Pasar al contenido principal
News
Noticias

Najväčšie stretnutie polyglotov (Polyglot Gathering) tentokrát v Poľsku!

Polyglot Gathering alebo Stretnutie polyglotov je neformálne podujatie, ktoré spája polyglotov (ľudí hovoriacich viacerými jazykmi) a milovníkov cudzích jazykov z celého sveta. Je to päťdňové podujatie plné prednášok, workshopov a spoločenských aktivít pre každého, kto má rád jazyky! Podujatie sa koná len raz ročne. Zatiaľ sa konalo 3x v Berlíne, 3x v Bratislave a tohto roku sa bude konať po prvýkrát v susednom Poľsku, v obci Teresin, neďaleko Varšavy.

Toto podujatie si získava každoročne stále väčšiu priazeň účastníkov. V minulom roku prilákalo do nášho hlavného mesta už vyše 654 ľudí zo 62 krajín (od New Yorku cez Čínu až po Nový Zéland). Účastníkov podujatia spája rovnaká vášeň - záujem o cudzie jazyky. Zatiaľ čo väčšina planéty má problém osvojiť si jeden či dva cudzie jazyky na kvalitnej úrovni (neberúc do úvahy osoby žijúce v krajinách s viacerými oficiálnym jazykmi), polygloti ich vedia často aj desiatky a poväčšine sa ich naučili ako samoukovia. Áno, čítate správne, ľudia sú schopní naučiť sa desiatky cudzích jazykov a to sami doma. Netreba na to špeciálny talent (samozrejme, ten je výhodou), netreba na to cestovať z krajiny do krajiny (predsa na internete nájdeme všetko čo potrebujeme) či zanedbať všetky ostatné priority života ako napr. rodinu, priateľov, prácu či oddych. Stačí si nájsť spôsob ako sa učiť jazyk tak, aby nás to bavilo.. Slovenská polyglotka Lýdia Machová vám určite vie poradiť.

Čo účastníci na stretnutí polyglotov vôbec robia?

Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť, preto odporúčame pozrieť si trailer, či prednášky na tomto Youtube kanály. Okrem toho, že spoločne majú účastníci možnosť precvičiť si azda najväčší počet jazykov pod jednou strechou na svete (držíme v tomto aj slovenský rekord) a budovať vzťahy s ostatnými, je možné i nasledovné:

  • prednášať alebo sa zúčastniť na prednáškach týkajúcich sa praktických tipov o učení sa jazyka a iných zaujímavých témach spojených s jazykmi (predovšetkým v angličtine);
  • zúčastniť sa tvorivých dielní (“workshopov”) týkajúcich sa menej známych jazykov a iných (ne)jazykových tém;
  • socializovať sa medzi prednáškami v pohodlných priestoroch (vrátane “no-english” zóny s hojdacími sieťami, zóny stolových hier), vychutnať si pohodové klábosenie počas prestávok na kávu či potulovať sa v zóne pre sponzorov;
  • navštíviť mesto a jeho okolie, tráviť čas v miestnych kníhkupectvách, ochutnať miestnu kuchyňu v baroch a reštauráciach;
  • zdieľať svoje vlastné tipy a postrehy počas “Lighting talks” (spontánne krátke prednášky);
  • baviť sa s ostatnými účastníkmi v ktoromkoľvek spoločnom jazyku (každý má ceduľku-menovku s menom a jazykmi, ktoré ovláda);
  • vychutnať si viacjazyčné koncerty a zapojiť sa do kultúrneho programu;
  • zdieľať (posunúť inému, darovať) použité jazykové knihy, učebnice a slovníky, ktoré už sami nepotrebujú;
  • zdieľať a prezentovať pochutiny (jedlá a nápoje) svojej krajiny počas “Culinary festival”;
  • zúčastniť sa výletov či intenzívnych jazykových kurzov pred či po podujatí.

 

Pre koho je toto podujatie vhodné? Prečo by ste sa mali zúčastniť? 

Je potrebné zdôrazniť, že nie je nutné ovládať určitý počet jazykov, dôležité je mať k nim správny prístup: ak  máte radi učenie sa cudzích jazykov a chceli by ste stretnúť ľudí, čo sú na tom podobne, Polyglot Gathering  môže byť práve pre vás. Ak si myslíte, že učenie sa cudzieho jazyka je výborná možnosť trávenia voľného času a sami sa nejaký ten cudzí jazyk práve učíte, na tomto mieste nájdete 500-600 ľudí z  celého sveta (od New Yorku, po Nový Zéland), ktorý majú rovnakú vášeň ako vy. Je to najlepšie miesto na nájdenie si známych podobných vám. Ak sa jazykom venujete aj pracovne ako učiteľ, tlmočník alebo prekladateľ, proaktívny networking a inovatívne metódy a techniky k učeniu sa cudzieho jazyka vyskúšané (aj) najznámejšími polyglotmi na celom svete vám pomôžu zmeniť paradigmu ohľadom učenia sa (alebo vyučovania)  jazykov, otvoriť si myseľ a dodajú vám značnú dávku motivácie.

V programe je okolo 150 prednášok, workshopov, spoločenský aj kultúrny program, dokonca i výlety. Každý  si príde na svoje. Prihlášku a ostatné informácie nájdete na tomto odkaze.

Login (2)

¿Quieres escribir un artículo?

¡No dudes en hacerlo! ¡Haz click en el link que aparece debajo y comienza a publicar un artículo nuevo!

Últimos debates

Enfoques temáticos de la EPALE 2021. ¡Empecemos!

Os invitamos a enriquecer con vuestras aportaciones y conocimientos lo que va a ser un año intenso. Empecemos por participar en este debate en línea. El debate en línea tendrá lugar el martes 9 de marzo de 2021 de 10 a 16 horas CET. La discusión escrita será introducida por un directo con una introducción a los focos temáticos de 2021, y será presentada por Gina Ebner y Aleksandra Kozyra de la AEEA en nombre del Consejo Editorial del EPALE.

Más

Discusión de EPALE: Aprendizaje mixto en la educación de adultos

En este contexto, el jueves 26 de noviembre de 2020, a partir de las 10.00 horas hasta las 16.00 horas CET, EPALE acogerá un debate en línea sobre el aprendizaje mixto en la educación de adultos. El debate tendrá un nuevo formato, comenzando a las 10 con una transmisión en vivo de 30 minutos, acompañado y seguido por el debate sobre los comentarios de la plataforma.

Más

Debate en EPALE: inclusión social de la población envejecida y aprendizaje intergeneracional

El miércoles 28 de octubre, a partir de las 10 a.m. CEST, EPALE acogerá un debate en línea sobre la inclusión social de la población envejecida y el aprendizaje intergeneracional. Los comentarios estarán abiertos el 19 de octubre para que los participantes puedan presentarse y enviar sus comentarios con antelación. ¡Únete a nuestro debate en línea!

Más