Pasar al contenido principal
Blog
Blog

Millist lisaväärtust annab täiskasvanute koolitaja kutse?

Kutseeksamiks ettevalmistumisel avastad palju uut, kutse omamine viib uute koolitusteemade ja -sihtgruppideni.

Veel paar aastat tagasi ei osanud ma võtta seisukohta, kui koolituspartnerid pidevalt küsisid, miks mul ikka veel pole täiskasvanute koolitaja kutset. Ma isegi ei vaevunud uurima, kuidas seda saab. Koolituste tellijate argument "riigihangetel osalemiseks oleks tarvis" ei veennud mind sel ajal piisavalt. Õpetasin oma lemmikteemadel edasi, kuni üle-eelmisel suvel saabus mu postkasti teade, et mind on valitud aasta koolitajaks.

2018. aasta sügisel tekkis mul tunne, et uus seisus kohustab taotlema ka täiskasvanute koolitaja ametijärku ning sattusin niiviisi Andrase kodulehele. Päriselt andragoogiks saamine tundus enesearenguks loomulik ja loogiline samm. Tutvunud eksami ning portfoolio täitmise juhenditega, hakkasin nende kirjutamiseks mõtteid koguma. Olen tagantjärele väga rahul, et mul oli võimalus kutseeksamiks ettevalmistumise eneseanalüüs täita ning kõik teemad läbi kirjutada. Hästi oluline on enda jaoks lahti mõtestada, et tõstad oma kvalifikstsiooni iseenda jaoks ning tõepoolest sisemise motivatsiooni ajel (st ma tahan, mitte pean).

Foto: Unsplash

Kutseeksamiks ettevalmistumisel avastad palju uut

Endast ja eksamikomisjonist lugu pidav koolitaja soovib enesearengu portfoolios endast parima anda. Sattusin justnimelt tänu täiskasvanute koolitaja kutseeksamiks ettevalmistumisele juhuslikult EPALE lehele ning jäin erinevaid materjale lugema palju kauemaks, kui esiti planeerisin. Ka nüüd on siia uudiseid lugema sattudes soov erinevate märksõnade teemal lisalugemist guugeldada. 

Soovitan koolitajatel, täiskasvanute gümnaasiumide, kutsekoolide õpetajatel, huviklubide juhendajatel nüüd kevade hakul end korraks kokku võtta ning andragoogi kutseeksam sooritada.  Eksamiks ettevalmistumisel ning eneseanalüüsi portfoolio koostamisel avastate uusi töömeetodeid, lähenemisviise, põnevat teoreetilist materjali, loete värske pilguga üle haridusdokumendid, leiate teistmoodi praktilisi võtteid, kuidas oma koolitused või tunnid nii enda kui õppijate jaoks tähenduslikumaks muuta. 

Portfoolio koostamine on tore võimalus aeg iseenda jaoks maha võtta ning jõuda järeldustele, mis on sulle koolitajaks olemisel tähtis ning kuidas edasi minna. Kindlasti avastad ja meenutad, kui palju oled juba saavutanud ning väärid tunnustamist. Eksam on väga kasulik umbes tunniajane vestlus andragoogika tippspetsialistidega sinu lemmikteemadel, milleks on ju täiskasvanute õpetamine ja kõik sellega seonduv.

Kutse omamine viib uute koolitusteemade ja -sihtgruppideni

Peale eksami sooritamist hakkasin juba ise andragoogikakoolitusi juhendama ning täiskasvanuõppe teemalisi artikleid kirjutama. Olen täiskasvnuõppe ning hariduse arengusuundade põhimõtteid õpetanud ettevõtete ning kutsekoolide praktikajuhendajatele. Sügisel on täiskasvanud õppija nädal ning sel aastal arutasime TÕNi ajal Ida-Virumaa inimestega, millised on täiskasvanud ja eaka aju eelised teadmiste omandamisel. Praegu kõnetab mind väga neuroteadus (neuroscience) ning kui olen targemaks saanud, jagan teadmisi ka huvilistega.

Andragoogi kutseeksamiks ettevalmistumine ja selle sooritamine teeb sinust usaldusväärse täiskasvanupedagoogikat ning nüüdisaegseid õppemeetodeid tundva koolitaja. Võta juba täna aega, et tutvuda täiskasvanu koolitaja kutse taotlemise tingimustega. Praegu on just paras hetk alustada eneseanalüüsi ning portfoolio kirjutamist. Selle esitamise tähtaeg on 1. aprill ning lisateave on Andrase kodulehel. Oma lemmiktegevustest ning saavutustest on ju kirjutada ja mõelda tore. Teravat sulge ning ärksaid mõtteid! 

--

Kaire Viil on Tallinna tehnikaülikooli Virumaa kolledži keeltekeskuse juhataja, omab täiskasvanute koolitaja, tase 7 kutset ja oli valitud Aasta koolitajaks 2018

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Últimos debates

Enfoques temáticos de la EPALE 2021. ¡Empecemos!

Os invitamos a enriquecer con vuestras aportaciones y conocimientos lo que va a ser un año intenso. Empecemos por participar en este debate en línea. El debate en línea tendrá lugar el martes 9 de marzo de 2021 de 10 a 16 horas CET. La discusión escrita será introducida por un directo con una introducción a los focos temáticos de 2021, y será presentada por Gina Ebner y Aleksandra Kozyra de la AEEA en nombre del Consejo Editorial del EPALE.

Más

Discusión de EPALE: Aprendizaje mixto en la educación de adultos

En este contexto, el jueves 26 de noviembre de 2020, a partir de las 10.00 horas hasta las 16.00 horas CET, EPALE acogerá un debate en línea sobre el aprendizaje mixto en la educación de adultos. El debate tendrá un nuevo formato, comenzando a las 10 con una transmisión en vivo de 30 minutos, acompañado y seguido por el debate sobre los comentarios de la plataforma.

Más

Debate en EPALE: inclusión social de la población envejecida y aprendizaje intergeneracional

El miércoles 28 de octubre, a partir de las 10 a.m. CEST, EPALE acogerá un debate en línea sobre la inclusión social de la población envejecida y el aprendizaje intergeneracional. Los comentarios estarán abiertos el 19 de octubre para que los participantes puedan presentarse y enviar sus comentarios con antelación. ¡Únete a nuestro debate en línea!

Más