Blog
Blog

Mindfulness ja võime hoida fookust

Vaimne tervis on muutunud olulisemaks kui kunagi varem ja seetõttu on oluline õppida teadveloleku harjutusi.

Töötuba 8.

Foto: Regina Marcenkiene, reginamart.com

 

Vaimne tervis on muutunud olulisemaks kui kunagi varem. VII koolitajate mittekonverentsil viis Marko Lepik läbi töötoa teemal „ Kuidas uues ebakindluses terve mõistus säilitada“. Esmapilgul tundub see väga lihtne olevat, piisavalt positiivset ellusuhtumist ja läbimõeldult tervislikku elustiili ning terve mõistus on garanteeritud! Töötoas arutasime, milliseid muutusi on toonud COVID-19 ajal kodus töötamine ja veebikoolituste läbiviimine. Küsisime töötoas osalejatelt, mitu tundi nad veedavad päevas arvuti taga töötades ja saime vastuseks, et kuus kuni kaksteist tundi. Peale selle veel isiklik suhtlus sotsiaalmeedias ja virtuaalsusest on saanudki uus reaalsus. Töötoas osalejad leidsid, et sellise elustiiliga kipub paratamatult fookus tervislikult elustiililt ära libisema.

Väikesest stressist võib tasahilju saada vaimne läbipõlemine, millest taastumine võtab palju aega. Selleks, et inimesed pööraksid tähelepanu oma vaimsele tervisele, on oluline endas emotsionaalset intelligentsust arendada. Emotsionaalse intelligentsuse all mõeldakse võimet jälgida enda ja teiste emotsioone, neid eristada ning kasutada seda informatsiooni oma mõtlemise ja käitumise juhtimiseks. Võime tunnetada ja juhtida oma emotsioone on vaimse tervise seisukohalt ülioluline. Nii suudetakse varakult märgata vaimse läbipõlemise ohumärke ja midagi kasulikku ette võtta.

Mittekonverentsi töötoas tutvustas Marko tähelepanu treenimise ja mindfulness'i ehk teadveloleku harjutusi, mis võimaldavad autopiloodil läbi elu kihutamise asemel teadlikult elada. Selleks, et töötoas osalejad saaksid ise kogeda teadveloleku harjutuste mõju, tegime töötoas mõned sissejuhatavad harjutused ka läbi.

Harjutus: kolm hingetõmmet.

  1. Tähelepanu hingamisele
  2. Keha lõdvestamine
  3. Küsi endalt: mis on hetkel oluline

Selleks, et oma emotsioone märgata ja mitte alla suruda, on oluline tähelepanu treenida. Emotsioonid on meie keha tagasiside süsteem ja kui vaimne tervis hakkab tasakaalust välja minema, siis emotsioonid annavad märku. Seetõttu on teadveloleku harjutused vaimse vormi edendamisel tõhusaks tööriistaks, seda eriti praegusel ajal, mil seoses COVID-19 kriisiga on palju pingeid ja muutusi. 

Harjutus: stopp

  1. Peatu
  2. Hinga 
  3. Vaatle
  4. Jätka

Need kaks harjutust on jõukohased kõigile, neid saab teha igal pool ja nende tegemine ei võta palju aega. Harjutuste läbiviimise saab muuta enda jaoks positiivseks harjumuseks. Nii saab tuua oma tähelepanu fookuse käesolevasse hetke ja olla teadlikum sellest, mis toimub olevikus igal hetkel.

Marko juhitud töötuba täitis oma eesmärgi, osalejad tutvusid sissejuhatavalt mindfulness'iga ja said ise praktilisi harjutusi läbi proovida. Teadveloleku harjutused aitavad uues ebakindluses tervet mõistust säilitada ja toovad igapäevasesse ellu häid emotsioone. 

Tulevikuvisioonid: töötoas osalejad ütlesid, et tahavad neid harjutusi oma koolitustel osalejatega läbi viia, et koolitusi sel viisil rikastada. Head meetodid on jagamist väärt!

 


Töötuba toimus VII koolitajate mittekonverentsil kahel korral. Videosalvestustega tutvu siin. VIIDE


Anneli Salk, kutseline täiskasvanute koolitaja

 

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Últimos debates

Adults' Employment and Inclusion international Congress by public official institution, Totally free of charge, English - Spanish, Virtual and Face-to-face

International, Conference, official, free , English, Spanish, Virtual, Face-to-face, Adult, Education

Más

¿Es posible una nueva metodología de formación online para desempleados con discapacidad?

El proyecto europeo LABOTRANS así lo ha testado. Abrimos debate a raiz de la JORNADAS “INNOVACIÓN EN E-LEARNING PARA LA INSERCIÓN LABORAL DE DESEMPLEADOS CON DISCAPACIDAD”

Más