Pasar al contenido principal
Blog
Blog

Je potřeba občanské vzdělávání? Ano, ale nesmí to být politická propaganda

Je to jako s yettim. Hodně se o tom mluví, všichni ví, jak to má být, nikdo to ale pořádně nikdy neviděl, nezkusil. Řeč je o občanském vzdělávání dospělých. Tedy učení se dovednostem, které souvisí s tím, že všichni jsme občané. Obyvatelé místních komunit, čtvrtí, měst, krajů i státu.

Je jasné, že už samotné sousloví občanské vzdělávání vyvolává hned podrážděné reakce a odsuzující (často vulgární) komentáře. Stát chce propagandu, chce nám vymývat mozky, chce nás nutit, abychom si mysleli, to co chtějí politici. A tak to šmahem odmítneme, pohřbíme.

Jasně, propaganda, nucení k jednomu názoru je špatné. A chybou by také bylo, kdyby vznikla nějaká obří a drahá státní instituce, která by se občanskému vzdělávání věnovala. To by nadělalo víc škody než užitku. Jenom by to prohloubilo odpor veřejnosti k jakýmkoliv aktivitám týkajícím se tohoto typu vzdělávání.

Už v roce 2011 vznikla v Centru občanského vzdělávání podrobná analýza občanského vzdělávání dospělých v České republice. Píše se tam o neexistující koncepci, nezájmu lidí o tento typ vzdělávání. Za silné stránky studie občanského vzdělávání považuje boj proti radikalizaci společnosti, utužování demokratických hodnot a také pozitivní dopad na vzdělanost dětí. Za slabé stránky především to, že to lidé považují za zbytečné. A formy vzdělávání zvolené v této oblasti nevedou k vyšší angažovanosti lidí.

Je rok 2017 a vše co je v analýze, platí dál. Jenom radikalizace společnosti se posunula na vyšší úroveň, jenom odpor k různým projektům angažovanosti lidí dosáhl nového negativního maxima.

Přesto mají chytře a nenásilně připravované aktivity občanského vzdělávání svůj smysl. Lidé by se měli učit, jak ovlivňovat dění na své ulici, čtvrtí. Jak se bránit špatným nápadům místních politiků nebo developerů. Lidé by měli mít k dispozici informace o tom, jak dívat nebo hodnotit volební programy, splnitelné i nesplnitelné sliby. Občané by měli vědět, jak se bránit proti manipulacím, proti propagandě a je jedno, z které části zeměkoule přichází. 

Mluví se o různých gramotnostech, finanční, digitální, čtenářské nebo mediální. O té občanské se mlčí. Přitom je důležitá proto, aby se lidem v zemi dobře žilo, aby si politici nemohli dovolit cokoliv, aby lidé měli zájem o život kolem sebe. Strategie, jak vytvořit funkční koncepci občanského vzdělávání, ale zatím chybí. A to je pro demokratický vývoj společnosti chyba.  

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Últimos debates

Enfoques temáticos de la EPALE 2021. ¡Empecemos!

Os invitamos a enriquecer con vuestras aportaciones y conocimientos lo que va a ser un año intenso. Empecemos por participar en este debate en línea. El debate en línea tendrá lugar el martes 9 de marzo de 2021 de 10 a 16 horas CET. La discusión escrita será introducida por un directo con una introducción a los focos temáticos de 2021, y será presentada por Gina Ebner y Aleksandra Kozyra de la AEEA en nombre del Consejo Editorial del EPALE.

Más

Discusión de EPALE: Aprendizaje mixto en la educación de adultos

En este contexto, el jueves 26 de noviembre de 2020, a partir de las 10.00 horas hasta las 16.00 horas CET, EPALE acogerá un debate en línea sobre el aprendizaje mixto en la educación de adultos. El debate tendrá un nuevo formato, comenzando a las 10 con una transmisión en vivo de 30 minutos, acompañado y seguido por el debate sobre los comentarios de la plataforma.

Más