chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

Recurso

Teadveloleku kasutamise viisid Eesti täiskasvanukoolitajate seas

Idioma: ET

Enviado por Kadi Kass

Magistritöö uurimisobjektiks on teadveloleku mõiste tähendus Eesti täiskasvanukoolitajate jaoks ja teadveloleku kasutamine koolitussituatsioonides.

Eestis on õppimise toetamiseks päevakohaseks muutunud teadveloleku kasutamine harjutuste vormis kooliõpilaste jaoks ja selle mõjust on ka uuringuid tehtud. (Kitsing, 2017; Paas, 2017; Allik, 2018). Teadveloleku kasutamist täiskasvanute koolitamisel Eestis uuritud ei ole. Antud töö eesmärk on mõista, kuidas saavad teadveloleku mõistest aru Eesti täiskasvanukoolitajad, millist tähendust nad omistavad teadvelolekule õppimise kontekstis ja millised on teadveloleku kasutamise viisid täiskasvanute koolitamisel.

Eesmärgist lähtuvalt on püstitatud uurimisküsimused: 1. Kuidas saavad täiskasvanukoolitajad aru teadveloleku mõistest? 2. Millisel viisil kasutavad täiskasvanute koolitajad teadvelolekut oma koolitustegevuses? 3. Mis eesmärgiga kasutavad täiskasvanute koolitajad teadvelolekut oma koolitustegevuses? Valimigrupi moodustavad nii ettevõtete sisekoolitajad kui koolitusettevõtluses tegutsevad koolitajad, kes kõik tegelevad täiskasvanute koolitamisega.

Uurimuses olen tuginenud teadveloleku kahele käsitusele: meditatiivsele ja sotsiokognitiivsele, mida selgitan teooriaosa esimeses peatükis. Teadveloleku kasutusvõimaluste üle õppesituatsioonis olen arutlenud Mooni (1999) õppimise teooriast lähtuvalt. Varasematele uuringutele toetudes olen arutlenud, kuidas saab teadvelolekuga õppimist toetada.

Uurimus on teostatud kvalitatiivse selgitava lihtuurimusena, kus andmeid on kogutud poolstruktureeritud intervjuudega ning andmeid analüüsitud temaatilise sisuanalüüsiga. Uurimistulemusena selgus, et kui Eesti täiskasvanukoolitaja teab mõistet „teadvelolek“, siis mõistab ta seda peamiselt kohalolu või hetkes viibimisena, kusjuures tähelepanu võib olla koondunud kas välisele, sisemisele või mõlemile.

Teadvelolekut kasutatakse õppesituatsioonides nii teadlikult kui ka mitteteadlikult, kasutatakse nii meditatiivset teadvelolekut kui sotsiokognitiivset teadvelolekut. Peamiselt kasutatakse meditatiivse teadveloleku harjutusi kohaloleku ja keskendumise suurendamiseks, samuti ka loovuse äratamiseks ning õppijate enesessesüüvimiseks. Kasutatakse mõningaid õpetamismeetodeid, mis soodustavad teadvelolevat õppimist, näiteks erinevustele ja erinevale kontekstile tähelepanu pööramist.

Võtmesõnad: teadvelolek, teadvelolev õppimine, täiskasvanukoolitus

Tallinna Ülikoolis kaitstud magistritöö on avaldatud ETERA kataloogis.

Autor(es) del recurso : 
Rita Lepik
Fecha de publicación:
Domingo, 31 Mayo, 2020
Idioma del documento
Tipo de recurso: 
Estudios e informes
País:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email