chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

Recurso

Co obnáší rozvoj profesionálních vzdělavatelů dospělých v Evropě? Některé směrnice pro navrhovaný rámec

Idioma: CS

Enviado por Kristýna Fantová

Nedávné celoevropské studie ukázaly, že sektor vzdělávání dospělých je velmi různorodý. Tato různorodost je vidět v různosti cílových skupin vzdělávání dospělých, v předmětech kurzů, které vzdělávání dospělých naplňují, ale také v kariérních cestách, které vedou k tomu, že se někdo stane vzdělavatelem dospělých, a ještě dále v kompetencích, které jsou potřeba pro práci v tomto sektoru. Tato různorodost ale způsobuje potíže po rozvoj celého tohoto sektoru v Evropě, a zvláště v rozvoji vzdělávání dospělých jako samostatné profese. Abychom částečně překonali tuto „komplikující diverzitu“ je důležité, abychom definovali společné prvky v práci vzdělavatelů dospělých a klíčové kompetence, které musejí mít, aby mohli realizovat své aktivity. Na základě výsledků relevantních evropských studií, projektů a zpráv, tento článek navrhuje, aby v rozvoji profesionálních vzdělavatelů dospělých byla kompetencemi chápána komplexní kombinace znalostí, dovedností a schopností/postojů, které jsou potřeba pro provozování této specifické aktivity proto, aby vedla k výsledkům. To znamená, že různé kombinace kompetencí mohou platit pro vzdělavatele dospělých, v závislosti na specifickém kontextu, ve kterém pracují. Tím je myšleno, že nejen lektorské, ale také další aktivity, například řízení nebo rozvoj programů, musejí být podloženy příslušnými kompetencemi.

Georgios K. Zarifis, PhD je odborný asistent katedry Dalšího vzdělávání na Filosofické fakultě, Aristotle University of Thessaloniki, Greece (gzarifi s@edlit.auth.gr )

Achilleas Papadimitriou je společenskovědní výzkumník a doktorand tamtéž.

Autor(es) del recurso : 
Georgios K. Zarifis, PhD, Achilleas Papadimitriou
ISBN: 
ISSN 0354–5415
Fecha de publicación:
Martes, 1 Diciembre, 2015
Idioma del documento
Tipo de recurso: 
Artículos
País:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email