Pasar al contenido principal
Blog
Blog

Askel kohti aktiivista eurooppalaista kansalaisuutta/Step Towards Active European Citizenship (STAEC)

Kuva: STAEC

Toiminta-aika: 1.8.2011 – 31.7.2013

Kumppanit:     Union of Russian Immigrants Society in Greece, Kreikka (koordinaattori)

                       Saksa, Iso- Britannia, Bulgaria, Latvia, Belgia ja

                       Suomi (Helsingin seudun Inkeri-seura ry)

STAEC -oppimiskumppanuus sai alkunsa, kun kaksi maahanmuuttajien parissa työskentelevää - toinen Saksasta, toinen Suomesta - tapasivat kansainvälisessä vanhustyön seminaarissa.

Aili Mehiläinen ja Dimitri Piterski olivat molemmat omilla tahoillaan pohtineet ikääntyneiden maahanmuuttajien sopeutumista uusiin kotimaihinsa eri puolilla Eurooppaa.

”Maahanmuuttajat ovat usein viranomaisten ja järjestöväen työn ja toiminnan kohteina - eivät itse projektin suunnittelijoina ja toimijoina,” kertoo Mehiläinen.

Piterski ja Mehiläinen kaipasivat muutosta nykyiseen käytäntöön.  Heidän mielestään parhaat tulokset saavutetaan, kun hyödynnetään maahanmuuttajien omat kokemukset ja taidot, sekä aktivoidaan heitä toimimaan itse. Samalla vähennetään ennakkoluuloja puolin ja toisin.

Muita aiheesta kiinnostuneita löytyi Kreikasta, Isosta Britanniasta, Latviasta, Belgiasta ja Bulgariasta. Hankkeen tavoitteeksi muodostui partnereiden välinen dialogi koskien venäjänkielisten senioreiden integraatiota EU:n eri kolkkiin sekä senioreiden rohkaiseminen kulttuurin, historian ja kielten harrastamiseen uudessa kotimaassa.

Saksan, Kreikan ja Suomen edustajia hankkeessa yhdisti etninen paluumuutto entisen Neuvostoliitoon alueelta.  Moni siperian- tai ukrainansaksalainen, venäjänsuomalainen/inkeriläinen tai kreikkalainen Mustanmeren alueelta on usein jo unohtanut omien sukujuuriensa kielen.  Paluumuutto esi-isien maille ei siis ollut helppoa. Tarvitaan paljon tietoa ja toimintaa venäjän kielellä, sekä uuden kotimaan kielen opetusta ja käytäntöihin tutustumista.

Yhdessä toimimalla vastaan yksinäisyyttä

Helsingin seudun Inkeri-seuran valokuvauskerho toimii Karjala-talossa, Helsingin Käpylässä. Yhdistyksen ikäihmiset tutustuivat hankkeen aikana suomalaiseen järjestötoimintaan mm. vierailemalla Vanhustyön keskusliitossa ja Kansallisessa Senioriliitossa.

Seniorit osallistuivat myös tietekniikkakursseille ja päivittivät itse seuran verkkosivuja. Aktiivinen osallistuminen seuran toimintaan on ollut parasta psyyken lääkettä. Yhdessä toimimalla voi välttää ikäihmisiä uhkaavan yksinäisyyden.

”Ikäihmiset ovat perehtyneet omaan historiaansa, muistelleet menneitä aikoja yhdessä sekä valmistaneet erityisiä muistotyynyjä. Niihin on painettu itselle tärkeitä valokuvia, tehokasta dementian ja masennuksen ehkäisyä,” toteaa Mehiläinen.

Kansainvälisyys

Hankkeen aikana toteutettiin kansainvälisiä hankekokouksia kaikissa kumppanimaissa.

Tarkoituksena oli jakaa tietoa ja hyviä käytäntöjä siitä miten ikääntyneet maahanmuuttajat entisen Neuvostoliiton alueelta ovat pystyneet säilyttämään kulttuurinsa ja identiteettinsä sekä samalla integroitumaan uuden kotimaansa demokraattisiin rakenteisiin. Kansainvälisen yhteistyön tavoitteena oli voittaa stereotyyppinen ajattelu.

Helsingissä järjestetyn virallisen hankekokouksen lisäksi ohjelmassa oli vierailu Porvooseen, tutustumista Helsingin kaupungin suomenkielisen työväenopiston toimintaan sekä Suomen ja Venäjän yhteiseen historiaan.

Lisätietoja hankkeen verkkosivuilla (venäjäksi ja englanniksi)

Teksti: Päivi Korkea-aho

PALAA TAKAISIN BLOGIN ETUSIVULLE

 

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Últimos debates

Enfoques temáticos de la EPALE 2021. ¡Empecemos!

Os invitamos a enriquecer con vuestras aportaciones y conocimientos lo que va a ser un año intenso. Empecemos por participar en este debate en línea. El debate en línea tendrá lugar el martes 9 de marzo de 2021 de 10 a 16 horas CET. La discusión escrita será introducida por un directo con una introducción a los focos temáticos de 2021, y será presentada por Gina Ebner y Aleksandra Kozyra de la AEEA en nombre del Consejo Editorial del EPALE.

Más

Discusión de EPALE: Aprendizaje mixto en la educación de adultos

En este contexto, el jueves 26 de noviembre de 2020, a partir de las 10.00 horas hasta las 16.00 horas CET, EPALE acogerá un debate en línea sobre el aprendizaje mixto en la educación de adultos. El debate tendrá un nuevo formato, comenzando a las 10 con una transmisión en vivo de 30 minutos, acompañado y seguido por el debate sobre los comentarios de la plataforma.

Más