chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

Blog

Vzdělávání na pracovišti jako základ kompetenčně orientovaného učení

12/08/2020
por Monika Smekalová
Idioma: CS
Document available also in: DE EN HU RO FR

Doba čtení cca 6 minut - čtěte, lajkujte a komentujte!


Vzdělávání na pracovišti jako základ kompetenčně orientovaného učení

„Tento sborník […] je příkladem pro otázky týkající se budoucnosti vzdělávání – přes rozdílnost vzdělávacích systémů by tyto otázky měly být prodiskutovány smysluplným způsobem a na mezinárodní úrovni.“

Prof. Dr. Friedrich Hubert Esser, Präsident des BIBB

Klíčové slovo „work-based learning“ je v současnosti hlavním každodenním tématem hovoru. Je totiž spojováno s velkými očekáváními, protože slibuje možnosti řešení pro zvládnutí nových výzev v pracovním světě díky digitalizaci a stejně tak i šanci pro velký počet mladých nezaměstnaných s nízkou kvalifikovaností ve všech zemích. Klasické vzdělávací formáty a formáty dalšího vzdělávání ve vzdělávacích institucích jsou pro mnohé skupiny obyvatel nejen těžko dostupné, ale narážejí na své hranice i co se obsahu týká. Díky procesu učení blízkého práci v pracovním procesu bychom mohli reagovat nejen flexibilněji a aktuálněji, ale také s větším důrazem na využití právě díky individuálním očekáváním ve stávající pracovní oblasti.


/es/file/geraltpersonal-31081551920png-0geralt_personal-3108155_1920.png

UNESCO UNEVOC
UNESCO UNEVOC

Vzdělávání v práci má mnoho podob-od neformálního nebo dříve náhodného učení v procesu práce až po jasně strukturované plány vzdělávání a praxe, které mohou být někdy ukončeny díky seminářům ve školním nebo vysokoškolském kontextu.

UNESCO-UNEVOC – výpomoc BIBB

Spolkový institut pro odborné vzdělávání (BIBB) společně s Mezinárodním centrem pro odborné vzdělávání UNESCO vydal sborník, který by měl sloužit jako pomoc pro objasnění vztahu na poli výzkumu, praxe a politiky. Primárními adresáty jsou nejrůznější členské organizace globální sítě UNEVOC, která spolupůsobí na lokální a regionální úrovni na prosazení cílů UNESCO strategií pro odborné vzdělávání 2016–2021 (UNESCO's Strategy for Technical and Vocational Education and Training). Zároveň je ale možné využít obsahy pro všechny zainteresované, kteří se zabývají uvnitř Evropské unie otázkami atraktivity a kvality odborně-funkčního vzdělávání.

Zaprvé jsou ve sborníku shromážděny rozličné odkazy, jak může být učení v práci posuzováno a prováděno. Například

 1. rozvoj kompetencí postižených slouží jako dobrá inovace samotné práce,
 2. může být kurikulárně ukotvena ve vzdělávacích cyklech a cyklech dalšího vzdělávání
 3. se vyvíjí jako uznávaná součást v rámci stávajících vzdělávacích systémů a díky jejím kvalifikacím je ceněna jako udržitelná součást budoucích závěrů vzdělávání

Výsledky výzkumu jsou neustále rozšiřovány a publikovány, aby bylo toto téma srozumitelné pro všechny nově zainteresované.

Na druhé straně otvírá sborník praktický pohled do konkrétních rozvojových a výzkumných prací ve zcela odlišném světle. Tyto jen neobjasňují, jak rozdílné jsou výchozí podmínky pro podporu učení na pracovišti v nejrůznějších regionech světa, ale zároveň pomáhají podívat se na věc jinýma očima a využít je jako výchozí bod pro vlastní pilotní projekty.

Zaprvé představují příspěvky autorů nástroje pro analýzu, které se již dříve osvědčily v klasifikaci odborného učení. Zadruhé jsou zde představeny cesty, jak by mohly být odhaleny pracovní procesy odborných pracovníků a dynamika kolegiálního učení v podniku díky rozhovorům a dotazníkům.

Organizace pomoci

Sborník se dělí na pět velkých oddílů. První část představuje dvě klíčová slova učení na pracovišti a kompetenčně orientované vzdělávání: Stephen Billet představuje různé perspektivy analýz, díky kterým má být odhaleno a zkoumáno místo výkonu práce jako učební prostředí. Martin Mulder se zabývá genezí pojmu kompetence v celosvětovém kontextu a shromažďuje zkušenosti z dosavadního výzkumu kompetenčně orientovaného učení v nejrůznějších kontextech.

Další čtyři kapitoly propojují příspěvky z nejrůznějších částí světa – od Argentiny do Austrálie, přes Čínu, Negérii a subsaharskou Afriku, Holandsko, Velkou Británii, Německo a Singapur – v tematicky nadřazených kapitolách jako:

• Podmínky podporující vzdělávání na úrovni jednotlivce v pracovním prostředí

• Curriculum – rozvoj pro vzdělávací cykly orientované na pracovní proces

• Role vzdělavatelů, mentorů a kolegů ve vzdělávání

• „Boundery Crossing“- přenos a uznání poznatků, schopností a kompetencí

Svazek je uzavřen pohledem na UNESCO strategické vzdělávací cíle a také na mezery ve výzkumu, které je ještě nutné přepracovat.

Nejrůznější příspěvky odrážejí nejrůznější perspektivy na toto téma. Čtenáři, kteří se chtějí informovat o aktuálním výzkumu v německém, čínském, argentinském nebo nigerijském vzdělávacím systému, budou úspěšní stejně jako výzkumníci, kteří hledají nové nápady, jak by mohl být koncipován výzkum zaměřený na vzdělávání na pracovišti s podporou vzdělávacího personálu.

Základem je správně kriticky posoudit vlastní pracovní místo

Svazek nabízí také základ pro to, abychom se podívali na svoje vlastní pracovní místo a kriticky ho zhodnotili. Alison Fuller a Lorna Unwin k tomu připravily odpovídající otázky:

 1. Jaké je moje pracoviště z pohledu výukového prostředí?
 2. Existují možnosti ke společné reflexi, řešení problémů a stanovení cílů ve skupině?
 3. Kolik kontrol mám k dispozici k posouzení, jak je moje práce organizovaná, prováděna a oceňována?
 4. Kolik vhodných prostorů mám, kde bych mohl činit samostatná rozhodnutí a přemýšlet o vlastních názorech?
 5. Jak mohu svoji expertizu při práci dále rozvíjet a jak dalece se přitom mohu spolehnout na podporu a odborný názor svých kolegů?
 6. Jaká existuje možnost pracovat na poli mnoha disciplín a učit se od kolegů z nejrůznějších oborů a s nejrůznějšími zkušenostmi?
 7. Existuje na mém pracovišti ocenění kolegiální podpory?
 8. Uznává moje zaměstnání možnosti vzdělávání mimo tento rámec například díky účasti na konferencích, delegování nebo díky studijním pobytům atd?

Jak se dá z tohoto krátkého výčtu vytušit, hodí se tento svazek pro nejrůznější účely – například také jako Reader pro nějaký seminář. Přístup je možný také pro větší skupiny čtenářů a čtenářek díky Open Acces. Data v PDF se dají díky své malé velikosti stáhnout bez problémů kdekoliv na světě.

Stáhněte si zde UNESCO-UNEVOC- informační leták na EPALE .

Jak se vám kniha líbí? Jaké příspěvky považujete za zajímavé a proč? 

Dejte nám prosím vědět, co vše byste v této knize ještě potřebovali nebo chtěli najít. 


Čtěte také ostatní příspěvky na téma
"Work-based Learning - hybná síla pro celoživotní učení?"


O autorkách:

Dr.Anke Bahl je již 18 let vědeckou spolupracovnicí ve Spolkovém institutu pro odborné vzdělávání v Bonnu. Dále se podílela na nejrůznějších projektech na národní a mezinárodní úrovni a má bohaté zkušenosti v oboru vědy, praxe a politiky. Jejím stěžejním oborem je rozvoj kompetencí, vzdělávání na pracovišti, odborný pedagogický personál, odborný nábor pracovních sil, etnografický odborný a oborový výzkum. Sledujte Anke Bahl na Twittru @anke_bahl

Dr.Agnes Dietzen je vedoucí odborného oboru „Rozvoj kompetencí“ ve Spolkovém institutu pro odborné vzdělávání v Bonnu. Její výzkumná práce se zaměřuje na nejrůznější otázky v oboru kompetencí a odborného výzkumu vzdělávání. Mimo jiné patří k její práci měření odborných kompetencí především sociálních a komunikativních. V oboru odborného výzkumu spočívá těžisko její práce v odborném managementu kompetencí, dalšího vzdělávání a vzdělávání obecně, vzdělávání na pracovišti, náboru pracovních sil a rozvoji osobnosti.


Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email