Pasar al contenido principal
Blog
Blog

Pohoda pri vzdelávaní ? Skúste audioknihu.

Čítate knihy ? Aspoň jednu za čas určite áno. Počúvate knihy ? Odpoveď bude možno zmätená, ale podľa výskumu u susedov v Česku, ktorý sa uskutočnil v roku 2016, už "číta ušami" viac ako tretina čitateľov.

Využívanie audiokníh rastie priamo úmerne s klesajúcim vekom. Teda čím mladší, tým „audio-sčítanejší“. Ľudia mladší ako 24 rokov jednoducho knihy počúvajú. Dôvody tkvejú aj v technickom pokroku, ktorému mladí holdujú. Takže smartfony a tablety sa pre nich stali takou prirodzenou vecou ako samo dýchanie. Keď už máme aplikácie na „všetko“, tak prečo nie na „moderné čítanie“ ?

Je prekvapivé, ako často stretávame „neštandardných“ čitateľov, ktorí sú z audiokníh (asi iba z tých) nadšení. Tí ostatní zas audioknihy zatracujú. Faktom ale ostáva, že audiokniha je jeden z nástrojov, ako podporiť klasickú literatúru i časopisy, ba dokonca i prírodu.

Ak interpretáciu textu v audioknihe môžeme nahradiť profesionálnym interpretom, a vzdať sa svojho „vnútorného hlasu“, spoznáme nový rozmer čítania. Samozrejme, nebude tak originálny ako náš vlastný, ale ušetrí nám zrak, miesto na polici na knihy a niekoľko tisíc stromov.

Ale artikel, ktorý má pre bežného spotrebiteľa dnes najväčšiu cenu, je čas. Každý deň strávi bežný človek priemerne 30 minút tam a späť cestou do práce. Ak odčítame dovolenky, dostaneme sa na viac ako 200 hodín ročne, ktoré strávime na ceste. Spôsoby, akými sa môžeme v aute „zabaviť“,  je viacero.

Jeden z tých bezpečnejších sa rozhodnem nazvať vzdelávaním s audioknihou na CD, či flash disku. Všetky bez problémov pripojíme na svoj smarfone, autorádio, MP3ky.  Zabezpečítme tak spojenie príjemného s užitočným, pohodu a rozšírime si obzory. Ušetrený čas si môžeme nechať na „starú“ dobrú komunikáciu tvárou tvár s priateľmi pri dobrej káve a smartfony tak nechať chvíľu vo vačku.

Audio kniha nás odvedie od zbytočne negatívnych myšlienok vo vlaku, v autobuse, počas čakania u lekára. Vyhneme sa tak nechcene vypočutým klebetám o „strašnom“ živote na tejto planéte, „celebritách“, či osobných tragédiách spolucestujúcich a čakajúcich na lekársku prehliadku.

Jedným pohybom prsta sa môžeme dostať na úroveň „vyššieho vedomia“, teda tam, kde sa začína vzdelávanie, skutočné poznávanie a relax. Trend audioknihy nám v tom môže pomôcť. Čo vy na to ? Vyskúšate to aj vy ?

zdroj websupport.sk: 10 tipov na audioknihy, ktoré musíte mať !

Tomáš Langer, Eva Brázdilová

 

Login (1)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Últimos debates

Enfoques temáticos de la EPALE 2021. ¡Empecemos!

Os invitamos a enriquecer con vuestras aportaciones y conocimientos lo que va a ser un año intenso. Empecemos por participar en este debate en línea. El debate en línea tendrá lugar el martes 9 de marzo de 2021 de 10 a 16 horas CET. La discusión escrita será introducida por un directo con una introducción a los focos temáticos de 2021, y será presentada por Gina Ebner y Aleksandra Kozyra de la AEEA en nombre del Consejo Editorial del EPALE.

Más

Discusión de EPALE: Aprendizaje mixto en la educación de adultos

En este contexto, el jueves 26 de noviembre de 2020, a partir de las 10.00 horas hasta las 16.00 horas CET, EPALE acogerá un debate en línea sobre el aprendizaje mixto en la educación de adultos. El debate tendrá un nuevo formato, comenzando a las 10 con una transmisión en vivo de 30 minutos, acompañado y seguido por el debate sobre los comentarios de la plataforma.

Más

Debate en EPALE: inclusión social de la población envejecida y aprendizaje intergeneracional

El miércoles 28 de octubre, a partir de las 10 a.m. CEST, EPALE acogerá un debate en línea sobre la inclusión social de la población envejecida y el aprendizaje intergeneracional. Los comentarios estarán abiertos el 19 de octubre para que los participantes puedan presentarse y enviar sus comentarios con antelación. ¡Únete a nuestro debate en línea!

Más