chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

 
 

Uudistetoimetus

Suomijos suaugusiųjų švietimo tradicijos įkvepia veiklų plėtotei

10/10/2019
Keel: LT

Į darbo stebėjimo veiklą  Pieksamaki (Suomija) švietimo centre kartu su Pakruojo švietimo centro direktore Rima Juozapavičiene vykome turėdamos tikslą – betarpiškai   domėtis  Suomijos senjorų mokymo/si sąlygomis, formomis, veiklų organizavimo ypatumais. Dar kartą įsitikinome  - užmegzti tarptautinio bendradarbiavimo ryšiai (Pakruojo švietimo centras 2010-2012 metais koordinavo ir įgyvendino  Grundtvig mokymosi partnerystę  kartų bendradarbiavimo ir mokymosi šeimoje stiprinimo tema; Pieksamaki švietimo centras tuomet buvo vienas iš partnerių) suteikė galimybę gauti idėjų  2015 m. Pakruojyje įkurto Trečiojo amžiaus universiteto veiklos plėtotei.  

Suomijos  centrinėje dalyje esančio Pieksamaki miestelio (18 000 gyventojų) suaugusiųjų švietimo centro direktorė Paivi Majoinen ir visas jos kolektyvas draugiškai ir geranoriškai dalinosi

sukaupta gerąja suaugusiųjų mokymo(si) patirtimi. Suaugusiųjų švietimo tradicijos čia gyvuoja jau virš šimto metų. Jų tikslas -  skatinti kultūrinę ir edukacinę lygybę,  suteikti galimybes įgyti reikalingų įgūdžių ir tobulinti asmenybę.

Pasiūla ir veiklos formų įvairovė  suaugusiesiems - tiesiog stebinanti. Pieksamaki švietimo centre per metus apsilanko apie 250 tūkstančių lankytojų. Jiems yra siūloma 18 tūkstančių valandų įvairios tematikos veiklų: anglų, italų, ispanų, vokiečių, estų, kinų, graikų kalbų kursai, jogos, suomių sukurtos sporto šakos Asahi Nordic užsiėmimai, dainavimo, teatro, audimo, ikonų tapymo ir įvairių rankdarbių pamokos. Siūlomi užsiėmimai ir mamoms su ikimokyklinio amžiaus vaikais. Su pastaraisiais dirba ankstyvojo ugdymo pedagogė ir lavina jų muzikinius gebėjimus.

Užsiėmimuose gali dalyvauti visi norintys, neatsižvelgiant į jų amžių ar išsilavinimą. Kalbų

mokymas vyksta grupėse pagal skirtingus mokėjimo lygius. Grupių dydžiai įvairūs - nuo 5 iki 14 dalyvių.

Visi lankytojai moka simbolinį mokestį už užsiėmimus. Ypač didelis dėmesys yra skiriamas emigrantams.  Jiems visiems yra sudaroma galimybė mokytis suomių kalbos. Jos nemokant, įsidarbinimo galimybės labai menkos. Suomių kalbos kursai nemokami – juos finansuojama valstybė.

Ypatingai vertinga buvo stebėti ir dalyvauti kalbų mokymosi užsiėmimuose. Viena iš labiausiai įsimintinų centro veiklų - ,,Multikultūrinė kavinė“. Švietimo centras du kartus per mėnesį organizuoja užsieniečių ar pačių suomių, kurie pabuvojo užsienyje, susitikimus. Čia susirinkę žmonės dažniausiai bendrauja anglų kalba, pasakoja apie savo gimtąją šalį, keliones, dalinasi įspūdžiais ir informacija, vaišina vieni kitus savo šalių tradiciniais valgiais. Čia dalyvauti gali visi norintys miestelio gyventojai ir jo svečiai.  Taip tobulinamos ne tik anglų, bet ir kitų užsienio  kalbų žinios, dalinamasi spalvingomis kultūrinėmis patirtimis. Tarsi šios veiklos tąsa – siūlomas ir organizuojamas kalbų mokymąsis porose. ,,Multikultūrinėje kavinėje“ sutikome jaunuolį iš Vokietijos, kuris tuo metu savanoriavo Pieksamaki socialines paslaugas teikiančioje įstaigoje. Prieš atvažiuodamas jis susisiekė su švietimo centru, kuris surado moterį, norinčią išmokti vokiečių kalbos, o mainais - pasiryžusią mokyti jaunuolį suomių kalbos. Taip šie du žmonės sėkmingai moko vienas kitą savo gimtųjų kalbų.

Pieksamaki švietimo centro veiklų, skirtų senjorams,  tikslas - lavinti, šviesti žmogų, padėti jam natūraliai tobulėti. Ypač pabrėžiamas socialinis aspektas - teigiamas požiūris į gyvenimą, dalyvavimas įvairiose veiklose, saviraiška, gebėjimas bendrauti su kitomis įvairaus amžiaus žmonių grupėmis, priklausymas bendruomenei, pomėgių turėjimas. Kiekvienas užsiėmimas turi savaime suprantamą  dalį – kavos ceremoniją. Centro direktorė Paivi akcentavo, kad šalia mokymo(si)  jie taip kuria erdvę neformaliam bendravimui – išsipasakojimams, asmeninių problemų ir džiaugsmų aptarimui.

Darbo stebėjimo veiklos metu aptartos idėjos jau  prigyja Pakruojo švietimo centre. Viena iš jų – dainavimo užsiėmimai. Suomijos senjorai, vadovaujami muzikos mokytojo, renkasi kino salės patalpose, patogiai susėda. Ekrane – dainų žodžiai. Kartu atliekamos dainos suvienija visus susirinkusiuosius, praskaidrina jų dieną. Veikla labai lengvai organizuojama, nereikalauja didelių išlaidų. Jau nuo šio rudens, bendradarbiaudamas su socialiniu partneriu – muzikos mokykla, Pakruojo švietimo centras kvies senjorus į  ,,Dainavimo pamokas TAU“.

 

 

 

 

Darbo stebėjimo veikla vyko įgyvendinant projektą „Veiklų senjorams įvairovės ir kokybės užtikrinimas  stiprinant švietėjų kompetencijas“ pagal Erasmus+ Programos 1 pagrindinį veiksmą – asmenų mobilumas mokymosi tikslais  (Nr. 2018-1-LT01-KA104-046908).

Autorė – Greta Jasiūnienė, Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centro metodininkė,  anglų kalbos filologė. Andragogikos srityje dirba nuo 2007 m., veda anglų kalbos kursus suaugusiems, turi  suaugusiųjų švietimo projektų vykdymo patirties.

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn