chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

Blog

Pohoda pri vzdelávaní ? Skúste audioknihu.

20/03/2017
por Eva BRAZDILOVA
Idioma: SK

Čítate knihy ? Aspoň jednu za čas určite áno. Počúvate knihy ? Odpoveď bude možno zmätená, ale podľa výskumu u susedov v Česku, ktorý sa uskutočnil v roku 2016, už "číta ušami" viac ako tretina čitateľov.

Využívanie audiokníh rastie priamo úmerne s klesajúcim vekom. Teda čím mladší, tým „audio-sčítanejší“. Ľudia mladší ako 24 rokov jednoducho knihy počúvajú. Dôvody tkvejú aj v technickom pokroku, ktorému mladí holdujú. Takže smartfony a tablety sa pre nich stali takou prirodzenou vecou ako samo dýchanie. Keď už máme aplikácie na „všetko“, tak prečo nie na „moderné čítanie“ ?

/es/file/audiokniha2jpgaudiokniha2.jpg

Je prekvapivé, ako často stretávame „neštandardných“ čitateľov, ktorí sú z audiokníh (asi iba z tých) nadšení. Tí ostatní zas audioknihy zatracujú. Faktom ale ostáva, že audiokniha je jeden z nástrojov, ako podporiť klasickú literatúru i časopisy, ba dokonca i prírodu.

Ak interpretáciu textu v audioknihe môžeme nahradiť profesionálnym interpretom, a vzdať sa svojho „vnútorného hlasu“, spoznáme nový rozmer čítania. Samozrejme, nebude tak originálny ako náš vlastný, ale ušetrí nám zrak, miesto na polici na knihy a niekoľko tisíc stromov.

Ale artikel, ktorý má pre bežného spotrebiteľa dnes najväčšiu cenu, je čas. Každý deň strávi bežný človek priemerne 30 minút tam a späť cestou do práce. Ak odčítame dovolenky, dostaneme sa na viac ako 200 hodín ročne, ktoré strávime na ceste. Spôsoby, akými sa môžeme v aute „zabaviť“,  je viacero.

Jeden z tých bezpečnejších sa rozhodnem nazvať vzdelávaním s audioknihou na CD, či flash disku. Všetky bez problémov pripojíme na svoj smarfone, autorádio, MP3ky.  Zabezpečítme tak spojenie príjemného s užitočným, pohodu a rozšírime si obzory. Ušetrený čas si môžeme nechať na „starú“ dobrú komunikáciu tvárou tvár s priateľmi pri dobrej káve a smartfony tak nechať chvíľu vo vačku.

Audio kniha nás odvedie od zbytočne negatívnych myšlienok vo vlaku, v autobuse, počas čakania u lekára. Vyhneme sa tak nechcene vypočutým klebetám o „strašnom“ živote na tejto planéte, „celebritách“, či osobných tragédiách spolucestujúcich a čakajúcich na lekársku prehliadku.

Jedným pohybom prsta sa môžeme dostať na úroveň „vyššieho vedomia“, teda tam, kde sa začína vzdelávanie, skutočné poznávanie a relax. Trend audioknihy nám v tom môže pomôcť. Čo vy na to ? Vyskúšate to aj vy ?

zdroj websupport.sk: 10 tipov na audioknihy, ktoré musíte mať !

Tomáš Langer, Eva Brázdilová

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn