chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

 
 

Kalender

Festival / Stopy v snehu - prednáška o umelcovi Michalovi Kernovi

Postitaja Peter Maľa 2 kuud 2 nädalat tagasi

Teisipäev 26 November 2019
Banská Bystrica
,

V rámci festivalu Prvý človek bol umelec 4 v Bethlenovom dome a Pretóriu Vás Stredoslovenská galéria pozýva na prednášku o umelcovi Michalovi Kernovi a jeho tvorbe v krajine (land art) s Danielou Čarnou, kurátorkou súčasného umenia a galerijnou pedagogičkou Kunsthalle Bratislava, ktorá sa zaoberá dlhodobo jeho tvorbou a je tiež autorkou jeho monografie.

Michal Kern bol po celý svoj umelecký aj osobný život spojený a prepojený s prírodou, ktorá mu poskytovala nielen zátišie na intímne chvíle rozjímaní, ale výrazne mu slúžila aj ako ateliér. Doslova. V podstate všetky jeho umelecké diela vychádzajú z pozorného a dlhého pozorovania prírody, jej kolobehov a procesov v nej.

Autor patrí k predstaviteľom generácie, ktorá koncom 60. a v 70. rokoch 20. storočia tvorbou citlivo reagovala na výzvy ochrany životného prostredia, ktoré sú viac ako aktuálne aj dnes. V jeho interpretácii získal land art (umenie v krajine) rozmer blízky vizuálnej poézii. Jej prostredníctvom v nás zanecháva stopu a pozýva objaviť osobný vzťah k prostrediu okolo nás. Do krajiny vstupuje veľmi citlivo. Umelec si uvedomuje svoje telo a stopy, ktoré jeho aktivita v krajine zanecháva. Zároveň pracuje s fyzikálnymi danosťami prostredia. Napríklad so svetlom, reflexiou, ale aj skupenstvom materiálov. V zasneženej krajine je to práve dobrá viditeľnosť stôp. Kern stopami do snehu vytvára línie presne tak ako ceruzou na papier.


Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria
Prednášajúca: Daniela Čarná
Miesto konania: Bethlenov dom (1. poschodie), Dolná 8, Banská Bystrica
Termín: 26. 11. o 17.00 hod.,

"Napísať projekt pre milióny ľudí, aby sa dotkli rosy a žili v súzvuku so zákonom prírody." (M. Kern)

Vstup voľný.

Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

/et/file/kernstredoslovenskagaleriajpgkern_stredoslovenska_galeria.jpg

Obrázok: zdroj Stredoslovenská galéria

Põhikeel:
Osavõtutasu: 
Ei
Veebiüritus: 
Ei
Korraldaja: 
Stredoslovenská galéria
Korraldaja tüüp: 
Muu üritus
Kontaktandmed: 
edukacne@ssgbb.sk
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn