chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

Blog

Bibliotekarzu czas na rozwój!

23/03/2020
por Monika Schmeich...
Idioma: PL

Ostatnie tygodnie to bardzo trudny i dziwny czas dla nas wszystkich. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne i ogłoszoną przez WHO światową pandemię, opustoszały szkoły, przedszkola, urzędy, instytucje kultury - a wśród nich również biblioteki. Użytkownicy zostali poproszeni o pozostanie w domach, a bibliotekarze próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, pracując za zamkniętymi drzwiami. Część pracowników działa w systemie home office prowadząc m.in. zintensyfikowane działania informacyjne w sieci, inni porządkują przestrzenie, sprawdzają księgozbiory, wymyślają i projektują przyszłe inicjatywy. 

Nastał czas, w którym zostaliśmy zmuszeni do swego rodzaju zatrzymania się. To doskonała okazja aby poświęcić czas na indywidualny rozwój - zdobyć ciekawe umiejętności, odkryć nowe obszary działań, a także rozwinąć kompetencje. Technologia pozwala nam uczyć się bez wychodzenia z domu. Obecnie w sieci odbywa się wiele wydarzeń - webinariów, szkoleń, kursów, wyzwań - dzięki którym mamy możliwość poszerzyć horyzonty i wyjść z tej trudnej sytuacji bogatsi. Możemy skupić się na własnych potrzebach edukacyjnych i efektywnie wykorzystać czas izolacji. 

  

Gdzie szukać i jak wybrać wydarzenia, które będą dla nas interesujące? Poniżej przedstawiam kilka(naście) ciekawych oraz DARMOWYCH propozycji wydarzeń i kursów online organizowanych przez różne ośrodki, które mogą być przydatne w pracy bibliotekarza (i nie tylko).

Rozpocznij przygodę ze STEM!

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog przygotowało cykl warsztatów online pokazujących w jaki sposób można można prowadzić zajęcia w oparciu o filozofię STEM (Sience, Technology, Engineering, Math). Projekt pod nazwą “Kindloteka STEM” powstaje we współpracy merytorycznej z Amazon. Warsztaty rozpoczęły się 16 marca i potrwają do 27 marca. Dedykowane są dorosłym (nauczycielom, bibliotekarzom, edukatorom, rodzicom) oraz dzieciom w wieku 6-9 lat. Zajęcia są darmowe, aby wziąć udział wystarczy się zarejestrować. Rozkład warsztatów dostępny jest TUTAJ. Dodatkowo na stronie zamieszczone są nagrania z zajęć, które już się odbyły.

Dziel się wiedzą, mnóż pomysły z labib.pl

Przez cały 2020 rok Stowarzyszenie LABiB we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje projekt “12 miesięcy tematycznych z labib.pl”. Każdy miesiąc poświęcony jest innemu zagadnieniu ważnemu w pracy bibliotekarza. Z tematami kolejnych miesięcy można zapoznać się TUTAJ. W ramach projektu prowadzone są webinaria i publikowane artykuły na portalu labib.pl. Dotychczas odbyły się webinaria dotyczące narzędzi internetowych, marketingu (wewnętrznego i zewnętrznego) oraz współdziałania ze społecznością, które można obejrzeć na youtube. W czwartek 26 marca odbędzie się webinarium dotyczące współpracy pt: “Partnerstwa w praktyce, praktyka w partnerstwach”. Więcej informacji i rejestracja dostępna TUTAJ.

Zostań w domu z kulturą

Propozycja Narodowego Centrum Kultury obejmuje korzystanie online z różnych zasobów instytucji kultury. Obok oprowadzań kuratorskich, audycji kulturalnych, koncertów czy aplikacji sprawdzających wiedzę można wziąć udział w ciekawych webinariach. 19 marca odbyło się spotkanie pt: “Dostosowanie instytucji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami”, 26 marca planowany jest natomiast warsztat dotyczący zarządzania sobą w czasie.
Na fanpage instytucji można zgłaszać swoje propozycje tematów spotkań online. W ramach akcji organizatorzy zachęcają również do obejrzenia wcześniejszych webinariów NCK dostępnych TUTAJ.

Wykorzystaj technologie do pracy 

O tym jak uczyć i pracować zdalnie pojawia się w ostatnich dniach najwięcej informacji. Internet zalała fala tutoriali, artykułów, zestawień narzędzi do pracy zdalnej, w tym również otwarty dokument PORADNIK PRACY ONLINE W CZASACH ZARAZY (I BEZ ZARAZY TEŻ). Natłok publikacji sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. W dość ciekawy sposób metody i narzędzia zostały przedstawione podczas webinarium pt: “Chcę uczyć zdalnie - jak zacząć?” przeprowadzonego w ramach projektu Lekcja Enter. Znalazły się tu przykłady aplikacji, które można wykorzystać w pracy z grupą zarówno podczas zamknięcia instytucji jak i w trakcie działań “w realu” prowadzonych w bibliotekach czy w szkołach. Nagranie z webinarium, które odbyło się 17 marca można zobaczyć TUTAJ.

19 marca w ramach akcji #niezostawiamczytelnika odbyło się webinarium pt “Burza mózgów przy kawie” zorganizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Podczas jego trwania bibliotekarze dzielili się podejmowanymi online działaniami na rzecz czytelników i nie tylko. Podczas spotkania pojawił się pomysł organizacji w sieci mini-szkoleń dla pracowników bibliotek, powstała również nowa grupa na Facebooku - Biblioteka jest siłą!.

Ciekawą propozycją jest spotkanie organizowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pt: “Biblioteka zdalnie - jak pracować w czasach kryzysu?”. Podczas webinarium zostaną przedstawione narzędzia online i sposoby ich wykorzystania w komunikacji, pracy z czytelnikami oraz zarządzaniem czasem w systemie home office. Wydarzenie odbędzie się 23 marca o godz. 12.00. Więcej informacji i rejestracja TUTAJ. Dodatkowo na youtube FRSI dostępne są nagrania z wcześniejszych spotkań online, poświęconych różnym ciekawym tematom np: Uczenie online i Uczenie (się) online od kuchni, O osobach z niepełnosprawnościami, Język, który łączy, język, który dzieli i wiele innych. 

Duża baza webinariów znajduje się również na kanale Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Można tam znaleźć nagrania dotyczące m.in. promocji projektów, kontaktów z mediami, zarządzania ryzykiem w projektach. Dostępne są również webinaria EPALE poświęcone różnym aspektom edukacji dorosłych. 

Naucz się rysować słowa

Sketchnoting, czy myślenie wizualne to ostatnio bardzo popularne narzędzia przy prowadzeniu wszelkiego rodzaju działań - warsztatów, konferencji etc… Tworzenie graficznych notatek lub map myśli pozwala szybciej uczyć siebie i innych. Co ciekawe, podobno nie trzeba mieć do tego żadnych zdolności plastycznych. Jak rysować słowa pokazuje codziennie rano o godz. 9.00 Agata Jakuszko. Wcześniejsze tutoriale trenerki dostępne są na jej KANALE

Zrób kurs online

W sieci pojawia się coraz więcej darmowych kursów online. Część z nich odbywa się w ramach różnego rodzaju projektów w określonych terminach, jak np. Kurs tworzenia OZE w bibliotekach (warto śledzić), inne natomiast są otwarte dla każdego i nieograniczone w czasie. Kursy typu MOOC (Massive Open Online Courses) dają możliwość podnoszenia kompetencji w domowym zaciszu w dogodnym dla nas momencie. Ciekawą, tego typu, ofertę e-learningową przygotowało Google, w ramach projektu Internetowe Rewolucje. Aktualnie dostępnych jest 25 kursów m.in. z podstaw marketingu internetowego, cyfrowej równowagi, networkingu, czy wystąpień publicznych.

Otwarte kursy z różnych dziedzin, możemy znaleźć na anglojęzycznych platformach tj. Coursera, Future Learn, edX.

Również biblioteki oferują interesujące formy e-learningu. Niektóre książnice posiadają konta na platformie moodle, gdzie zamieszczają tworzone przez siebie szkolenia online. Przykładowo na platformie MBP w Ciechanowie dostępne są kursy m.in. z tworzenia filmów animowanych, interaktywnych grafik czy kolaży. PBW w Katowicach uczy jak stworzyć komiks, interaktywne puzzle lub quizzy. Biblioteka pedagogiczna w Chełmie prezentuje różnego rodzaju edytory grafiki oraz narzędzia do tworzenia prezentacji multimedialnych. Biblioteka UMK w Toruniu udostępnia kurs dla bibliotekarzy o prawie autorskim. Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu prowadzi Biblioteczne Centrum Edukacji Zdalnej z bogatą ofertą różnego rodzaju kursów podobnie jak Biblioteczna Platforma e-wiedzy MBP w Opolu.  

Jak widać jest wiele możliwości rozwoju bez wychodzenia z domu. Na zakończenie zachęcam Was gorąco do dzielenia się innymi ciekawymi inicjatywami oraz miejscami do zdalnego zdobywania wiedzy i umiejętności przez bibliotekarzy. 


Monika Schmeichel-Zarzeczna – historyk sztuki, trenerka, animatorka kultury, bibliotekarka i kurator wystaw. Obecnie kieruje Filią nr 38 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie gdzie organizuje wydarzenia dla różnych grup wiekowych. Członkini Stowarzyszenia LABiB. Ambasadorka EPALE.

  

Zobacz także:

Seniorzy w sieci wspomnień – kursy komputerowe i inne biblioteczne działania wprowadzające seniorów w cyfrowy świat

Poza biblioteką... Akcje promujące czytelnictwo w przestrzeni miejskiej – dobre praktyki

“Radość uczenia się przez całe życie według metody Marii Montessori dla Seniorów” – rozmowa z Jolantą Janiec

Wędrówki Bibliotekarzy – ogólnopolski program wymiany „Praktyka dla Praktyka”

Biblioteka Dorosłego Człowieka. O nieograniczonych możliwościach bibliotekarzy

“Kreatywne rodzicielstwo” - wspieranie kompetencji rodzicielskich poprzez działania biblioteczne

Proces i podążanie za tym co przychodzi... Czyli arteterapia w więzieniu. Rozmowa z Urszulą Trzeciakowską

Jesteś zainteresowany edukacją w bibliotekach? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Mostrando del 1 - 1 al 1
  • Imagen de Marcin Szeląg
    Każdy kij ma dwa końce ;) Nawet w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach należy starać się znaleźć jakieś pozytywy. Faktycznie niespodziewanie przed pracownikami instytucji kultury pojawiła się okazja na rozwój zawodowy, na który można teraz bez większego trudu znaleźć czas w godzinach pracy, a nie po, jak to się często, jeśli nie z reguły, dzieje. W Twoim zestawieniu na szczególne podkreślenie zasługują inicjatywy, które podejmowane są przez środowisko bibliotekarzy i bibliotek. Muzea i muzealnicy jak na razie nie mogą pochwalić się podobnym stopniem oddolnej, zarówno indywidualnej jak i kolektywnej samoorganizacji, która stwarza możliwości podnoszenia kompetencji zawodowych w tym trudnym czasie.