chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

Recurso

Doświadczenie zawodowe kluczem do sukcesu

Idioma: PL

Enviado por Barbara MAZUR-S...

W projekcie „Doświadczenie zawodowe kluczem do sukcesu" wzięło udział łącznie 56 uczniów Zespołu Szkół Licealno-Technicznych kształcący się w zawodzie technik logistyk i technik informatyk wraz z opiekunami. Tematyka, plan oraz merytoryczny zakres projektu wynikały bezpośrednio ze współpracy szkoły z organizacją przyjmującą. Za cel na rok 2018 postawiliśmy sobie wspólne opracowanie projektu stażu, który skierowany był do uczestników zdobywających wykształcenie w zawodzie technik logistyk i technik informatyk. Na uwagę zasługuje fakt, że podobne tematycznie przedsięwzięcia bardzo często realizują uczniowie z innych krajów członkowskich UE – Belgii, Francji czy Niemiec. Wynikiem prac był projekt umożliwiający zdobycie cennej wiedzy i umiejętności z zakresu logistyki i informatyki.

Projekt odpowiadał bezpośrednio na potrzebę takiej organizacji procesu kształcenia, aby uwzględniać w nim umiejętności wymagane przez pracodawców. Przedkładany projekt wpisał się bezpośrednio w obraną przez szkołę strategię. Na poziomie szkoły zadanie to zrealizowane zostało poprzez unowocześnianie bazy dydaktycznej oraz modyfikowanie programów nauczania. Kontakt ucznia z nowoczesnymi technologiami oraz nabycie praktycznych umiejętności w pracy, planowaliśmy realizować poprzez organizację stażu w ramach programu Erasmus+. 
Skierowanie projektu do uczniów kształcących się w zawodach technicznych pozwolił w naturalny sposób zrealizować potrzebę rozwijania wiedzy i umiejętności przez młodych ludzi, którzy chcą być konkurencyjni na rynku pracy. Ukierunkował wiedzę i umiejętności, dzięki czemu zwiększyliśmy szansę na znalezienie zatrudnienia przez naszych absolwentów zaraz po ukończeniu szkoły.

Do najważniejszych celów projektu zaliczyliśmy nabycie szerokiego spektrum kompetencji zawodowych w dziedzinie szeroko rozumianej logistyki i informatyki. Poznanie zaplecza technologicznego, spedycyjnego, magazynowego i organizacyjnego firm logistycznych. Nabycie wiedzy i umiejętności we wdrażaniu konkretnych rozwiązań obejmujących zapasy i magazynowanie, procesy transportowe, usługi transportowo-spedycyjne,  planowanie produkcji i dystrybucji, logistyka zaopatrzenia i produkcji. W grupie informatyków montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych, projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami, tworzenie aplikacji internetowych  i baz danych. 
Ponadto poznanie zasad organizacji pracy oraz zakresu obowiązków pracowników firm, w których uczestnicy odbywali staż.

Poprzez udział w projekcie uczniowie podnieśli kompetencje w zakresie stosowania języka angielskiego i hiszpańskiego, ze szczególnym naciskiem na słownictwo zawodowe.  Nabyli cały szereg umiejętności interdyscyplinarnych np. umiejętność pracy w międzynarodowej grupie projektowej. Poznali zasady organizacji pracy w przedsiębiorstwach z branży logistycznej i informatycznej  w Hiszpanii. Zdobyli umiejętność odpowiedniej organizacji pracy i jej planowania. Poprzez udział w projekcie uczniowie podnieśli swoją samoocenę, są bardziej pewni siebie, a dzięki procesowi certyfikacji nabytej wiedzy i umiejętności stali się konkurencyjni na rynku pracy.

Podsumowanie dwuletniego projektu można zobaczyć pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=TBlBjKdcHGQ

Autor(es) del recurso : 
Barbara Mazur
Fecha de publicación:
Martes, 9 Junio, 2020
Tipo de recurso: 
Estudio de caso
País:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email