chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

 
 

Recurso

Európsky kvalifikačný rámec pre celoživotné vzdelávanie (EKR)

Idioma: SK

Enviado por Katarina DUBCOVA

Európsky kvalifikačný rámec pre celoživotné vzdelávanie (EKR) je spoločný európsky referenčný systém, ktorý spája národné kvalifikačné systémy rôznych krajín, pričom funguje ako akási prekladová pomôcka napomáhajúca, aby boli kvalifikácie prehľadnejšie a zrozumiteľnejšie naprieč rôznymi krajinami a systémami v Európe. Má dva hlavné ciele: podporovať mobilitu občanov medzi krajinami a uľahčovať ich celoživotné vzdelávanie.

Odporúčanie formálne vstúpilo do platnosti v apríli 2008. Odkazovanie národných kvalifikačných úrovní na EKR by malo byť ukončené do roku 2010 a uvádzanie odkazov na úroveň EKR vo všetkých nových osvedčeniach by malo byť ukončené do roku 2012.

EKR prepojí národné kvalifikačné systémy a rámce jednotlivých krajín do spoločného európskeho referenčného systému – jeho ôsmich referenčných úrovní. Tieto úrovne zastrešujú celú škálu kvalifikácií, od základných (úroveň 1, napr. školské vysvedčenia) až po vyššie úrovne (úroveň 8, napr. doktoráty). Ako nástroj podpory celoživotného vzdelávania EKR obsahuje všetky úrovne kvalifikácií v rámci všeobecného vzdelávania, ako aj odborné vzdelávanie, napr. vysokoškolské vzdelávanie a odborná príprava. Okrem toho sa rámec venuje kvalifikáciám získaným v rámci základného a ďalšieho vzdelávania a odbornej prípravy. Osem referenčných úrovní je popísaných z hľadiska vzdelávacích výstupov. EKR uznáva, že európske vzdelávacie systémy a systémy odbornej prípravy sú také odlišné, že je nutný posun k vzdelávacím výstupom za účelom porovnávania a možnej spolupráce medzi krajinami a inštitúciami. Vzdelávacie výstupy sú špecifikované v troch kategóriách – ako vedomosti, zručnosti a kompetencie. Pomocou vzdelávacích výstupov ako spoločného referenčného bodu rámec zjednoduší porovnávanie a prenos kvalifikácií medzi krajinami, systémami a inštitúciami, a preto bude významný pre širokú škálu užívateľov na európskej i národnej úrovni. Väčšina európskych krajín sa rozhodla rozvinúť Národné kvalifikačné rámce s ohľadom na EKR. Tento rozvoj je dôležitý na zabezpečenie toho, že proces spolupráce na európskej úrovni bude správne zakotvený na národnej úrovni.

Autor(es) del recurso : 
Európska komisia / Európske spoločenstvá
ISBN: 
978-92-79-08489-8
Fecha de publicación:
Lunes, 2 Marzo, 2009
Idioma del documento
Tipo de recurso: 
Nacional y políticas
País:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn