentarzach pomysł(y) na sposoby zmniejszenia wpływu tych wyzwań na zespoły rozproszone. Konkretne rozwiązania, które być może stosujecie, lub które, wydaje się Wam, że mogłyby pomóc.

  

Jeśli tylko tych pomysłów uzbieramy 15 – podzielę się z Wami opartym o badania brytyjskich naukowców kompasem kompetencji przywódcy zespołu rozproszonego[ii]. Jeśli uzbiera się ich 45, to podzielę się z Wami tym, co Nunamaker po swoich badaniach uznał za najskuteczniejszą i najprostszą (czyli najefektywniejszą :D) metodę walczenia z większością tych wyzwań. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie 3 pomysły. Jeśli pomysłów nie uzbiera się wcale, to będę miał więcej wolnego :)) Zapraszam do zbierania Świeżaków Komenciaków!

  

Wyzwania zespołów rozproszonych

/et/file/zaufanie-jest-klejem-globalnego-biurazaufanie jest klejem globalnego biura

zaufanie jest klejem globalnego biura

  

Obserwując zespoły rozproszone prof. Nunamaker zauważył, że bardzo różnią się od takich, które pracują w jednym miejscu. W swoim opracowaniu przytoczył ciekawą anegdotę: 
Osoby pracujące w dwóch różnych miejscach wypracowywały rozwiązania na ważne wyzwanie w ich projekcie, komunikując się za pomocą chatu. Jedna ze stron nagle przestała się odzywać i brać udziału w dyskusji, a po godzinie okazało się, że zapomnieli o prowadzonej burzy mózgów i udali się na lunch.

  

Nunamaker twierdził, że wystarczy 10 minut, żebyśmy zapomnieli o tym, że gdzieś tam na drugim końcu globu jest ktoś, kto czegoś od nas potrzebuje! Poniżej opisuję 9 wyzwań, które najczęściej utrudniały lub uniemożliwiały pracę obserwowanych przez tego wybitnego naukowca zespołów.

  

  • Utrata wielu niewerbalnych wskazówek - nie sposób określić, jak ktoś zareagował na maila, nie jest łatwo ustalić, kto chce coś powiedzieć podczas telekonferencji, trudno domyślić się, że ktoś danego dnia nie przyszedł do pracy, jeśli nie możemy zobaczyć pustego biurka.
  • Ograniczone środki nieformalnych kontaktów - zespoły rozproszone powstają w ściśle określonym celu i często buduje się jedynie kanały komunikacji formalnej. Kolegów z takiego zespołu nie spotkamy podczas przerwy kawowej, lunchu ani na zakupach w osiedlowym sklepie. 
  • Ograniczone możliwości zawierania znajomości - nawet na spotkaniach biznesowych organizowanych na żywo znajdzie się chwila na small talk pomiędzy uczestnikami. Takich warunków nie daje wideokonferencja, która przeważnie skupia się na celach biznesowych.
  • Różnice w strefach czasowych - niewielkie różnice ograniczają możliwości wykorzystania synchronicznych form kontaktu, a znaczne różnice całkowicie je uniemożliwiają. To często wydłuża proces uzyskiwania pilnych informacji do pełnego dnia roboczego. 
  • Skomplikowana, niepewna technologia - maile nie trafiają do odbiorców, brak zasięgu sieci utrudnia prowadzenie telekonferencji, awaria komputera uniemożliwia udział w spotkaniu, a problemy z dostępami uniemożliwiają swobodną wymianę plików.
  • Budowanie konsensusu na odległość - dochodzenie do porozumienia przez internet wymaga lepszego zorganizowania tego procesu i zróżnicowania form komunikacji.
  • Budowanie współdzielonego sensu na odległość - ograniczenie w formach komunikacji utrudnia przekazywanie znaczenia ukrytego za słowami, które często sprawia trudności nawet osobom pracującym w zespole skupionym w jednej lokacji.
  • Różne kultury organizacyjne - organizacja pracy różni się pomiędzy firmami w takich obszarach, jak stosowane w komunikacji technologie, częstości przekazywanej informacji zwrotnej, raportowanie postępów czy poziom autonomii w realizacji działań.  
  • Różne kultury narodowe - uwarunkowania społeczno-kulturalne, w jakich wychowują się ludzie, bardzo wpływają na ich późniejsze funkcjonowanie w biznesie. Na przykład osoby z krajów o wysokim współczynniku indywidualizmu mogą mieć większe trudności w proszeniu o pomoc, a osoby z krajów charakteryzujących się unikaniem niepewności mniej chętnie przejmują odpowiedzialność za zadanie.

  

Macie pomysły na rozwiązania dla tych wyzwań? A może sami ich doświadczyliście? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!


[i]  Nunamaker, J. F., Reinig, B. A., & Briggs, R. O. (2009). Principles for effective virtual teamwork. Communications of the ACM, 52(4), 113. https://doi.org/10.1145/1498765.1498797

[ii] Maduka, N. S., Edwards, H., Greenwood, D., Osborne, A., & Babatunde, S. O. (2018). Analysis of competencies for effective virtual team leadership in building successful organisations. Benchmarking: An International Journal, 25(2), 696–712. https://doi.org/10.1108/IJRDM-07-2015-0103

  

  

  

***

Radosław Czahajda – trener, naukowiec, aktywista. Koordynator europejskiej społeczności Trainers' Forum, współfundator inkubatora innowacji społecznych Impossible. Przeprowadził ponad 1500 godzin warsztatów, szkoleń i wystąpień dla trenerów, korporacji i organizacji pozarządowych w kilkunastu krajach Europy. W działalności naukowej szuka odpowiedzi na to, jak organizować najbardziej skuteczne szkolenia, a w trakcie warsztatów i wystąpień konferencyjnych promuje ważne odkrycia naukowe w obszarach edukacji, zasobów ludzkich, przedsiębiorczości i marketingu. Ambasador EPALE.

  

Zobacz także:

Sam się nie znasz! z poważaniem Abraham Maslow

Naukowy insight: narzędzia wspierające procesy poznawcze

Nie nazywaj przerwy kawowej networkingiem

Dlaczego Tuckman nie jest dobrym modelem opisującym proces grupowy?

Co wpływa na zaangażowanie podczas kursów online?

Szkolenia oparte na badaniach - przykłady aktywności

Cztery sprawdzone sposoby rozwoju kreatywności i jeden słaby

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn