Pasar al contenido principal
Blog
Blog

Edgaro Dale‘o Patirties kūgio teorija ir skaitmeninis suaugusiųjų mokymasis

Pagal savo darbo pobūdį turiu galimybę matyti ir asmeniškai dalyvauti įvairiuose suaugusiųjų mokymosi renginiuose - mokymuose, kursuose, seminaruose ir pan.  Ir, deja, turiu konstatuoti, jog gana dažnai suaugusiųjų mokymosi efektyvumas geriausiu atveju pasiekia vos 20%. Atsakymas į klausimą „Kodėl“  atskleistas apklausiant mokymų vedėjus-lektorius. Jie teigė: „Aš perteikiau visą informaciją...“, „Jie buvo apmokyti...“, „Jie turi visą informaciją...“, „Jiems buvo išaiškinta ...“.

Būtų galima išskirti tokias pagrindines mokymų vedėjų/lektorių/andragogų klaidingas nuostatas, kurios vienaip ar kitaip lemia mokymų neefektyvumą:

- Manome, jog besimokančiojo galva visiškai tuščia (tarsi tuščias indas) ir gali vienu metu priimti didžiulį kiekį informacijos;

- Mes pradedame pildyti besimokančiojo galvą informacija, ilgu monologu pasakodami viską, ką mes žinome apie studijų dalyką. O žinome mes tikrai daug!

- Informaciją, kuri sykiu netilpo į galvą, mes perduodame popieriniame arba elektroniniame pavidale ir esame įsitikinę, kad besimokantysis ją įsisavins.

- Rezultatas – po tokių mokymų suaugęs žmogus grįžta į savo darbo vietą ir smulkiais žingsniais, klaidų ir bandymų keliu, tampa (arba netampa) specialistu.

Amerikiečių psichologas Edgaras Dale‘s 1969 m. pasiūlė Patirties kūgio teoriją. Šia teorija svarbu vadovautis visiems suaugusiųjų švietėjams.

Pagal Dale, žmonės linkę įsiminti:

- 10 procentų to, ką jie perskaitė;

- 20 procentų to ką jie išgirdo;

- 30 procentų to, ką jie pamatė;

- 50 procentų to, ką jie išgirdo ir pamatė;

- 70 procentų to, ką jie pasakė arba parašė;

- 90 procentų to, ką jie pasakė arba parašė apie save ir savo patirtį, veiksmus.

Perskaitytos ir išgirstos informacijos pagrindu žmonės gali apibrėžti, apibūdinti, paaiškinti. Pamatytos ir išgirstos – demonstruoti, taikyti. Parašytos ir pasakytos apie savo patirtį informacijos pagrindu žmonės išmoksta analizuoti, kurti, generuoti, vertinti.

Patirties kūgio teorija plačiai taikoma andragogikoje. Kaip ją pritaikyti suaugusiųjų skaitmeniniam mokymui(si):

1 patarimas: užtikrinkite patyrimą  - kuo mažiau instrukcijų ir kuo daugiau autonomijos ir savarankiškumo.  Neatsiejama el. mokymosi kursų dalis turėtų būti pagalbos sistema, leidžianti jums gauti pagalbą ir būtiną informaciją. Be to, besimokantieji turi turėti laisvę pasirinkti ir mokytis jiems patogiomis sąlygomis. Suaugusieji besimokantieji praleidžia naujas žinias per senų žinių prizmę, todėl jie nori pasirinkti kelią patys. Mokymąsi galima organizuoti savarankiško individualaus ar grupinio darbo forma ugdytojui nedalyvaujant.  Be to, jūs galite sugalvoti žaidimus ir jų modeliavimą be įvadinės informacijos. Tokiu atveju jie išranda taisykles kelyje, jei reikia, gauti papildomos informacijos per elektroninį kursą. Kaip jau minėta, kursų metu turėtų būti įrengta pagalbos sistema, padedanti įveikti mokymosi sunkumus.

2 patarimas: į kursus įtraukite didaktinius modelius, skirtus skirtingos patirties ir žinių lygio žmonėms. Suaugusieji turi vidinės brandos, turtingą gyvenimo patirtį ir gilesnių žinių negu vaikai. Tai reiškia, kad jūs turite sutelkti dėmesį į įvairesnę auditoriją, atsižvelgiant į įvairių žmonių praeitį, patirtį ir įgūdžius. Pavyzdžiui, kai kurie gali laisvai orientuotis internete, o kiti nenaudoja kompiuterio kasdieniame gyvenime. Rengiant kursą reikia atsižvelgti į visas įmanomas galimybes. Kad kursas būtų įdomus suaugusiems, sukurkite keletą skirtingų modelių. Prieš kurdami kursą atlikite apklausą, kad nustatytumėte galimus techninius suvaržymus ir įvertintumėte žinių ir gebėjimų lygį.

3 patarimas: naudokite socialinius tinklus ir įrankius bendrauti internete su tikslu susieti mokymąsi ir socialinę plėtrą. Suaugę žmonės pirmenybę atiduoda tiems mokymosi metodams, kurie numato socialinę sąveiką. Pavyzdžiui, jei suaugusieji žino, kad naujos žinios suteiks jiems galimybę įgyti įgūdžių, atitinkančių jų socialinį vaidmenį, jų noriai mokysis. E-mokymosi srityje galite naudoti socialinius tinklus ir interneto ryšio priemones, kad įgyvendintumėte šiuos besimokančiųjų lūkesčius. Pagalvokite apie veiklą, kuri prisideda prie "LinkedIn" ir "Google Plus" naudojimo. Taigi jūsų besimokantieji susitiks su tais, kurie dalijasi savo pomėgiais, ir kuria platų kontaktų tinklą.

4 patarimas: įtikinti besimokančiuosius, kad naujos žinios padės jiems spręsti kasdienes problemas. Suaugusieji turi žinoti, ką ir kodėl jie daro, ypač kai kalbama apie mokymąsi. Jie turi suprasti, ką jie turi išmokti, bet ir kaip informacija gali būti taikoma netolimoje ateityje. Vaikai ramiai priima tai, kad žinios, kurias jie įgyja nebus naudojamos tam tikrą laiką. Suaugusieji nenori gaišti laiko abstrakcijoms. Jie turi turėti tokį žinių bagažą, kuris padės jiems spręsti problemas. Nepamirškite pasakyti, kas bus naudinga jiems savo kurso metu. Jei įmanoma, pateikite  realius pavyzdžius ir papasakoti autentiškas istorijas.

5 patarimas: kiekvienas kursas, modulis ar veikla turėtų turėti tinkamą pagrindimą. Motyvacija vaidina pagrindinį vaidmenį suaugusiųjų švietime. Štai kodėl jums reikia motyvuoti besimokančiuosius, argumentuoti visų veiklų, užduočių ir modulių, kuriuos siūlote, tikslus ir rezultatus. Jie turi žinoti, kodėl tam tikras kurso komponentas reikalingas ir kokią naudą jie turės. Priešingu atveju, jūsų kursas atrodys beprasmis. Pavyzdžiui, galite pasiūlyti besimokantiesiems dirbti grupėje ir aiškiai nurodyti, kad šis pratimas ugdo bendradarbiavimo ir bendravimo įgūdžius, kurie bus naudingi baigus mokymus. Vaikams nereikia žinoti priežasčių, suaugusieji negali mokytis nežinodami jų Priešingu atveju, jie užduos klausimus apie kurso tinkamumą, ypač jei jie nemato realaus poreikio įgyti naujų žinių ir įgūdžių.

O jūs kokiomis teorijomis vadovaujatės jūs savo darbe?


Tinklaraščio autorė - Dr. Julija Melnikova, Klaipėdos universiteto, Socialinių ir Humanitarinių mokslų fakulteto, Vyresnioji mokslo darbuotoja, „Epale“ ambasadore Klaipėdos regione nuo 2006 m.

Login (1)

Users have already commented on this article

Inicia sesión o Regístrate para publicar comentarios.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Últimos debates

Enfoques temáticos de la EPALE 2021. ¡Empecemos!

Os invitamos a enriquecer con vuestras aportaciones y conocimientos lo que va a ser un año intenso. Empecemos por participar en este debate en línea. El debate en línea tendrá lugar el martes 9 de marzo de 2021 de 10 a 16 horas CET. La discusión escrita será introducida por un directo con una introducción a los focos temáticos de 2021, y será presentada por Gina Ebner y Aleksandra Kozyra de la AEEA en nombre del Consejo Editorial del EPALE.

Más

Discusión de EPALE: Aprendizaje mixto en la educación de adultos

En este contexto, el jueves 26 de noviembre de 2020, a partir de las 10.00 horas hasta las 16.00 horas CET, EPALE acogerá un debate en línea sobre el aprendizaje mixto en la educación de adultos. El debate tendrá un nuevo formato, comenzando a las 10 con una transmisión en vivo de 30 minutos, acompañado y seguido por el debate sobre los comentarios de la plataforma.

Más

Debate en EPALE: inclusión social de la población envejecida y aprendizaje intergeneracional

El miércoles 28 de octubre, a partir de las 10 a.m. CEST, EPALE acogerá un debate en línea sobre la inclusión social de la población envejecida y el aprendizaje intergeneracional. Los comentarios estarán abiertos el 19 de octubre para que los participantes puedan presentarse y enviar sus comentarios con antelación. ¡Únete a nuestro debate en línea!

Más