chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma electrónica dedicada a la enseñanza para adultos en Europa

Blog

Vai virtuālā realitāte var palīdzēt cilvēkiem ar autismu?

18/03/2020
por Nicolas CONDOM
Idioma: LV
Document available also in: FR EN DE PL

 [Tulkojums (Franču - Vācu - Latviešu) : EPALE France]

Personām ar autiskā spektra traucējumiem (AST) ir pastāvīgas grūtības sadarboties un veidot sociālo komunikāciju. Sociālo kompetenču trūkuma dēļ viņiem ir grūti orientēties parastās ikdienas situācijās un atrast darba vietu. Bieži vien viņi tādēļ tiek sociāli atstumti. Lai šiem cilvēkiem palīdzētu, vairākas organizācijas visā pasaulē ir sākušas attīstīt virtuālo realitāti (VR) kā autisma ārstēšanas veidu. Eiropā VR programmas autisma ārstēšanai attīstījis arī Dr.  Naidžels Ņūbats (Dr. Nigel Newbutt) no Rietumanglijas Universitātes Bristolē. Pētot virtuālo realitāti un tās iedarbību uz autismu, viņš ir secinājis, ka tā var palīdzēt studentiem ar AST orientēties apkārtējā pasaulē. Arī vairākas ASV organizācijas, piemēram, „Floreo“ un „The Dan Marino Foundation“ izmanto virtuālo realitāti, lai atbalstītu cilvēkus ar AST un palīdzētu viņiem attīstīt sociālās un profesionālās prasmes.

Ar šādu mērķi Vejles pašvaldības (Dānijā) pētniecības centrs „VIFIN“ īsteno Erasmus+ projektu, kurā piedalās Francija (Po pilsētas asociācija “Pistes-Solidaires”), Kipra (Nikosijas pētniecības un izglītības centrs “Synthese“), Vācija (Leipcigas izglītības iestāde “Wisamar”) un Apvienotā Karaliste (Londonas LBHF).

Pētniecības centrs VIFIN veido, izplata un apvieno pārbaudītas metodes sociālās integrācijas jomā vietējā, reģionālā, nacionālā un starptautiskā līmenī un ir specializējies digitālo resursu un virtuālās vides attīstīšanā.

Autisma VR nodarbojas ar personu ar AST sociālo iekļaušanu un nodarbinātību. Šī projekta mērķis ir attīstīt VR rīkus, ar kuru palīdzību pieaugušie ar AST varētu trenēt un uzlabot sociālās prasmes un spēju orientēties ikdienas situācijās. Projekts izmanto jaunu pieeju – tā saturu un VR rīkus veido cilvēki ar AST, tātad tie, kuri paši tos izmanto. Tas ļauj izstrādāt norādes darba devējiem, lai viņi varētu veicināt cilvēku ar AST profesionālo iekļaušanu un pievērstu uzmanību tām grūtībām, ar kurām šie cilvēki saskaras.

Mērķa sasniegšanai projekta partneriem veicami šādi uzdevumi:

 • pieprasījuma analīze un VR vides izveide, izmantojot intervijās ar personām ar AST, vecākiem un speciālistiem, kuri strādā ar personām ar AST, iegūto informāciju, 
 • VR satura attīstīšana un piemērošana,
 • atbalsta personu izglītošana, kuras palīdzēs cilvēkiem ar AST apgūt VR rīkus,
 • vadlīniju izveide personu ar AST nodarbināšanai, izmantojot labas prakses piemērus.

Francijas projekta partneri jau ir sākuši pētījumus, un nākošajā kopējās tikšanās reizē, kas notiks marta beigās Leipcigā, būs iespējams izvērtēt ikdienas situācijas, kuras tiks iekļautas virtuālās vides rīkos.

Izsmeļoša informācija par projektu atrodama tā mājas lapā: https://www.autism-vr.eu

Kontakti: Nikolā Kondoms (Nicolas Condom) nicolas@pistes-solidaires.fr

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Mostrando del 1 - 1 al 1
 • Imagen de Yaşar YERAL
      Merci  d avoir  ecrit  sur  un  si  beau  sujet,
   l autisme est une maladie developpementale  du  cerveau .Bien que  l  autisme  pose  de  nombreux  problemes,tout cela  peut  etre  laisse  de  cote  avec  une  education  speceale ,il existe  de beaux  exemples  de  cette  situation  dans  le  monde.
      ıl existe de  nombreau  noms  celebres  qui  reussi  a  imprimer  leurs  noms  dans  l istoire  du monde; Franz  Kafka,
  Ludwing Van  Beethoven, Albert  Eitein,  Thomas  Edison.