chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

Recurso

Ärevus täiskasvanute riigikeeleõppes

Idioma: ET

Enviado por Kadi Kass

Magistritöö eesmärk oli uurida täiskasvanud keeleõppija ärevuse põhjuseid ja selgitada välja seosed kõrgema ärevuse tajumise ja kindlate omadustega õppijate gruppide vahel. Kuigi ärevuse puhul ei tohi unustada ka edasiviivat, motiveerivat ja sooritusele ergutavat tahku, keskenduti selles töös ärevuse pärssivale mõjule riigikeele omandamises. Keeleomandamise kiiruse ja taseme juures on oluline osa õppija hoiakul õpitava keele suhtes, tema motivatsioonil, enesekindlusel ja õppikeskkonna atmosfääril. Kuna teise keele omandamisega on inimese käitumises seotud konkreetsed afektiivsed tegurid ning ärevus ja sellega toimetulek on üks peamisi takistusi, millega keeleõppijad kokku puutuvad, on äärmiselt oluline mõista, kuidas inimesed tunnevad ja reageerivad, kui palju nad enda edasijõudmisse usuvad ja õpitavat väärtustavad.

Uurimuses osalesid keeltekoolis Folkuniversitetet eesti keelt õppinud mitte-eesti emakeelega täiskasvanud.

Analüüsi tulemusena selgusid täiskasvanud riigikeeleõppijate ärevuse põhjused ja joonistusid välja grupid, kelle ärevuse tase oli kõrgem kui teistel. Naiste ärevuse tase on mõnevõrra kõrgem kui meestel, eelkõige on naised tundlikumad suhtlemishirmu ja negatiivse suhtumise osas. Teistest vanusegruppidest tõusid kõrgema ärevusetasemega esile 46–60aastased õppijad. Madalama keeleoskustasemega õppijad tajuvad üldise ärevuse puhul suuremat ärevust kui kõrgema keeleoskustasemega õppijad, kuid suhtlushirmu osas ei eristunud tasemegrupid üksteisest. Eksamiärevus ja keeleoskutasemed on seotud ning on kõrgem A1- ja A2- keeleoskustasemel õppijate hulgas. Kõrgeim oli ärevuse tase alla poole aasta õppinute seas. Kuna osa õppijaid on viimaste aastate jooksul osalenud erinevate tasemete kursustel samas keeltekoolis, kus uurimus läbi viidi, on huvitav täheldada, et madalaim keskmine ärevusskoor oli nende õppijate hulgas, kes olid eesti keelt õppinud aasta kuni kolm aastat.

Analüüsi põhjal saab öelda, et minevikus eesti keele õpinguid katkestanud täiskasvanud õppijad tunnevad suuremat ärevust. Olen arvamusel, et selle põhjuseks on hirm taas ebaõnnestuda, kuid seda teemat tasub tulevikus ärevuse valdkonnas lähemalt uurida nii ärevuse kui ka õpingute katkestamise põhjuste seisukohalt. Uurimuse analüüsis ei leidnud kinnitust, et eestikeelne suhtlusvõrgustik tööl või kodus mõjutaks täiskasvanud õppijate ärevuse taset keeletunnis, kuid suurema ärevusega eristusid õppijad, kes teeninduses eesti keelt kasutasid ning nende seas omakorda need, kes tegid seda harva. Tulemuste põhjal ei saa kinnitada, et kursuse järel tasemeeksamit sooritada soovivad õppijad end õppetöö jooksul ärevamalt tunneksid. Kuigi mõned käsitletud seisukohad on tõlgendamise küsimus, võib siiski öelda, et on kindlaid õppijate gruppe, kes teiste seast kõrgema ärevuse tasemega esile tõusevad ning ärevuse põhjustena saab välja tuua järgmised tahud: õppija sugu, vanus, keeleoskustase, eelneva õpiaja pikkus, varasem keeleõppekogemus.

Uurimismaterjali kaudu saab panustada täiskasvanud keeleõppija emotsioonide mõistmisesse ning riigikeele õpetajate tähelepanu juhtimisele ärevusele keeletunnis ning nendele õppijate rühmadele, kelle hulgas tõenäoliselt on kõrgema ärevustasemega õppureid.

Valdkond pakub veelgi erinevaid uurimisvõimalusi ning riigikeele õpetamise seisukohalt oleks vajalik teada saada, kui palju teadvustavad õpetajad ärevuse mõju ning kas ja kuidas selle ennetamise või leevendamisega õppija huvides tegeletakse.

Tartu Ülikoolis kaitstud magistritöö on avaldatud TÜ digitaalarhiivis DSpace.

Autor(es) del recurso : 
Evelyn Pukspuu
Fecha de publicación:
Miércoles, 6 Noviembre, 2019
Idioma del documento
Tipo de recurso: 
Estudios e informes
País:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn