Liigu edasi põhisisu juurde
Event Details
27 Sep
2020

II Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa nt.: „PAMIĘĆ – HISTORIA – TOŻSAMOŚĆ. HUMANISTYKA I NAUKI SPOŁECZNE WOBEC PROBLEMÓW WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA”

Poland
Opole
to

Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego ma zaszczyt zaprosić na: II Interdyscyplinarną Konferencję Naukową nt.: „PAMIĘĆ – HISTORIA – TOŻSAMOŚĆ. HUMANISTYKA I NAUKI SPOŁECZNE WOBEC PROBLEMÓW WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA”, która odbędzie się 27-28 września 2020 r. Miejsce konferencji: Uniwersytet Opolski, Collegium Maius, Plac Kopernika 11A, 45-040 Opole. Celem konferencji jest wspólne zastanowienie się nad możliwościami i konkretnymi działaniami humanistyki i nauk społecznych wobec współczesnych kryzysów, zagrożeń, deficytów i potencjalnych konfliktów. Humanistyka i nauki społeczne to dwie dziedziny nauki, które odpowiedzialne są dzisiaj zarówno za ich diagnozę jak i prognozę i generowanie rozwiązań na przyszłość.

Sesje problemowe: 1. Inni, obcy, tubylcy, czyli jak budować dzisiaj tożsamość wspólnoty. 2. Wzorce kultury a tożsamość. 3. Problemy z historią – między prawdą a narracją. 4. Zagrożone dzieciństwo: rodzina, szkoła, grupa rówieśnicza jako współcześni wychowawcy. 5. Media i współczesne środki komunikacji wobec rozwoju. 6. Edukacja włączająca – problemy, możliwości, działania. 7. Nauczyciel współcześnie nie/potrzebny.

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w konferencji zarówno teoretyków, badaczy, przedstawicieli środowisk akademickich, jak i praktyków: nauczycieli i samorządowców, przedstawicieli świata kultury, organizacji pozarządowych, władz lokalnych, środowisk miejskich, którym bliska jest jej problematyka lub którzy angażują się w działania, znajdujące się w polu problemowym tego naukowego wydarzenia.

Event Details
Olek
As planned
Sündmuse tüüp
Konverents
Ürituse veebisait
Korraldaja tüüp
Muu üritus
Organiser name
Instytut Nauk Pedagogicznych
Wydział Nauk Społecznych
Uniwersytet Opolski
Komitet organizacyjny:
Prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz – Uniwersytet Opolski
Dr Ewa Jędrzejowska – Uniwersytet Opolski
Dr Iwona Konopnicka – Uniwersytet Opolski
Dr Irena Koszyk – Wydział Oświaty Miasta Opola
Dr Grzegorz Kozdraś – Uniwersytet Opolski
Dr Bronisława Ogonowski – Wydział Oświaty Miasta Opola
Dr Zofia Remiszewska – Uniwersytet Opolski
Dr Katarzyna Wereszczyńska – Uniwersytet Opolski
Dr Stanisława Włoch – Uniwersytet Opolski
Mgr Agnieszka Bąkowska – Uniwersytet Opolski
Mgr Paweł Cieśla – Uniwersytet Opolski
Mgr Adam Konopnicki – Uniwersytet Opolski
Mgr Marek Wiendlocha – Uniwersytet Opolski

Patronat:
J.M. Rektor Uniwersytetu Opolskiego Prof. dr hab. Marek Masnyk
Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski
Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk
Polskie Towarzystwo Pedagogiczne
Współorganizatorzy:
Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu
Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Partnerzy:
Teatr Zapadnia
Kontaktandmed
Instytut Nauk Pedagogicznych
Uniwersytet Opolski
e-mail: konferencja.pht@uni.opole.pl
www: inp.wns.uni.opole.pl/konferencjapht
Facebook: Konferencja „Pamięć – Historia – Tożsamość”
Sihtrühm
Õppejõud, üliõpilased, teadurid andragoogika alal
Kaetud teema
Eesmärgid
Zaproszenie organizatorów:
Już po raz drugi zapraszamy do Opola na debatę dotyczącą problematyki związanej z tytułowymi kategoriami: Pamięć – Historia – Tożsamość. Chcemy wspólnie zastanowić się nad możliwościami i konkretnymi działaniami humanistyki i nauk społecznych wobec współczesnych kryzysów, zagrożeń, deficytów i potencjalnych konfliktów. Humanistyka i nauki społeczne to dwie dziedziny nauki, które odpowiedzialne są dzisiaj zarówno za ich diagnozę jak i prognozę i generowanie rozwiązań na przyszłość. Problemy, przed którymi dzisiaj wszyscy stoimy dotyczą zarówno naszych najbliższych, elementarnych relacji z drugim człowiekiem, naszych związków rodzinnych, procesów wychowania, które inicjujemy i w których uczestniczymy, naszej edukacji i sfery publicznej, naszego zaangażowania i naszych działań. Świat rodziny, szkoły, grupy rówieśniczej, mediów, sfery publicznej, świat polityki i procesów zarządzania poddawany jest krytyce, podlega nieustannej zmianie, traci swoje uniwersalne podstawy. Jak na te zmiany reaguje humanistyka i nauki społeczne? Czy i jak je opisują? Czy i jak próbują im przeciwdziałać i je rozwiązywać? Jakie teorie i jakie praktyki (konkretne działania) znajdziemy dzisiaj w obszarze humanistyki i nauk społecznych? Czy i w jaki sposób nasza kultura, nasz społeczny świat zachowuje jeszcze ciągłość i oparcie w społecznej pamięci, w pamięci naszej wspólnoty? Jak rozumiemy i jak czytamy dzisiaj naszą historię? Jak konstruujemy dzisiaj naszą tożsamość? Wokół tych pytań chcielibyśmy zorganizować naszą opolską debatę.
Tradycyjnie już nasze zaproszenie kierujemy do przedstawicieli wszystkich dyscyplin humanistyki i nauk społecznych, do teoretyków i do praktyków. Podzielmy się naszymi diagnozami współczesnych problemów, zagrożeń, trudności. Podzielmy się teoriami humanistyki i nauk społecznych, które pomagają nam je zrozumieć, opisać i jakoś „oswoić”. Podzielmy się opisem naszych badań w tym zakresie. Podzielmy się także opisem podejmowanych przez nas działań będących na problemy te odpowiedzią. Serdecznie zapraszamy.
Eeldatavad õpitulemused
Publikacja:
Aktywnych uczestników konferencji zapraszamy do nadsyłania tekstów, które po pozytywnej recenzji opublikowane zostaną w monografii wydanej przez Oficynę Wydawniczą „Impuls” do końca lutego 2021 roku.

Teksty prosimy przesyłać do 10 września 2020 roku na adres mailowy konferencja.pht@uni.opole.pl
Osavõtutasu
Jah

Sul on silma jäänud mõni sündmus?

Jaga seda teistega! Vajuta allolevale lingile ja soovita sündmust!

Viimased arutelud

EPALE 2021 fookusteemad. Alustame!

Kutsume sind rikastama eelseisvata aastat oma panuse ja ekspertiisiga! Alustuseks võta osa veebiarutelust, mis toimub teisipäeval, 9. märtsil kell  10-16 (CET). Kirjalik arutelu toimub otseülekandena ja juhatab sisse 2021. aasta fookusteemad. Arutelu juhivad EPALE toimkonna nimel Gina Ebner ja  Aleksandra Kozyra EAEA-st.

Veel

EPALE kogukond: Jagage oma edukaid täiskasvanuhariduse projekte töökohal õppimise kohta.

Töökohal õppimise temaatilise fookuse osana tahame kuulda teie – EPALE kogukonna – arvamusi kõigi edukate projektide, algatuste ja programmide kohta.

Veel