Pasar al contenido principal
Blog
Blog

Šakių TIC išleista knygelė ,,Surask Ponaičio Šakaičio lobį“ pravers ir Šakių TAU studentams

Nors pasaulinė epidemija grasina vėl visus uždaryti namuose, bet kol kas dar neuždrausta keliauti į gamtą su šeimos nariais, todėl šį rudenį siūlome Trečiojo amžiaus universiteto studentams patiems tapti gidais ir pasiėmus savo anūkus ar kitus mažus giminaičius leistis į kelionę po Zanavykiją – Šakių rajoną. Trečiojo Amžiaus Universiteto studentams kraštas gerai pažįstamas, bet štai vaikučiams dar yra nematytų vietų. Galbūt kartu su mažaisiais anūkėliais galima patirti visai naujų įspūdžių.  Kad kelionė būtų informatyvi, iš anksto apgalvota, reikia naudotis neseniai Šakių TIC išleista knygele ,,Surask ponaičio Šakaičio lobį“. Tie, kurie kartu su vaikais apkeliaus Šakių rajoną, bus apdovanoti puikiais prizais, o mažieji gaus Šakių krašto ambasadorių diplomus.  Taigi įsigijus knygeles jau galima leistis pačių susidarytais maršrutais į kelionę ir perskaityti Zanavykų kraštą tarsi užkoduotą visą Lietuvos istoriją.

Pagonybės laikus mena Sudargas, kur ant Nemuno kranto iškilę penki piliakalniai liudija XIV a. kovas su kryžiuočiais. Čia drąsusis Sudargas gynė savo pilį nuo kryžiuočių, bet jėgos buvo nelygios. Dar ir dabar  aidi mūšio garsai, reikia tik įsiklausyti. Galima  užkopti ant piliakalnių, praeiti basakojų taku, pasigrožėti Nemuno vingiais.

LDK klestėjimo laikus liudija atgiję dvarai. XVI a. pradžioje didysis kunigaikštis Aleksandras ištikimam bajorui Sapiegai padovanoja žemių būsimam Gelgaudiškio dvarui. Vėliau prūsų baronai Koideliai čia pastato rūmus, įkuria didžiulį parką, kur Žvaigždėje aštuoni keliai kryžiuojasi, o tolėliau Velnio kalnas stūkso. Paskutinieji šeimininkai Komarai išpuošia šį dvarą secesijos stiliumi. Kyla ir kiti dvarai: Zyplių, Kidulių, Ilguvos. Reikia tik įsivaizduoti prašmatnų anų laikų gyvenimą ir poniškas privilegijas.

Apie sunkius knygnešių laikus pasakoja Kudirkos Naumiestis. Užsukite į muziejų, skirtą didžiajam varpininkui Vincui Kudirkai. Čia galima viską sužinoti apie Spaudos draudimo laikotarpį, drąsiuosius knygnešius ir mokslo vyrus, tokius kaip P.Mašiotas, V.Kudirka, J.Jablonskis. Aikštėje pamatysite Vinco Grybo paminklą, skirtą Vincui Kudirkai – dideliam Lietuvos patriotui. Užsukime ir į Meištų kapines pagerbti šio didžiojo Lietuvos patrioto. Ant jo paminklo iškalti ,,Tautiškos giesmės“ – Lietuvos himno žodžiai: ,,Tegul saulė Lietuvoj tamsumas prašalina...“

Dar daug įdomybių Šakių krašte. Būtų gerai apsilankyti Ožiukų mokyklėlę, Bulvės muziejų, praeiti upe – gatve Plokščiuose, atsigerti sidabrinio vandens iš Lekėčių šaltinio. Per vieną dieną visko tikrai nesuspėsite, bet juk galima surengti ne vieną išvyką. Apžiūrėję rajono pakraščius, keliaukime ir į pačius Šakius, gerai menančius XX a. įvykius. Prie savivaldybės pamatysime paminklą trims rajono signatarams: J.Staugaičiui, S.Banaičiui ir J.Vailokaičiui. Baigę Marijampolės gimnaziją (apie ją skaitėte praėjusiame numeryje), jie kartu su kitais šviesiais ir drąsiais vyrais 1918 m. vasario 16 d. pasirašė Lietuvos nepriklausomybės aktą ir taip tarsi padėjo parašus ant naujos valstybės pamatų. Jau tais pačiais metais J.Staugaitis pradeda rūpintis Šakių ,,Žiburio“ gimnazijos kūrimu. Su savo mažaisiais giminaičiais būtinai nueikite į naująjį skverą. Čia kariljonas su 24 varpeliais,  paminklas V.Kudirkai. Papasakokite apie pliumpą, prieškario turgų,  savo jaunystės laikų alyvomis ir jazminais žydintį skverą. Užsukite į Šakių Švento Jono Krikštytojo bažnyčią. Ją suprojektavo V.Landsbergis – Žemkalnis, bet karo metu bokštas buvo susprogdintas, o vėliau atstatytas daug žemesnis. Šakių istoriją mena ir vandentiekio bokštas, virš kurio 1952 m. suplevėsavo Lietuvos trispalvė. Ją iškėlę gimnazistai atsidūrė tremtyje Sibire.  Garbingą istoriją šakiečiai pavedė saugoti akmeniniam varnui, kuris tupi ant stogo ir dairosi į atkeliavusius turistus.

                 Šitaip keliaudami tikrai visi pajus didelį malonumą. Su mažaisiais giminaičiais bendraudami,  kiekvienas savo  žinias pasitikrins, gido darbo paragaus. O jei dar Šakių TIC išleistos knygelės užduotis įveiks ir prizą pelnys, anūkų ar kitų mažųjų giminaičių akyse taps tikras autoritetas.

Danutė Aniulienė, Šakių TAU Kalbų fakulteto dekanė

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Últimos debates

Enfoques temáticos de la EPALE 2021. ¡Empecemos!

Os invitamos a enriquecer con vuestras aportaciones y conocimientos lo que va a ser un año intenso. Empecemos por participar en este debate en línea. El debate en línea tendrá lugar el martes 9 de marzo de 2021 de 10 a 16 horas CET. La discusión escrita será introducida por un directo con una introducción a los focos temáticos de 2021, y será presentada por Gina Ebner y Aleksandra Kozyra de la AEEA en nombre del Consejo Editorial del EPALE.

Más

Discusión de EPALE: Aprendizaje mixto en la educación de adultos

En este contexto, el jueves 26 de noviembre de 2020, a partir de las 10.00 horas hasta las 16.00 horas CET, EPALE acogerá un debate en línea sobre el aprendizaje mixto en la educación de adultos. El debate tendrá un nuevo formato, comenzando a las 10 con una transmisión en vivo de 30 minutos, acompañado y seguido por el debate sobre los comentarios de la plataforma.

Más

Debate en EPALE: inclusión social de la población envejecida y aprendizaje intergeneracional

El miércoles 28 de octubre, a partir de las 10 a.m. CEST, EPALE acogerá un debate en línea sobre la inclusión social de la población envejecida y el aprendizaje intergeneracional. Los comentarios estarán abiertos el 19 de octubre para que los participantes puedan presentarse y enviar sus comentarios con antelación. ¡Únete a nuestro debate en línea!

Más