Pasar al contenido principal
Blog
Blog

Český designér navrhl učebnici fyziky

Spoluautor učebnice fyziky pro sedmé třídy ZŠ za ni dostal cenu Czech Grand Design

Vltava.rozhlas, autoři: Hana Slívová , Ondřej Cihlář

Vítek Škop je jedním z mladých českých designérů, kteří už na škole sebrali zkušenosti v zahraničí a dokázali je zdárně zkombinovat s talentem, zázemím pražské UMPRUM a chutí zkoušet nové věci. Interaktivní učebnice fyziky mu vynesla cenu Czech Grand Design, ve Vizitce ale s Ondřejem Cihlářem mluvil i o babiččině vzácném koberci nebo o designu běžek, který předběhl dobu.

Najít problém a přijít s jeho řešením – tak uvažuje o své práci designér a absolvent Ateliéru grafického designu a nových médií na UMPRUM Vítek Škop. Před několika dny se stal Objevem roku v rámci cen Czech Grand Design, porota ocenila jeho interaktivní učebnici fyziky. Funguje na principu rozšířené reality a s pomocí tabletů a papírových listů. Učebnice, díky které si sedmáci osvojují znalosti o kapalině, plynech či optice (a brzy k nim přibydou například kapitoly o akustice), se testují už několik měsíců. Reakce od učitelů i samotných dětí jsou skvělé, rády by se takto prý učily i zeměpis anebo přírodopis.

Sláva, konečně tomu rozumím!

Vítek Škop s tímto projektem uspěl už na loňském Designbloku, školáci v Anglii zas po tamní prezentaci dokonce chtěli podepisovat petici za zavedení této učebnice do osnov. A hezké reakce přibývají. Jedna odezva na obrázky, které ožívají animací a žákovi se tak před očima míhají rozpohybované fyzikální jevy, přišla třeba hned na zmíněném Designbloku, kde Škop soutěžil v sekci nejlepších diplomových prací. „Přišla za mnou porotkyně, designérka Rossana Orlandi, a říkala mi, že sledovala kluka, který si s učebnicí půl hodiny hrál. Prý byl dyslektik a dysgrafik a s touto učebnicí probíranou látku konečně pochopil. Já jsem taky dyslektik a bylo by skvělé, kdyby to mohlo těmto dětem pomoct.“

Způsob Škopova přemýšlení o předmětech a designu se tvaroval nejen během studia na pražské UMPRUM, ale také na stáži v USA a v Londýně. Zatímco v Americe designéři často spoléhají na efekt a velký rozpočet a chytré uvažování nad detaily je jim spíš cizí, v Londýně se seznámil s prací na smysluplných projektech, jejichž realizaci vždy předchází rozsáhlá rešerše.

„Do studia přišli lidé ze Samsungu, kteří potřebovali vymyslet telefon pro staré lidi. Během průzkumu se ukázalo, že jedna z frustrací pramení z toho, že senioři se bojí telefon rozbalit. Oni tedy na základě tohoto zjištění neudělali přístroj s velkými tlačítky, ale redesignovali způsob rozbalení telefonu. Telefon i informace k němu dali do knihy a stránku po stránce seniory naváděli, jak do něj vložit sim kartu nebo baterku,“ vzpomíná Škop.  

Mimochodem, vyprávění o tom, jak Vítek Škop přišel k roční stáži v malém londýnském studiu Special Projects, připomíná tak trochu skautskou bojovku, na jejímž konci je zasloužená truhla plná čokoládových zlaťáků. Majiteli studia Škop ve Vizitce věnoval skladbu od kapely Ecstasy of St. Theresa, kterou dotyčný muž objevil na návštěvě v Praze ještě před tím, než mu ji pustil právě Škop.

Kromě zmiňované interaktivní učebnice fyziky má ale na svém kontě řadu dalších zakázek. Ve Vizitce mluvil o červeném „déčku“, jež zdobí vizuál festivalu Dvořákova Praha, o „káčku s korunkou“ pro Národní hřebčín Kladruby nad Labem, pro který s kolegy promýšlel celý „nekoňácký“ vizuál, i o minimalistickém pojetí běžek Sporten. Vycházel z historicky jednoduchého pojetí vizuální stránky lyžařského vybavení, které je dnes opět v módě. Před třemi lety se ale u obchodníků prý příliš nechytil. „Myslím, že jsme s tím designem trochu předběhli dobu. Ale často se stává, že nám někdo říká, že naše krásné běžky má a že jsou krásnější než všechny ostatní,“ usmívá se Škop.

Rozhovor s Vítkem Škopem také na https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/ambice-ucit-fyziku-jinak-vi…

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Últimos debates

Enfoques temáticos de la EPALE 2021. ¡Empecemos!

Os invitamos a enriquecer con vuestras aportaciones y conocimientos lo que va a ser un año intenso. Empecemos por participar en este debate en línea. El debate en línea tendrá lugar el martes 9 de marzo de 2021 de 10 a 16 horas CET. La discusión escrita será introducida por un directo con una introducción a los focos temáticos de 2021, y será presentada por Gina Ebner y Aleksandra Kozyra de la AEEA en nombre del Consejo Editorial del EPALE.

Más

Discusión de EPALE: Aprendizaje mixto en la educación de adultos

En este contexto, el jueves 26 de noviembre de 2020, a partir de las 10.00 horas hasta las 16.00 horas CET, EPALE acogerá un debate en línea sobre el aprendizaje mixto en la educación de adultos. El debate tendrá un nuevo formato, comenzando a las 10 con una transmisión en vivo de 30 minutos, acompañado y seguido por el debate sobre los comentarios de la plataforma.

Más

Debate en EPALE: inclusión social de la población envejecida y aprendizaje intergeneracional

El miércoles 28 de octubre, a partir de las 10 a.m. CEST, EPALE acogerá un debate en línea sobre la inclusión social de la población envejecida y el aprendizaje intergeneracional. Los comentarios estarán abiertos el 19 de octubre para que los participantes puedan presentarse y enviar sus comentarios con antelación. ¡Únete a nuestro debate en línea!

Más