chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

Ajaveeb

Infografikas izmantošana pieaugušo mācīšanā

06/08/2018
looja Sandra Pallo
Keel: LV

Kādu laiku atpakaļ man bija iespēja piedalīties mācībās par infografikas izmantošanu izglītībā. Atceros, ar kādu aizrautību zīmēju dažādus plakātus, rakstīju dažādus virsrakstus un attēloju sakāmvārdus, zīmējot simbolus. Mācības beidzās, bet interese par infografikas izmantošanu mācībās ir tikai palielinājusies, un šobrīd liekas neiespējami mācīt kādam kaut ko bez infografikas izmantošanas. Iespējas to pielietot ir visplašākās.  Infografiku var izmantot, dažādojot mācību procesu un padarot mācīšanos aizraujošāku un rezultatīvāku.

 

Kas ir infografika

Infografikas ideja ir maksimāli uzskatāmi un loģiski sniegt lielu informācijas apjomu, mūsu uztverei ērtā veidā. Tā ir vizuāli vienkāršota sarežģītu datu attēlošana, lai radītu interesi, visiem pieejamā un saprotamā formā.

Infografikas veidošanas struktūra ir vienkārša un izmantojama ne tikai pieaugušo izglītotājam, bet arī mācību dalībniekiem. Tās veidošanas secība ir:

 • Tēmas un mērķa izvēle
 • Informācijas savākšana, apkopošana
 • Informācijas sistematizēšana
 • Skices radīšana
 • Rezultāts

/et/file/infografika-1jpginfografika-1.jpg

 

Izmantojamie materiāli

Materiāli pieejami un visiem labi zināmi – papīrs, flomāsters un zīmulis. Protams, ja gribam pilnveidot zīmēšanas un attēla vizuālo izskatu, varam izmantot speciālus flomāsterus, ko var iegādāties NEULAND mājas lapā un iepazīties www.neuland.com. Savā pieredzē gan esmu secinājusi, ka lieliski noder jebkuri flomāsteri un marķieri.

/et/file/flomasteripngflomasteri.png

Strādājot ar infografiku, tā būs piemērojama auditorijās līdz 30 dalībniekiem, ja dalībnieku skaits būs lielāks, attēls būs grūti uztverams un tās izmantošanas efektivitāte nebūs pietiekama.

 

Kā infografika var noderēt mācībās?

Mācībās pieaugušo izglītotājs daudz vairāk var iesaistīt dalībniekus, rosinot dalībniekiem patstāvīgi meklēt un iepazīties ar informāciju, savstarpēji diskutēt un strukturēt informāciju, domājot kā interesantāk, saprotamāk un vienkāršāk to izstāstīt citiem. Gatavojot infografiku, mācību dalībniekiem attīstās kritiskās domāšanas un analīzes prasme. Pilnveidojas arī dalībnieku profesionālā komunikācija par jebkuru jomu un nozari.

Mācot pieaugušos, infografiku varam izmantot vairākos veidos:

 • Interpretējot infografiku – tam būs nepieciešami dažādi dati un jau gatavas infografikas, kuras varam sagatavot un dot mācību dalībniekiem analizēt un izdarīt secinājumus, domāt par tiešo un slēpto informāciju, ko varam nolasīt interpretējot gatavas infografikas par dažādām tēmām
 • Datu vizualizācija – mācam domāt un izvērtēt kā dažādos veidos (grafiki, shēmas, simboli, tabulas utt.) varam pasniegt informāciju, kā labāk to attēlot, kā attēls var izmainīt informācijas uztveri
 • Kritiskā infografikas analīze – attīstām kritiskās domāšanas prasmi, analizējot un salīdzinot dažādus datus, rādītājus un to vizuālos attēlojumus
 • Infografikas veidošana – šī prasme apvienos visas iepriekšējās, bet vēl dalībniekiem nāksies sameklēt un apkopot informāciju, tad strukturēt to un domāt kā labāk attēlot citiem šo informāciju.

Balstoties uz šiem paņēmieniem, varam dažādot mācības gan mācot valodu, grāmatvedību, sociālās zinības, praktiskos darbus un attīstot personību. Infografika nodarbībās būs noderīga gan pedagogam, gan mācību dalībniekiem. Tas palīdzēs labāk iegaumēt, strukturēt, analizēt informāciju, savstarpēji sadarbojoties un aktivizējot pasīvo vārdu krājumu.

 

Daži piemēri

Ņemam A1 formāta lapu un glīti noformējam, šo lapu varam izmantot ļoti dažādi pieaugušo mācīšanā:

 • Grupas dalībnieku iepazīšanās vieta (katrs grupas dalībnieks pielīmē savu vārdu uz kopējās bildes)
 • Mācību vajadzību savākšanas un strukturēšanas vieta (dalībnieki uz lapiņām uzraksta savas mācību vajadzības un pielīmē, tiek fiksēti arī mācību pasūtītāja un pasniedzēja mērķi)
 • Vieta noteikumiem grupas vadītājam un dalībniekiem (grupa ar pasniedzēju vienojas par noteikumiem, ko visi ievēros mācību laikā)
 • Nodarbības satura un paužu laiki (uz lapas uzrakstām svarīgākās tēmas, nodarbību pārtraukumus un noslēguma laiku)
 • Uzdevumu instrukcijas fiksēšana (pasniedzējs secīgi pieraksta un ilustrē ar simboliem uzdevuma instrukciju)
 • Jautājumi un uzdevuma analīzes shēma (pasniedzējs pieraksta jautājumus, uz kuriem nodarbību dalībniekiem ir jāatbild analizējot uzdevumu)
 • Grupas dalībnieku jautājumu “stāvvieta” (nodarbības vai lekcijas laikā dalībniekiem rodas jautājums, kurš tiek nolikts “stāvvietā”, lai nodarbības noslēgumā uz to atbildētu; arī dalībnieki nodarbību laikā paši var uzrakstīt jautājumus, uz kuriem pieaugušo izglītotājs var atbildēt nodarbības beigās)

/et/file/infografikas-2-4pnginfografikas-2-4.png

 

Infografika var būt arī kā lekcija vai prezentācija par noteiktu tēmu, svarīgi, ka zīmējums top vienlaicīgi ar stāstījumu, tāpēc skice var būt veidota ar zīmuli, bet pieaugušo izglītotāja stāstījums vienlaicīgi zīmēts ar flomāsteru un pavadīts ar stāstījumu par kādu tēmu. Zīmēšana piesaistīs grupas dalībnieku uzmanību un rosinās viņu iztēli un domāšanu.

/et/file/infografika-5jpginfografika-5.jpg

Piemērs par personāla ciklu uzņēmumā vai iestādē. Sākumā atlasām personālu, tad mācam jauno darbinieku, tad motivējam piedāvājot dažādus stimulus, tad domājam par tālāko attīstību uzņēmumā vai ārpus tā.      

Infografiku var veidot arī grupas dalībnieki, īpaši, ja aplūkojamā tēma ir zināma un par to ir atrodama pietiekami daudz informācija.

 

Sandra Pallo, Latvijas Pieaugušo izglītības apvienības izglītības eksperte

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
 • Kasutaja Beāte Lozberga pilt
  Manuprāt, infografika ir ļoti populārs, interesants un mūsdienīgs informācijas izplatīšanas veids. Mēs saskaramies ar aizvien lielāku datu un informācijas daudzumu, tāpēc infografika palīdz mūsdienās pieejamo informāciju un liela apjoma datus pasniegt uzskatāmākā veidā. Es pati esmu veidojusi inforgafikas un man šis process likās interesants. Noteikti ieviestu arī savā pedagoģiskajā procesā šo metodi, jo infografikas veidošana attīsta tik daudz prasmju, sākot ar kritisku informācijas atlasi un beidzot ar-informācijas sastrukturēšanu gaumīgā, uzmanības piesaistošā veidā. Pēc manām domām, infografikas veidošana ir radošs process, kuru var veikt gan individuāli, gan arī grupās, tas var arī veicināt klases saliedētību un velmi iesaistīties mācību procesā.
 • Kasutaja Anda Tora pilt
  Paldies raksta autorei par izsmeļošu informāciju, kā veidot infografikus! Pārsvarā jau cilvēki grib redzēt informāciju strukturētu, bieži vien vizualizētu, taču viņi šaubās, vai spēs uzzīmēt. Tāpēc var izmantot arī dažādas programmas, kurās var veidot infografikus. Savulaik esmu skolā skolēniem uzdevusi uzdevumu, izveidot infografiku. Viņiem patika šī koncentrētā infografikas forma - informācijas attēlošanas veids. Labi piemēri tās veidošanā ir Infogr.am programma un Pictochart.
  Ja nepieciešami uzskatāmi infografiki par mūsu ikdienas nodarbēm, politiku vai citiem procesiem, tad interesantus infografikus var atrast žurnālā "Ir", dažreiz tādus var atrast arī "Sestdienā".
  Man patīk, ka, izmantojot infografikus, var veikt informācijas koncentrāciju, paša vissvarīgākā atlasi un pēc tam tā attēlošanu cilvēkam izprotamā formā, bieži vien to vizualizējot.
 • Kasutaja Inese Protopopova pilt
  Piekrītu, ka infografikas ir lieliska mācību metode, kas izmantojama arī skolā. Jaunās paaudzes skolēns ir tāds, kuram būtiska vizuālā informācija. Jaunais skolēns pieradis pie īsām, kodolīgām informācijas izpausmes formām, jo tādas lieto ikdienā sociālajos tīklos un virtuālajā vidē. Infografikas, manuprāt, lieliski  pilnveido prasmi analizēt informācijas apjomu, lai izkristalizētu svarīgo. Šī metode, domāju, veicina arī prasmi analizēt un sistematizēt,  jo ir svarīgi, kā izcelt informāciju, kā to sakārtot infografikā, lai tā būtu saprotama un viegli uztverama. Šis ir arī labs veids, ka skolēnos attīstīt prasmi veidot savu mācību materiālu dažādās priekšmetu stundās.
 • Kasutaja Līga Lāce-Jeruma pilt
  Paldies par rakstu! Tāpat kā raksta autore, uzskatu ka infografika ir ļoti interesanta, iesaistoša un radoša mācību metode, kas palīdz dziļāk izprast mācību materiālu. Infografiku veidošanu pielietoju skolās ar skolēniem, kad jāapgūst lielāks informācijas apjoms, kas satur arī gana daudz skaitliskās informācijas. Radoši strādājot un veidojot inforgrafikas par attiecīgo tēmu, skolēniem nostiprinās zināšanas par tēmu un process šķiet ļoti aizraujošs. Ļoti interesanti skolēniem šķiet no citu inforgrafikām mēģināt "nolasīt" stāstu, par ko tās ir tikušas veidotas (vairākām grupām ir dažāds mācību materiāls, tātad arī top dažādas inforgrafikas). Stāsta vai raksta rakstīšana pēc klasesbiedru veidotajām inforgrafikām mudina skolēnus informāciju no abstraktās pārveidot tekstuālajā, kas prasa jaunas prasmes.
  Personīgi ļoti patīk šī mācību metode, jo tai ir ļoti daudz un dažādu pielietojumi gan klasē, gan ārpus tās!